• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2002  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Aivaras Stepukonis (ur. w 1972 roku) – litewski wokalista, kompozytor i realizator dźwięku, reprezentant Litwy podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2002 roku.Sarit Chadad (hebr. שרית חדד), właśc. Sara Chudadatow (hebr. שרה חודדטוב; ur. 20 września 1978 w Afuli) – izraelska wokalistka, reprezentantka Izraela podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2002 roku.

  47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 roku w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Televisioon (ETV), dzięki zwycięstwu Tanela Padara, Dave'a Bentona i 2XL, reprezentantów Estonii podczas konkursu w 2001 roku.

  Koncert finałowy, który prowadzili Annely Peebo oraz Marko Matvere, wygrała reprezentantka ŁotwyMarie N, która za utwór „I Wanna” autorstwa Maratsa Samauskisa zdobyła 176 punktów.

  Tanel Padar (ur. 27 października 1980 w Haljali) – estoński piosenkarz, zwycięzca Konkurs Piosenki Eurowizji 2001 z piosenką "Everybody". Obecnie występuje w jednym z najpopularniejszych w Estonii zespołów – Tanel Padar & The Sun.José Luis Uribarri (ur. 9 sierpnia 1936 w Ávilii- zm. 23 lipca 2012 w Madrycie) - hiszpański prezenter telewizyjny i dyrektor Televisión Española. Był hiszpański komentator do Konkursu Piosenki Eurowizji na 18 razy między 1969 i 2010. Był powszechnie znany jako "La Voz de Eurowizji", "Głos Eurowizji" w Hiszpanii.

  Spis treści

 • 1 Lokalizacja
 • 1.1 Wybór miejsca organizacji
 • 2 Przebieg konkursu
 • 2.1 Brak orkiestry, losowanie numerów startowych
 • 2.2 Prowadzący
 • 2.3 Projekt grafiki i sceny
 • 3 Kontrowersje
 • 3.1 Posądzenia o plagiat
 • 3.2 Dyskwalifikacja litewskiej piosenki
 • 3.3 Nawoływanie do bojkotu Izraela
 • 3.4 Podejrzenie o manipulację głosami
 • 4 Kraje uczestniczące
 • 4.1 Powracający artyści
 • 5 Wyniki
 • 5.1 Finał
 • 6 Tabela punktacyjna finału
 • 7 Inne wyróżnienia
 • 7.1 Nagrody im. Marcela Bezençona
 • 8 Oglądalność
 • 9 Międzynarodowy sekretarze i komentatorzy
 • 9.1 Sekretarze
 • 9.2 Komentatorzy
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).

  Lokalizacja[]

  Geographylogo.svg
  Lokalizacja Tallinna w Estonii

  Wybór miejsca organizacji[]

  W lipcu ETV ogłosiła, że konkurs odbędzie się w tallińskiej hali Saku Suurhall, którą oficjalnie otwarto 1 listopada. Próby do koncertu finałowego rozpoczęły się 16 maja 2002 roku. Kierownikiem wykonawczym imprezy został Juhan Paadam z ETV, zaś producentem – Peeter Rebane. W przygotowaniach imprezy pomagał estońskiej telewizji szwedzki nadawca Sveriges Television, organizator widowiska w 2000 roku. Na czas trwania konkursu władze Tallinna zdecydowały się ozdobić całe miasto.

  Latvijas Televīzija (LTV) - łotewska telewizja publiczna, istniejąca od 1954. Nadaje dwa kanały: LTV1 (tylko w języku łotewskim), będący odpowiednikiem polskiej TVP1, oraz skierowany do młodzieży LTV7 (także po rosyjsku). LTV było organizatorem odbywającego się w 2003 w Rydze Konkursu Piosenki Eurowizji.één - to pierwszy kanał telewizji publicznej we Flandrii. Jest częścią VRT. Założony został w 1953 roku. W ostatnich latach wygrał konkurencję z największą stacją komercyjną vtm, głównie za sprawą wprowadzenia do ramówki większej liczby programów dla masowego odbiorcy. Należy do niej 31% rynku. Reklamy zgodnie z prawem belgijskim mogą być wyświetlane w stacji publicznej jedynie między programami. Wszystkie programy obce wyświetlane są z napisami, czasem także wypowiedzi w dialektach, które jeszcze zachowały się na flamandzkiej prowincji.

