• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2003  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  José Luis Uribarri (ur. 9 sierpnia 1936 w Ávilii- zm. 23 lipca 2012 w Madrycie) - hiszpański prezenter telewizyjny i dyrektor Televisión Española. Był hiszpański komentator do Konkursu Piosenki Eurowizji na 18 razy między 1969 i 2010. Był powszechnie znany jako "La Voz de Eurowizji", "Głos Eurowizji" w Hiszpanii.Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.

  48. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 24 maja 2003 roku w wyremontowanej specjalnie na tę okazję Skonto Olympic Hall w Rydze. Gospodarzem wydarzenia był łotewski nadawca publiczny Latvijas Televīzija (LTV), dzięki zwycięstwu Marie N., reprezentantki Łotwy podczas konkursu w 2002 roku.

  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Everyway That I Can (tur.: Sen üzülme diye) – singel tureckiej wokalistki Sertab Erener, napisany przez nią samą we współpracy z Demirem Demirkanem, nagrany i wydany w 2003 roku, umieszczony na ósmym albumie studyjnym artystki pt. No Boundaries z 2004 roku.

  Koncert finałowy, który prowadziła ubiegłoroczna zwyciężczyni Marija Naumova razem z wokalistą zespołu Brainstorm Renārsem Kaupersem, wygrała Sertab Erener, reprezentantka Turcji z utworem „Everyway That I Can” autorstwa jej samej i Demira Demirkana, za który zdobyła łącznie 167 punktów.

  Nieistniejące już państwo Serbia i Czarnogóra brało udział w konkursie Eurowizji dwukrotnie, debiutując w roku 2004.Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).

  Spis treści

 • 1 Lokalizacja
 • 1.1 Miejsce organizacji konkursu
 • 1.2 Proces wyboru miejsca organizacji
 • 2 Przebieg konkursu
 • 2.1 Zmiany w regulaminie
 • 2.2 Prowadzący, kolejność występów
 • 2.3 Projekt grafiki i sceny
 • 2.4 Głosowanie
 • 3 Kontrowersje
 • 3.1 Kontrowersje wokół Rosji
 • 3.2 Posądzenia o plagiat
 • 3.3 Nawoływanie do politycznego bojkotu
 • 4 Kraje uczestniczące
 • 5 Wyniki
 • 5.1 Finał
 • 6 Tabela punktacyjna finału
 • 7 Pozostałe wyróżnienia
 • 7.1 Nagrody im. Marcela Bezençona
 • 7.2 Nagroda im. Barbary Dex
 • 8 Oglądalność
 • 9 Międzynarodowi sekretarze i komentatorzy
 • 9.1 Sekretarze
 • 9.2 Komentatorzy
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Latvijas Televīzija (LTV) - łotewska telewizja publiczna, istniejąca od 1954. Nadaje dwa kanały: LTV1 (tylko w języku łotewskim), będący odpowiednikiem polskiej TVP1, oraz skierowany do młodzieży LTV7 (także po rosyjsku). LTV było organizatorem odbywającego się w 2003 w Rydze Konkursu Piosenki Eurowizji.Jurij Iwanowicz Malenczenko (ros. Юрий Иванович Маленченко; ur. 22 grudnia 1961 w Switłowodsku, w obwodzie kirowohradzkim, w Ukraińskiej SRR) – pułkownik lotnictwa, kosmonauta radziecki i rosyjski.

  Lokalizacja[]

  Geographylogo.svg
  Lokalizacja Rygi na Łotwie

  Miejsce organizacji konkursu[]

  Dzięki wygranej łotewskiej reprezentantki podczas konkursu w 2002 roku, krajowa telewizja Latvijas Televīzija (LTV) otrzymała prawa do organizacji kolejnego konkursu. Stacja musiała potwierdzić możliwość przygotowania koncertu, miejsce organizacji oraz producenta imprezy do 10 czerwca 2002 roku. W sierpniu EBU oficjalnie potwierdziła miejsce organizacji 48. Konkursu Piosenki Eurowizji, którym została hala Skonto Olympic Hall, o czym poinformował dyrektor wykonawczy LTV – Arvids Babris.

  één - to pierwszy kanał telewizji publicznej we Flandrii. Jest częścią VRT. Założony został w 1953 roku. W ostatnich latach wygrał konkurencję z największą stacją komercyjną vtm, głównie za sprawą wprowadzenia do ramówki większej liczby programów dla masowego odbiorcy. Należy do niej 31% rynku. Reklamy zgodnie z prawem belgijskim mogą być wyświetlane w stacji publicznej jedynie między programami. Wszystkie programy obce wyświetlane są z napisami, czasem także wypowiedzi w dialektach, które jeszcze zachowały się na flamandzkiej prowincji.Nacyjanalnaja Dziarżaunaja Teleradyjokampanija Respubliki Biełaruś (biał. Нацыянальная Дзяржаўная Тэлерадыёкампанія Рэспублікі Беларусь) – białoruski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Od 1 stycznia 1993 roku jest członkiem EBU jako Belarusian Television and Radio Company (BTRC).

