• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1995

  Przeczytaj także...
  Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).Charles (Charlie) McGettigan (ur. 7 grudnia 1950 w Ballyshannon w hrabstwie Donegal) – irlandzki piosenkarz. Obecnie przebywa w Drumshanbo w hrabstwie Leitrim.
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  40. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 13 maja 1995 roku w Point Theatre w Dublinie przez irlandzkiego nadawcę Raidió Teilifís Éireann (RTÉ), dzięki zwycięstwu reprezentantów IrlandiiPaula Harringtona i Charliego McGettigana podczas konkursu w 1994 roku.

  Paul Harrington (ur. 8 maja 1960 w Dublinie) – irlandzki muzyk i piosenkarz, zwycięzca 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku w duecie z Charliem McGettiganem.Secret Garden – irlandzko-norweski duet grający muzykę instrumentalną, wchodzącą w nurt muzycznego neoklasycyzmu i new age.

  Koncert finałowy prowadziła Mary Kennedy, a zwycięzcą został reprezentant Norwegii – zespół Secret Garden, którzy za utwór „Nocturne” otrzymał 148 punktów.

  Wyniki[]

  Tabela punktacyjna finału[]

  Jury z każdego uczestniczącego kraju przyznawało po 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 i 12 punktów dla 10 najlepszych jego zdaniem piosenek.

  Norwegia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1960 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się norweski nadawca publiczny NRK. Telewizja wybiera swojego reprezentanta podczas krajowych selekcji do konkursu - Melodi Grand Prix.39. Konkurs Piosenki Eurowizji 1994 został zorganizowany 30 kwietnia 1994 w Point Theatre w Dublinie przez irlandzkiego nadawcę publicznego Raidió Teilifís Éireann (RTÉ), dzięki zwycięstwu reprezentantki Irlandii - Niamh Kavanagh podczas konkursu w 1993 roku.

  Powracający artyści[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona konkursu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.