• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1999  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Węgry zadebiutowały na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku podczas 39. edycji festiwalu. Reprezentanci kraju wybierani są wewnętrznie lub podczas krajowych eliminacji. Od czasu debiutu konkursem zajmuje się publiczny nadawca telewizyjny – Magyar Televízió (MTV).Corinna May, właśc. Corinna Meyer (ur. 6 października 1970 w Bremie) – niemiecka wokalistka, niewidoma od urodzenia. Działalność artystyczną rozpoczęła w chórze szkolnym oraz chórze gospel. W 1997 ukazał się jej pierwszy album jazzowy. Dwa lata później drugi Wie ein Stern (Jak gwiazda), wyprodukowany głównie przez Hanno Hardersa.

  44. Konkurs Piosenki Eurowizji 1999 odbył się w Ussishkin Auditorium w International Convention Center w Jerozolimie (Izrael), dzięki zeszłorocznemu zwycięstwu Dany International. Prowadzili go: prezenter wiadomości Jigal Rawid, piosenkarka i uczestniczka 1992 Dafna Dekel oraz modelka i aktorka Sigal Szachamon. Poprzedni zwycięzcy festiwalu z Izraela Izhar Cohen (z 1978 roku, z piosenką "A-Ba-Ni-Bi") i Gali Atari z zespołem Milk and Honey (1979, utwór Hallelujah siedzieli na widowni. Wygrała Szwecja, z piosenką „Take Me to Your HeavenCharlotte Nilsson, która zdobyła 163 punkty. Było to czwarte zwycięstwo Szwecji w konkursie i drugie w latach '90 (po wygranej Caroli w 1991 roku).

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.

  Spekulowano, że konkurs nie odbędzie się w Izraelu, ale może zostać przeniesiony na Maltę albo do Wielkiej Brytanii (do krajów z top3 w 1998). Izraelski rząd bał się zbyt wysokich kosztów organizacji show oraz ortodoksyjnych Żydów, którzy mogliby powstrzymać laureatkę zeszłorocznego konkursu Danę International od przyjazdu na festiwal. Jednak to nie przeszkodziło nadawcy IBA i organizatorom w przygotowaniu Eurowizji i ostatecznie odbyła się ona w Izraelu.

  Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.Wojna domowa w Kosowie – zakończona interwencją Sojuszu Północnoatlantyckiego wojna domowa na terenie Federalnej Republiki Jugosławii, między rządem federalnym, a dążącą do oderwania od federacji jugosłowiańskiej serbskiej prowincji Kosowo - organizacją Armia Wyzwolenia Kosowa (alb. Ushtria Çlirimtare e Kosovës). W trakcie trwającego od 1996 do 1999 roku konfliktu, obie strony dopuściły się mordów na ludności cywilnej i czystek etnicznych.

  Długoletnie zasady konkursu zostały zniesione: zasada śpiewania w języku ojczystym po raz pierwszy od 1977 roku, 13 z 23 uczestników zdecydowało się wykonać piosenkę całkowicie, lub tylko częściowo, w języku angielskim, pozostali zostali przy narodowym języku (Litwa, Hiszpania, Chorwacja, Słowenia, Polska, Francja, Cypr, Portugalia i Turcja). Po raz pierwszy można było zagrać na żywo. IBA wykorzystała to i zdecydowała się odsunąć orkiestrę z konkursu, by zaoszczędzić pieniądze na konkurs. To oznacza, że po raz pierwszy wszystkie kraje użyły ścieżki dźwiękowej podczas prezentacji. To wywołało kontrowersje dla tradycjonalistów Eurowizji, z trzykrotnym zwycięzcą Johnnym Loganem (1980 i Konkurs Piosenki Eurowizji 1987 wygrał jako reprezentant, a w 1992 jako kompozytor) na czele, którzy opisali obecny konkurs jako "karaoke".

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).

  Ogłoszono, że, począwszy od 2000, cztery kraje, które wnoszą największy wkład finansowy dla EBUNiemcy, Hiszpania, Francja i Wielka Brytania – mogą wziąć udział w kolejnych konkursach, niezależnie od ich średnich wyników w latach poprzednich.

  Łotwa wyraziła chęć udziału w konkursie, ale zrezygnowała w ostatniej chwili. To dało szansę Węgrom do wzięcia udziału w festiwalu, jednak węgierska telewizja Magyar Televízió nie zdecydowała się do przystąpienia do rywalizacji. To pozwoliło Portugalii być 23. krajem w ówczesnej stawce.

  Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania i Islandia powróciły do udziału w konkursie po rocznej przerwie. Litwa wróciła po pięcioletniej absencji w festiwalu. Litewska delegacja miała problemy budżetowe, więc EBU pozwoliło Litwinom przyjechał do Izraela dzień później od innych krajów. Z drugiej strony, pierwszą delegacją, która przyjechała do Świętej Ziemi, była Estonia.

  Hallelujah – wykonywana po hebrajsku piosenka, z którą Gali Atari i zespół Milk and Honey (reprezentanci Izraela) wygrali 24. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1979 roku.Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).

