• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2005  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Węgry zadebiutowały na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku podczas 39. edycji festiwalu. Reprezentanci kraju wybierani są wewnętrznie lub podczas krajowych eliminacji. Od czasu debiutu konkursem zajmuje się publiczny nadawca telewizyjny – Magyar Televízió (MTV).Corinna May, właśc. Corinna Meyer (ur. 6 października 1970 w Bremie) – niemiecka wokalistka, niewidoma od urodzenia. Działalność artystyczną rozpoczęła w chórze szkolnym oraz chórze gospel. W 1997 ukazał się jej pierwszy album jazzowy. Dwa lata później drugi Wie ein Stern (Jak gwiazda), wyprodukowany głównie przez Hanno Hardersa.

  50. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu Rusłany, reprezentantki Ukrainy podczas konkursu w 2004 roku.

  Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili prezenterka Marija Jefrosynina i dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szylko. Finał konkursu wygrała Elena Paparizou, reprezentantka Grecji z utworem „My Number One” autorstwa Christosa Dantisa i Natalii Germanou, za który zdobyła łącznie 230 punktów.

  Australia zadebiutuje podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Wiedniu. Australijski nadawca publiczny – Special Broadcasting Service (SBS), został zaproszony przez organizatorów tej imprezy: Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz gospodarza Österreichischer Rundfunk (ORF) do udziału w konkursie jako aktywny uczestnik, w ramach obchodów jej 60-lecia. Będzie to pierwszy kraj spoza aktywnych członków tej organizacji, który wystąpi podczas konkursu jako pełnoprawny uczestnik.28. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 23 kwietnia 1983 r. w Monachium (Niemczech Zachodnich. Festiwal prowadziła Marlene Charell. Do rywalizacji przystąpiło 20 krajów. Francja, Grecja i Włochy powróciły do konkursu. Irlandia nie wzięła udziału, ponieważ nadawca RTÉ strajkowała w tym czasie.

  Spis treści

 • 1 Lokalizacja
 • 1.1 Miejsce organizacji konkursu
 • 1.2 Przebieg wyboru miejsca organizacji
 • 2 Przebieg konkursu
 • 2.1 Prowadzący, kolejność występów i próby
 • 2.2 Projekt grafiki, sceny i trofeum
 • 2.3 Jubileuszowy konkurs
 • 2.4 Kontrowersje
 • 2.4.1 Oskarżenia o plagiat
 • 2.4.2 Polityczny utwór
 • 2.4.3 Manipulacje wynikami krajowych selekcji
 • 2.4.4 Bojkot maltańskich selekcji
 • 2.4.5 Niemieckie manipulacje sprzedażą singla
 • 3 Kraje uczestniczące
 • 3.1 Powracający artyści
 • 4 Wyniki
 • 4.1 Półfinał
 • 4.1.1 Tabela punktacyjna półfinału
 • 4.2 Finał
 • 4.2.1 Tabela punktacyjna finału
 • 5 Inne wyróżnienia
 • 5.1 Nagrody im. Marcela Bezençona
 • 5.2 Nagroda im. Barbary Dex
 • 6 Oglądalność
 • 7 Międzynarodowi sekretarze i komentatorzy
 • 7.1 Sekretarze
 • 7.2 Komentatorzy
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Wiktor Fedorowycz Janukowycz, ukr. Віктор Федорович Янукович (transkrypcja, patrz tabelka), ros. Виктор Фёдорович Янукович (ur. 9 lipca 1950 w Jenakijewem, w obwodzie donieckim) – ukraiński polityk, naukowiec, profesor ekonomii i prawa, autor ponad 50 publikacji z dziedziny ekonomii, premier Ukrainy w latach 2002–2005 i 2006–2007, przywódca Partii Regionów, od 2010 prezydent Ukrainy.Nieistniejące już państwo Serbia i Czarnogóra brało udział w konkursie Eurowizji dwukrotnie, debiutując w roku 2004.

  Lokalizacja[]

  Miejsce organizacji konkursu[]

  We wrześniu 2004 roku ukraiński nadawca publiczny Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU) oraz Europejska Unia Nadawców (EBU) potwierdziły, że 50. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Kijowskim Pałacu Sportu, którego managerem został Wiktor Tkaczenko. Pod koniec grudnia rozpoczęto renowację hali, na którą wydano ok. 4 milionów franków. Prace remontowo-renowacyjne miały zakończyć pod koniec kwietnia, jednak ukończono je dopiero na początku maja. Arena mogła pomieścić ponad 5 tys. widzów. 22 marca telewizja NTU podpisała umowę wynajmu hali.

  Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).

