Konkurs Piosenki Eurowizji 1996

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

41. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 18 maja 1996 w Oslo Spektrum w Oslo przez norweskiego nadawcę publicznego Norsk Rikskringkasting (NRK), dzięki zwycięstwu reprezentantów Norwegii, zespołu Secret Garden podczas konkursu w 1995 roku.

Virginia Hilda Brunette Maxwell Bottomley, baronowa Bottomley of Nettlestone, z domu Garnett (ur. 12 marca 1948 w Dunoon) – brytyjska polityk, członkini Partii Konserwatywnej, minister. Uważana za przedstawicielkę lewego skrzydła partii. Jest członkinią Tory Reform Group.Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).

Konkurs prowadzili Ingvild Bryn i lider zespołu A-HA Morten Harket, a zwyciężczynią została reprezentantka IrlandiiEimear Quinn z utworem „The Voice” autorstwa Brendana Grahama, za który zdobyła 162 punkty.

Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

Konkurs w 1996 roku zawierał dwie innowacje, które nie były kontynuowane w kolejnych latach. Każdy reprezentant otrzymał pozdrowienia wideo, nagrane przez lidera politycznego lub urzędnika wyższej rangi z danego kraju. Oprócz tego, podczas drugiej części koncertu, podczas którego ogłaszano wyniki z poszczególnych krajów, wykorzystano technologię blue screen.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Gro Harlem Brundtland (ur. 20 kwietnia 1939 w Bærum) – norweska polityk i lekarka, działaczka Partii Pracy i jej przewodnicząca w latach 1982–1991, parlamentarzystka i minister, trzykrotnie premier Norwegii (1981, 1986–1989 i 1990–1996), w latach 1998–2003 dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Lista polityków składająca życzenia[ | edytuj kod]

W 1996 roku każdy reprezentant otrzymał życzenia w języku rodzimym od polityka swojego kraju. Życzenia pokazane zostały po pocztówkach, tuż przed występem.

 •  TurcjaSüleyman Demirel, Prezydent Turcji
 •  Wielka BrytaniaVirginia Bottomley, Minister kultury, mediów i sportu Wielkiej Brytanii
 •  HiszpaniaDon Alberto Escudero Claramunt, Ambasador Hiszpanii
 •  PortugaliaAntónio Guterres, Premier Portugalii
 •  CyprGlafkos Kliridis, Prezydent Cypru
 •  MaltaEddie Fenech Adami, Premier Malty
 •  ChorwacjaZlatko Mateša, Premier Chorwacji
 •  AustriaElisabeth Gehrer, Federalny Minister Edukacji, Nauki i Kultury Austrii
 •  SzwajcariaMichel Coquoz, Chargé d’affaires Szwajcarii
 •  GrecjaKaterína Dimaki, Chargé d’affaires Grecji
 •  EstoniaTiit Vähi, Premier Estonii
 •  NorwegiaGro Harlem Brundtland, Premier Norwegii
 •  FrancjaPhilippe Douste-Blazy, Minister Kultury Francji
 •  SłoweniaMilan Kučan, Prezydent Słowenii
 •  HolandiaAad Nuis, Sekretarz Stanu ds. Edukacji, Kultury i Nauki Holandii
 •  BelgiaLuc Van den Brande, Minister-prezydent Regionu Flamandzkiego
 •  IrlandiaJohn Bruton, Taoiseach – Premier Irlandii
 •  FinlandiaRiitta Uosukainen, Przewodnicząca Eduskunty
 •  IslandiaDavíð Oddsson, Premier Islandii
 •  PolskaAleksander Kwaśniewski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 •  Bośnia i HercegowinaAlija Izetbegović, Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny
 •  SłowacjaVladimír Mečiar, Premier Słowacji
 •  SzwecjaGöran Persson, Premier Szwecji
 • Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  Zlatko Mateša (ur. 17 czerwca 1949 w Zagrzebiu) – chorwacki polityk, prawnik i działacz sportowy, premier kraju w latach 1995–2000, prezes Chorwackiego Komitetu Olimpijskiego.
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  34. Konkurs Piosenki Eurowizji 1989 odbył się 6 maja 1989 r. w Lozannie, dzięki ubiegłorocznemu zwycięstwu Celine Dion, która reprezentowała wtedy Szwajcarię. Festiwal prowadzili Lolita Morena i Jacques Deschenaux. Reprezentantka Jugosławii, Riva, wygrała tegoroczny konkurs, z piosenką "Rock Me", zapewniając jedyne w historii kraju zwycięstwo.
  Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Süleyman Demirel, właśc. Sami Süleyman Gündoğdu Demirel (ur. 1 listopada 1924 w Atabey w prowincji Isparta) – turecki inżynier, polityk, premier i prezydent kraju.

  Reklama