  Łotewska telewizja otrzymała 9 milionów euro na organizację konkursu od Krajowego Gabinetu Ministrów. Rada miasta przekazała na ten cel prawie milion euro, o czym poinformował podczas konferencji prasowej w październiku Guntars Kukuls, rzecznik prasowy burmistrza Rygi Gundarsa Bojārsa. Z powodu kryzysu finansowego, który dopadł Rygę w styczniu (o czym poinformował wówczas sekretarz rady miejskiej, Guntars Kukuls), komisja finansowa rozważała zmniejszenie funduszy przekazanych nadawcy na organizację konkursu. Wówczas pojawiły się także podejrzenia, że miasto nie będzie nawet w stanie zorganizować finału imprezy. Przedstawicielka LTV, Ilona Berzina, zaprzeczyła doniesieniom zapewniając, że miejski kryzys finansowy nie wpłynie na organizację Konkursu Piosenki Eurowizji, co potwierdziła także komisja finansów, odwołując swoją decyzję o zmniejszeniu dofinansowania na organizację.

  BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT, Radio i Telewizja Bośni i Hercegowiny) – bośniacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, produkujący kanały o zasięgu ogólnokrajowym: telewizję BHT1 i radio BH Radio 1. Ponadto BHRT pełni funkcję organizacji "parasolowej" dla publicznych nadawców działających w obu częściach składowych Bośni i Hercegowiny. Są to RTVFBiH (obsługujący Federację Bośni i Hercegowiny i nadający w językach bośniackim i chorwackim) oraz RTRS (obsługujący Republikę Serbską i nadający wyłącznie w języku serbskim). W latach 1992-1998 nosiła nazwę Radiotelevizija Bosne i Hercegovine, w skrócie RTVBiH z której powstało RTV Sarajevo, w skrócie RTVS. RTVBiH (znany też jako Publiczny Radiowo-telewizyjny Serwis Bośni i Hercegowiny, PBSBiH) był członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

  Tydzień przed koncertem finałowym poinformowano o planowanych protestach rosyjskiej społeczności na Łotwie (na czele z Igorem Pimenewem) spowodowanych prawem umożliwiającym częściowe używanie języka łotewskiego na zajęciach w rosyjskojęzycznych szkołach w kraju. Zgodnie z zapewnieniami szefa policji, w tygodniu eurowizyjnym wzmożone zostały prace patroli bezpieczeństwa na terenie miasta.

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Nikozja (gr. Λευκωσία, Lefkosía, tur. Lefkoşa) – stolica Cypru, a także Cypru Północnego, zarazem jego największe miasto.

  Konkurs przyniósł organizatorowi łącznie 6 757 756 euro zysku.

  Proces wyboru miejsca organizacji[]

  O tytuł gospodarza konkursu w 2003 roku ubiegały się władze trzech miast: Rygi (która zaproponowała organizację w Mežaparks Open-air Stage, Skonto Hall lub Ķīpsala International Exhibition Centre), Windawie (Ventspils Olympic Centre) i Jūrmali (Dzintari Concert Hall). 15 czerwca Grupa Referencyjna Europejskiej Unii Nadawców zdecydowała, że konkurs odbędzie się na terenie Rygi, rozważana była wówczas organizacja imprezy w Skonto Hall lub Ķīpsala International Exhibition Centre.

  Jaguar XJ - limuzyna klasy samochodów luksusowych produkowana przez markę Jaguar od 1968 roku. Od 2009 roku produkowana jest czwarta generacja modelu.Hrvatska Radiotelevizija (HRT) – publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Republiki Chorwackiej z siedzibą w Zagrzebiu. HRT jest producentem 4 kanałów telewizyjnych i 5 stacji radiowych (w tym 1 rozgłośni regionalnej). Od 1 stycznia 1993 HRT jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

  W sierpniu dyrektor wykonawczy LTV, Arvids Babris, ogłosił przygotowanie 48. Konkursu Piosenki Eurowizji w Skonto Olympic Hall, które wygrało głosowanie ośmioosobowego komitetu sterującego i grupy zadaniowej rządu. Tuż po wyborze miejsca organizacji, hala została poddana do renowacji.

  W marcu pojawiły się pogłoski o zmianie miejsca organizacji miejsca ze względu na problemy wewnętrzne w LTV. Rzecznik prasowy stacji, Ingrida Smite, zdementowała plotki.

  Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.Televisión Española (TVE) − hiszpańska telewizja publiczna, nadająca od 1956. Wchodzi w skład grupy RTVE, której zadaniem jest przygotowanie programu radiowego i telewizyjnego na terenie Hiszpanii. TVE finansowana jest z wpływów z dotacji publicznych. Od stycznia 2010 roku nie nadaje reklam.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.
  Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Karmen Stavec (ur. 21 grudnia 1973 roku w Berlinie Zachodnim) - słoweńska piosenkarka, reprezentantka Słowenii na Eurowizji w 2003 roku.
  Język islandzki (isl. íslenska) - język z grupy języków nordyckich, którym posługują się mieszkańcy Islandii. Posługuje się nim około 320 tys. osób., głównie Islandczycy w kraju i na emigracji. Zapisywany jest alfabetem łacińskim.
  Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.273 sek.