  W związku z protestami politycznymi (zwanych pomarańczową rewolucją) oraz obywatelskim poruszeniem przeprowadzonym na terenie kraju, na przełomie listopada i grudnia pojawiły się pogłoski dotyczące zmiany miejsca organizacji widowiska. Temat ten poruszony został podczas listopadowego spotkania Grupy Referencyjnej EBU (w skład której wchodzą przedstawiciele EBU, w tym m.in. przewodniczący Ruurd Bierman) z kierownikiem wykonawczym imprezy (wówczas Svantem Stockseliusem), w trakcie którego zdecydowano się nie zmieniać miejsca przygotowania widowiska, co potwierdziło specjalne oświadczenie wydane przez Grupę niedługo po zakończeniu zebrania. W tym czasie organizację widowiska w stolicy kraju uznano za okazję do „świętowania nowej Ukrainy”.

  één - to pierwszy kanał telewizji publicznej we Flandrii. Jest częścią VRT. Założony został w 1953 roku. W ostatnich latach wygrał konkurencję z największą stacją komercyjną vtm, głównie za sprawą wprowadzenia do ramówki większej liczby programów dla masowego odbiorcy. Należy do niej 31% rynku. Reklamy zgodnie z prawem belgijskim mogą być wyświetlane w stacji publicznej jedynie między programami. Wszystkie programy obce wyświetlane są z napisami, czasem także wypowiedzi w dialektach, które jeszcze zachowały się na flamandzkiej prowincji.Télé Monte Carlo (TMC) – główny nadawca telewizyjny z Monako, członek Europejskiej Unii Nadawców oraz podmiot odpowiedzialny za wystawianie reprezentacji Monako do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć TMC powstało w 1954 pod patronatem ówczesnego księcia Monako Rainiera III, od początku swego istnienia działa jako stacja prywatna. Rząd Monako posiada obecnie tylko 20% udziałów, natomiast pozostałe należą do francuskich grup mediowych AB Groupe (40%) i TF1 Group (40%). TMC nadaje jeden kanał telewizyjny, noszący taką samą nazwę jak firma. Jest on dostępny w Monako i całej Francji w naziemnym przekazie cyfrowym, a w księstwie i na południu Francji również w przekazie analogowym. Ponadto kanał wchodzi w skład czterech francuskich platform cyfrowych.

  Z powodu polityki wizowej na Ukrainie planowano znieść wizy dla mieszkańców krajów europejskich. W marcu decyzję zatwierdził rząd kraju, a oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane 29 marca. Prezydent kraju, Wiktor Juszczenko, zniósł kontrolę wizową dla Europejczyków na terenie państwa od 1 maja do 1 września 2005 roku.

  BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT, Radio i Telewizja Bośni i Hercegowiny) – bośniacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, produkujący kanały o zasięgu ogólnokrajowym: telewizję BHT1 i radio BH Radio 1. Ponadto BHRT pełni funkcję organizacji "parasolowej" dla publicznych nadawców działających w obu częściach składowych Bośni i Hercegowiny. Są to RTVFBiH (obsługujący Federację Bośni i Hercegowiny i nadający w językach bośniackim i chorwackim) oraz RTRS (obsługujący Republikę Serbską i nadający wyłącznie w języku serbskim). W latach 1992-1998 nosiła nazwę Radiotelevizija Bosne i Hercegovine, w skrócie RTVBiH z której powstało RTV Sarajevo, w skrócie RTVS. RTVBiH (znany też jako Publiczny Radiowo-telewizyjny Serwis Bośni i Hercegowiny, PBSBiH) był członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

  Podczas jubileuszowego konkursu po raz pierwszy przygotowano specjalną strefę fanowską zwaną „wioską eurowizyjną” (ang. Eurovision village), która była specjalnym miejscem na spotkania artystów i członków delegacji z fanami imprezy oraz akredytowanymi dziennikarzami. Oprócz tego, po raz kolejny organizowano imprezy dla akredytowanych fanów w tzw. „euroklubie”, który w 2005 roku przygotowano w Arena Entertainment Complex. Klub został otwarty 12 maja.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Chiara Siracusa (ur. 25 września 1976 w Valletcie) – maltańska piosenkarka, trzykrotna reprezentantka Malty w Konkursie Piosenki Eurowizji: w 1998 (3. miejsce), 2005 (2. miejsce) i 2009 roku (22. miejsce).

