• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2006  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Węgry zadebiutowały na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku podczas 39. edycji festiwalu. Reprezentanci kraju wybierani są wewnętrznie lub podczas krajowych eliminacji. Od czasu debiutu konkursem zajmuje się publiczny nadawca telewizyjny – Magyar Televízió (MTV).Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).
  Lokalizacja[]

  Miejsce organizacji konkursu[]

  W czerwcu 2005 roku Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała, że 51. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Atenach, a w połowie lipca, wraz z greckim nadawcą ERT, potwierdziła organizację imprezy na terenie Olympic Indoor Hall.

  Przebieg konkursu[]

  Stadion Olimpijski w Atenach – miejsce organizacji konkursu

  Podczas trzydniowego zjazdu Grupy Referencyjnej Europejskiej Unii Nadawców, które odbyło się w ateńskim Plaza NJV Hotel, poruszony został temat krajów tzw. Wielkiej Czwórki (tj. Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii) oraz zagwarantowanego miejsca dla ich reprezentantów w finale. W związku z zajęciem przedstawiciel państw czterech ostatnich miejsc w finałowej klasyfikacji poprzedniego konkursu, rozważane było odebranie nadawcom zapewnionego udziału w rundzie finałowej imprezyu.

  Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

  Irlandzka propozycja „Every Song Is a Cry for Love” wykonana przez Briana Kennedy’ego została tysięczną konkursową piosenką w historii imprezy.

  Prowadzący[]

  Pod koniec sierpnia 2005 roku pojawiły się doniesienia o wybraniu greckiego piosenkarza Sakisa Ruwasa na prowadzącego koncert półfinałowy i finałowy konkursu. Podczas konferencji prasowej ERT, która odbyła się 1 listopada w King George Hotel, informacja została potwierdzona.

  Projekt logo i sceny[]

  W październiku 2005 roku ERT poinformował, że wygląd sceny oraz logo 51. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie inspirowane kształtem antycznego dysku z Fajstos. Podczas konferencji prasowej krajowego nadawcy zaprezentowano oficjalne logo konkursu oraz potwierdzono, że hasłem przewodnim koncertów konkursowych został slogan Feel the Rhythm!. Projektantem logotypu została firma Karamela.

  Dysk z Fajstos – gliniany dysk o średnicy około 16 cm i grubości około 1,2 cm, datowany na okres między 1650 a 1600 rokiem p.n.e. Odnaleziony został w 1908 roku w ruinach pałacu z czasów kultury minojskiej w Fajstos przez włoskiego archeologa Luigi Perniera. Obecnie jest eksponowany w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.Lordi – fińska grupa muzyczna założona w 1996 roku, zwycięzca 51. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Hard Rock Hallelujah".

  Proces podawania głosów[]

  Pod koniec 2004 roku EBU rozważała wprowadzenie zmian w sposobie podawania punktów przez sekretarzy z każdego kraju, która miała przyspieszyć czas głosowania. Ostateczna decyzja zapadła w marcu 2006 roku: wszystkie niższe noty (tj. od 1 do 7 punktów) miały być automatycznie wyświetlone na ekranie, a prezenter miał za zadanie odczytać jedynie trzy najwyższe noty (tj. 8, 10 i 12 punktów).

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Sponsorzy[]

  Sponsorami 51. Konkursu Piosenki Eurowizji zostały sieć telekomunikacyjna Cosmote Mobile Telecommunications S.A. i firma piwowarska Amstel.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).
  Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).
  Brian Edward Patrick Kennedy (ur. 12 października 1966 r. w Belfaście, Irlandia Północna) – irlandzki piosenkarz, autor tekstów, reprezentował Irlandię w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2006 roku.
  Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).
  Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Televisión Española (TVE).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.