  Tuż po zwycięstwie estońskich reprezentantów podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2001 roku pojawiły się pogłoski mówiące o tym, że krajowy nadawca Eesti Televisioon (ETV) obawiał się problemów z organizacją konkursu z powodu niewystarczających środków finansowych. Doniesienia zdementowali Aare Urm, dyrektor generalny stacji, oraz Siim Kallas, minister finansów kraju. Telewizja uruchomiła jednak specjalne konta bankowe, na które można było wpłacać dotacje na przygotowanie przedsięwzięcia. Oprócz tego pokryciem części kosztów przygotowań koncertu zainteresowany był Eesti Ühispank, oficjalnym sponsorem konkursu została natomiast grupa telekomunikacyjna Eesti Telekom (Eesti Telekom, Eesti Telefon i Eesti Mobiiltelefon). Nadawca poświęcił na zorganizowanie koncertu budżet w wysokości prawie 8 milionów euro, w tym środki otrzymane od estońskiego rządu.

  Anna Sahlene, znana także jako Sahlene, właśc. Anna Cecilia Sahlin (ur. 11 maja 1976 w Söderhamn) – szwedzka aktorka filmowa i dubbingowa oraz wokalistka, reprezentantka Estonii podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2002 roku.BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.

  Pomimo początkowych problemów z budżetem konkurs przyniósł nadawcy prawie 6 milionów estońskich koron zysku. W styczniu 2003 roku Estońska Rada Handlu nagrodziła nadawcę tytułem Przyjaciela eksportu Estonii 2002, tłumacząc decyzję faktem, że „Konkurs Piosenki Eurowizji pomógł zaprezentować światu państwo w najlepszy możliwy sposób”.

  Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT, Radio i Telewizja Bośni i Hercegowiny) – bośniacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, produkujący kanały o zasięgu ogólnokrajowym: telewizję BHT1 i radio BH Radio 1. Ponadto BHRT pełni funkcję organizacji "parasolowej" dla publicznych nadawców działających w obu częściach składowych Bośni i Hercegowiny. Są to RTVFBiH (obsługujący Federację Bośni i Hercegowiny i nadający w językach bośniackim i chorwackim) oraz RTRS (obsługujący Republikę Serbską i nadający wyłącznie w języku serbskim). W latach 1992-1998 nosiła nazwę Radiotelevizija Bosne i Hercegovine, w skrócie RTVBiH z której powstało RTV Sarajevo, w skrócie RTVS. RTVBiH (znany też jako Publiczny Radiowo-telewizyjny Serwis Bośni i Hercegowiny, PBSBiH) był członkiem Europejskiej Unii Nadawców.Hrvatska Radiotelevizija (HRT) – publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Republiki Chorwackiej z siedzibą w Zagrzebiu. HRT jest producentem 4 kanałów telewizyjnych i 5 stacji radiowych (w tym 1 rozgłośni regionalnej). Od 1 stycznia 1993 HRT jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Soul Militia (znany od 2002 jako 2XL) – estoński hip-hopowy autor, międzynarodowo najbardziej sławny po zwycięstwie w konkursie eurowizji 2001 jako powracający piosenkarz z Tanel Padar i Dave Benton, z piosenką "Everybody". Grupa oparta na Lauri Pihlap ("Lowry"), Sergei Morgun ("Semy") i Kaido Põldma ("Craig"). Czwarty członek , Indrek Soom ("Ince"), pozostawiony zoslał grupie w 2004. 2XL było początkowo założone przez Morgun i Soom w 1997. Brali oni udział w eliminacjach eurowizyjnych w 2007 roku z piosenką o tytule "My Place".
  RÚV (do 31 marca 2011 r. Sjónvarpið - pol. Telewizja) – islandzki kanał telewizyjny należący do Ríkisútvarpið. Rozpoczął nadawanie w 1966 roku. Kanał nadaje głównie programy informacyjne, sportowe, programy dla dzieci i filmy amerykańskie, brytyjskie i nordyckie. Jego najbardziej popularne programy to skecz Spaugstofan, oraz Fréttir (wiadomości).
  Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.
  Televisión Española (TVE) − hiszpańska telewizja publiczna, nadająca od 1956. Wchodzi w skład grupy RTVE, której zadaniem jest przygotowanie programu radiowego i telewizyjnego na terenie Hiszpanii. TVE finansowana jest z wpływów z dotacji publicznych. Od stycznia 2010 roku nie nadaje reklam.
  Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.
  Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.228 sek.