• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1998

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.
  Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.

  43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan.

  Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.

  Zwyciężyła Dana International z Izraela z piosenką „Diva", którą napisali Svika Pick i Yoav Ginai. Dana zdobyła zainteresowanie mediów zarówno w Izraelu, jak i w całej Europie, po tym, gdy w 1993 roku zmieniła płeć, stając się pierwszym transseksualnym artystą w konkursie. Na 50. rocznicę ustanowienia państwa Izrael, Dana International przyniosła krajowi trzecie zwycięstwo.

  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Ten rok jest znany z tego, że był to pierwszy konkurs Eurowizji z masowym głosowaniem widzów, ostatni, podczas którego akompaniowała orkiestra, oraz ostatni, w którym utwór wykonywany musiał być wyłącznie w języku ojczystym. Pamiętny jest również dlatego, że losy zwycięstwa przesądziły się dopiero przy przyznawaniu punktów przez ostatni kraj.

  Słowenia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, kiedy wzięła udział w rundzie kwalifikacyjnej do Eurowizji "Kvalifikacija za Millstreet" (który odbył się w Słowenii) i przeszła do finału. Do tej pory wzięła udział 19 razy, z uczestnictwa w Konkursie zrezygnowała 2 razy:w 1994 i 2000 roku, z powodu słabych wyników w latach poprzednich.Szaron Kohen (hebr. שרון כהן) (ur. 2 lutego 1972 w Tel Aliwie jako Jaron Kohen (hebr. ירון כהן) – izraelska piosenkarka piosenkarka z żydowskimi korzeniami, znana jako Dana International (hebr. דנה אינטרנשיונל). Reprezentantka Izraela podczas 43. i 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1998 i 2011 roku, zwyciężczyni 43. edycji festiwalu z piosenką „Diva”.

  Kolejnym godnym uwagi uczestnikiem był reprezentant Niemiec Guildo Horn, który zaskoczył komediowym przedstawieniem, zakończonym wspinaczką po rusztowaniu z boku sceny. Kontrowersyjnie wybrany do reprezentowania Niemiec, był krytykowany przez niemieckich dziennikarzy. Jednakże, po zdobyciu 7. miejsca, Niemcy mocno stali po stronie Horna. Guildowa gorączka, z Hornem na pierwszych stronach gazet, całkowicie ogarnęła naród podczas tygodni przygotowań do konkursu. Mimo że 7. miejsce zawiodło, dla wielu Niemców było to odrodzenie dla konkursu w kraju i początek bycia w top10 w ciągu kolejnych czterech konkursów.

  Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).

  Grecja zdobyła jedynie 12 punktów, wszystkie od Cypru. Po konkursie, nastąpiła korekta głosowania Hiszpanii, która omyłkowo przyznała Niemcom 0 punktów, zamiast 12, które słusznie im się należały. Poza tym reprezentanci Grecji, tak jak Niemcy, Słowenia, Szwajcaria, Malta, Izrael i Belgia, nie śpiewali przy akompaniamencie orkiestry, lecz w całości ze ścieżką dźwiękową (chociaż nie przeszkodziło to zarówno Niemcom, jak i Słowenii zaprezentować "dyrygenta" na początku występu). Francja wykorzystała sekcję wiolonczeli z orkiestry, ale że nie sprowadziła dyrygenta na własną rękę, nikt nie został przedstawiony przed występem.

  Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się rumuński nadawca publiczny Televiziunea Română (TVR).

  Jednym z najbardziej pamiętnych momentów konkursu było niesławne faux pas podczas głosowania. Słysząc, że holenderski sekretarz, Conny van den Bos, brała wcześniej udział w konkursie (w 1965 roku), Ulrika odpowiedziała "A long time ago, was it?" ["Dawno temu to było?"], po czym nastąpiły śmiechy i buczenie publiczności, spowodowane pozornie obraźliwym komentarzem. Conny powiedziała, że wzięła udział w konkursie wiele lat temu, ale nie było to usłyszane przez hałas na widowni.

  Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.

  Rosja i Włochy nie transmitowały konkursu, bo zrezygnowały z uczestniczenia w nim. W 1998 roku, nadawca rosyjski (Kanał 1) przygotowany był do rozpoczęcia wewnętrznych preselekcji, ale szybko zorientował się, że z powodu słabych wyników w poprzednich latach Rosja nie mogłaby wziąć udział w 1998 roku (chociaż plotki mówią, że Kanał 1 planował wymienić Tatyanę Ovsienko jako swoją reprezentantkę, wykonując utwór "Solntse moyo"). Ponieważ Rosja nie brała udziału, Kanał 1 zdecydował nie transmitować konkursu w 1998 roku.

  Grecja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Dotychczas kraj wziął udział 34 razy w konkursie, odniósł jedną wygraną - w 2005 Elena Paparizou wykonała "My Number One".10. Konkurs Piosenki Eurowizji 1965 odbył się 20 marca 1965 w Neapolu we Włoszech. Festiwal, który prowadziła Renata Mauro, wygrał Luksemburg.

  Wyniki[]

  Tabela punktacyjna[]

  Powracający artyści[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Diva (hebrajski: דיווה) – piosenka, która zajęła I miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1998. Utwór wykonany został w języku hebrajskim przez Danę International reprezentującą Izrael. Muzyka skomponowana została przez Tzvika Pick, autorem tekstu był Yoav Ginai. Utwór zdobył 172 punkty.
  Rosja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Reprezentant wybierany jest wewnętrznie przez nadawcę publicznego lub w trakcie selekcji narodowych Jewrowidienie. Konkurs jest nadawany przez dwie rosyjskie stacje telewizyjne: w 1994, 1996, 2008, 2010 i 2012 transmisją zajęła się Rossija 1, a w 1995, 1997, od 1999 do 2007, 2009 i 2011 – Pierwyj kanał.
  Cypr zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1981 roku. Od czasu debiutu konkursem na Cyprze zajmuje się nadawca Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC).
  Macedonia, a właściwie Była Jugosłowiańska Republika Macedonii; (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM), jako niezależny kraj uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1998 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się macedoński nadawca Macedonian Radio-Television (MKRTV).
  Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od samego początku, czyli od 1956 roku. Dotychczas wzięła udział w 54 konkursach, opuszczając tylko te w 1995, 1999, 2001 i 2003 roku. W Szwajcarii odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, to właśnie szwajcarska reprezentantka, Lys Assia, została jego laureatką. Po raz drugi, kraj wygrał w 1988. Trzecie zwycięstwo mogłoby nastąpić w 1963 roku, gdyby prowadząca tegorocznego konkursu. Katie Boyle, nie zadzwoniła ponownie do podawacza punktów z Norwegii.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Islandia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1986 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się telewizja Ríkisútvarpið (RÚV).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.