  Za bezpieczeństwo turystów podczas trwania 50. Konkursu Piosenki Eurowizji zadbała firma ochroniarska wybrana w drodze przetargu. Pozostałe sektory ochrony kontrolowane były przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Minister ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy oraz Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Bezpieczeństwo na terenie Pałacu Sportu podczas wszystkich koncertów konkursowych zapewniało ok. 350 ochroniarzy. W maju zakazana była sprzedaż pamiątek z Kijowa na terenie stołecznego metra, co miało zniwelować ryzyko sprzedaży nieoficjalnych pamiątek związanych z konkursem. W związku z zakazem, pod koniec kwietnia Unia Prywatnych Przedsiębiorców zorganizowanła specjalną pikietę, którą uczestnicy sprzeciwili się decyzji. Sprzedawcy grozili także podobnym strajkiem w czasie trwania widowiska.

  26. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 4 kwietnia 1981 w Dublinie (Irlandia). Festiwal poprowadził Doireann Ní Bhriain. Udział wzięło 20 krajów. Był to rok debiutu Cypru, powrotu Izraela (po roku przerwy) i Jugosławii (po 5-letniej nieobecności). Włochy pierwszy raz zrezygnowały z udziału w konkursie, z powodu braku zainteresowania. Maroko również odmówiło udziału.RÚV (do 31 marca 2011 r. Sjónvarpið - pol. Telewizja) – islandzki kanał telewizyjny należący do Ríkisútvarpið. Rozpoczął nadawanie w 1966 roku. Kanał nadaje głównie programy informacyjne, sportowe, programy dla dzieci i filmy amerykańskie, brytyjskie i nordyckie. Jego najbardziej popularne programy to skecz Spaugstofan, oraz Fréttir (wiadomości).

  Przebieg wyboru miejsca organizacji[]

  Plany dotyczące organizacji oraz wyboru miejsca rozegrania konkursu rozpoczęły się w maju 2004 roku, tydzień po finale 49. Konkursu Piosenki Eurowizji. Początkowo ukraińskie media obawiały się brakiem odpowiedniej hali do przeprowadzenia widowiska, krajowy rząd nie zgodził się natomiast na podwojenie państwowego budżetu w celu przeznaczenia środków na zorganizowanie imprezy. Chęć przygotowania konkursu wyraził wówczas m.in. rząd Serbii i Czarnogóry, jednak później wycofał swoje zainteresowanie z powodu innych planów budżetowych. Doniesieniom zaprzeczyła Daphne Bokota z ramienia greckiej telewizji Ellinikí Radiofonía Tileórasi.

  Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.Televisión Española (TVE) − hiszpańska telewizja publiczna, nadająca od 1956. Wchodzi w skład grupy RTVE, której zadaniem jest przygotowanie programu radiowego i telewizyjnego na terenie Hiszpanii. TVE finansowana jest z wpływów z dotacji publicznych. Od stycznia 2010 roku nie nadaje reklam.

  Pierwotnie planowano na potrzeby konkursu wybudować zupełnie nową halę na terenie International Expo Center, ostatecznie jednak zdecydowano się na zorganizowanie konkursu w Kijowskiego Pałacu Sportu. Był to zarazem szósty z rzędu konkurs, który odbył się na stadionie sportowym.

  Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) – belgijski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny produkujący programy w języku niderlandzkim. Istnieje od 1930, przy czym obecna nazwa jest stosowana od 1991. Obecnie VRT nadaje 2 kanały telewizyjne i 10 radiowych. Wspomniane telewizje to één, główna niderlandzkojęzyczna stacja w Belgii, oraz dzielące jeden kanał stacje: dziecięca Ketnet i kulturalna Canvas. Jego francuskojęzycznym odpowiednikiem jest RTBF.
  Język islandzki (isl. íslenska) - język z grupy języków nordyckich, którym posługują się mieszkańcy Islandii. Posługuje się nim około 320 tys. osób., głównie Islandczycy w kraju i na emigracji. Zapisywany jest alfabetem łacińskim.
  Marian van de Wal (ur. 21 stycznia 1970 we Vianen) – holenderska wokalistka, reprezentantka Andory podczas 50. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2005 roku z utworem „La mirada interior”.
  Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).
  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy (ukr. Міністерство внутрішніх справ України, fonetycznie: Ministerstwo Wnutrisznich Spraw Ukrainy, MSW) urząd administracji rządowej Ukrainy, odpowiedzialny za ochronę praw i swobód obywateli kraju. Scentralizowanym urzędem kieruje minister spraw wewnętrznych, który jest nie tylko formalnie członkiem Gabinetu Ministrów Ukrainy (rządu), ale także rzeczywistym naczelnikiem milicji w kraju.
  Lys Assia, właśc. Rosa Mina Schärer (ur. 3 marca 1926 w Rupperswil) – szwajcarska piosenkarka, zwyciężczyni pierwszego w historii Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.237 sek.