  Fworytami internautów byli Selma z Islandii z piosenką "All Out of Luck" oraz Cypryjska piosenkarka Marlain i jej "Tha 'Ne Erotas". Ale, o ile Islandia zajęła 2. miejsce (lepsza okazała się tylko Szwecja), Cypr zajął ostatnie miejsce, z dwoma punktami na koncie (od Wielkiej Brytanii).

  Kilka kontrowersji miało miejsce przed Konkursem. Dwie piosenki wybrane do Izraela zostały niezakwalifikowane: Hari Mata Hari z Bośni i Hercegowiny została zdyskwalifikowana, ponieważ jej utwór został zaprezentowany w Finlandii kilka lat wcześniej; Niemiecka reprezentantka Corinna May również nie została dopuszczona do udziału w konkursie, ponieważ jej piosenka była wykonana w 1997 roku przez innego artystę. Obie artystki zaprezentują się za kilka lat, odpowiednio w 2006 i 2002 roku.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Słowenia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, kiedy wzięła udział w rundzie kwalifikacyjnej do Eurowizji "Kvalifikacija za Millstreet" (który odbył się w Słowenii) i przeszła do finału. Do tej pory wzięła udział 19 razy, z uczestnictwa w Konkursie zrezygnowała 2 razy:w 1994 i 2000 roku, z powodu słabych wyników w latach poprzednich.

  Chorwacki występ wywołał małe oburzenie w norweskiej delegacji, z powodu syntetyzowanego męskiego wokalu użytego w ścieżce dźwiękowej podczas prezentacji Dorisa Dragovića. EBU postanowiła usunąć krajowi 1/3 ewentualnych punktów.

  Podczas interval act wystąpiła Dana International, która wykonała cover piosenki Stevie Wonder "Free", co wywołało sporo kontrowersji w Izraelu z powodu słów utworu. Dana pojawiła się również na koniec konkursu, by wręczyć statuetkę dla zwyciężczyni Charlotte Nilsson. Po tym, jak udawała, że trofeum jest za ciężkie do uniesienia, upadła na scenę, ciągnąc za sobą kompozytora zwycięskiego utworu. W tym momencie, ochrona rzuciła się na nią myśląc, że to atak terrorystyczny. Konkurs zakończył się zaproszeniem wszystkich na scenę, w celu wspólnego wykonania angielskiej wersji piosenka "Hallelujah" (która przyniosła zwycięstwo Izraelowi w 1979 roku), jako hołd dla ofiar Wojny domowej w Kosowie, która uniemożliwiła im obejrzenie konkursu, po zbombardowaniu, które wysadziło ich nadajniki w powietrze.

  Johnny Logan, właśc. Seán Patrick Michael Sherrard (ur. 13 maja 1954 we Frankston, w pobliżu Melbourne, Australia) – irlandzki wokalista i kompozytor, trzykrotny zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji – podczas finału w 1980 i 1987 roku jako wykonawca, a w 1992 jako autor zwycięskiej propozycji.Charlotte Perrelli, wcześniej Charlotte Nilsson (właściwie Anna Jenny Charlotte Perrelli z domu Nilsson, ur. 7 października 1974 w Hovmantorp koło Växjö) – szwedzka piosenkarka, zwyciężczyni 45. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Jerozolimie w 1999 roku z piosenką „Take Me to Your Heaven”.

  Składanka CD została wydana w Izraelu, bo padł pomysł zestawienia wszystkich utworów konkursowych na jednej płycie. Jednakże, piosenki z Polski, Cypru, Holandii i Wielkiej Brytanii nie zostały uwzględnione. Ponadto, w przeciwieństwie do podobnych płyt wydawanych w następnych latach konkursu, ta nie była oficjalne wydana przez EBU.

  Szaron Kohen (hebr. שרון כהן) (ur. 2 lutego 1972 w Tel Aliwie jako Jaron Kohen (hebr. ירון כהן) – izraelska piosenkarka piosenkarka z żydowskimi korzeniami, znana jako Dana International (hebr. דנה אינטרנשיונל). Reprezentantka Izraela podczas 43. i 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1998 i 2011 roku, zwyciężczyni 43. edycji festiwalu z piosenką „Diva”.Selma Björnsdóttir (ur. 13 czerwca 1974 w Reykjavíku) – islandzka piosenkarka, dwukrotna reprezentantka Islandii w Konkursie piosenki Eurowizji – w 1999 i 2005 roku.

  Spis treści

 • 1 Wyniki
 • 2 Tabela punktacyjna
 • 3 Powracający artyści
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).
  Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).
  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
  Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).
  Łotwa uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji czternaście razy. Swój debiut zaliczyła w roku 2000, kiedy kraj reprezentował zespół Brainstorm i zajął ostatecznie trzecie miejsce z piosenką "My Star". Dwa lata później kraj reprezentowała Marie N, która zdobyła Grand Prix piosenką "I Wanna", pokonując faworyzowaną Maltę dwunastoma punktami. Z powodu wygranej, konkurs w 2003 odbył się w Rydze.
  Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.
  Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.