• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1988

  Przeczytaj także...
  Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  33. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 30 kwietnia 1988 roku w RDS Simmonscourt Pavilio w Dublinie przez irlandzkiego nadawcę publicznego Raidió Teilifís Éireann (RTÉ), dzięki zwycięstwu Johnny'ego Logana, reprezentanta Irlandii podczas konkursu w 1987 roku.

  Johnny Logan, właśc. Seán Patrick Michael Sherrard (ur. 13 maja 1954 we Frankston, w pobliżu Melbourne, Australia) – irlandzki wokalista i kompozytor, trzykrotny zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji – podczas finału w 1980 i 1987 roku jako wykonawca, a w 1992 jako autor zwycięskiej propozycji.30. Konkurs Piosenki Eurowizji 1985 odbył się 4 maja 1985 r. w Göteborgu (Szwecja). Prowadzącą festiwal została Lill Lindfors.

  Koncert finałowy, który po raz pierwszy prowadziło dwóch konferansjerów – Pat Kenny i Michelle Rocca, wygrała reprezentantka Szwajcarii, kanadyjska piosenkarka Céline Dion, która za utwór "Ne partez pas sans moi" autorstwa Atilli Şereftuğ i Nelli Martinetti otrzymała łącznie 137 punktów.

  Ne partez pas sans moi – utwór kanadyjskiej piosenkarki Céline Dion napisany przez Atillę Şereftuğa i Nellę Martinetti i wydany jako singiel w 1988 roku. Utwór został umieszczony na ósmej francuskojęzycznej płycie studyjnej artystki zatytułowanej Incognito z 1987 roku oraz na jej piątym albumie kompilacyjnym zatytułowanym The Best of Celine Dion z czerwca 1988 roku.Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).

  Kraje uczestniczące[]

  W finale 33. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 21 krajów, a z uczestnictwa wycofał się nadawca z Cypru. Reprezentantem państwa miał zostać Yiannis Dimitrou z utworem "Thimame", który jednak został zdyskwalifikowany z powodu naruszenia regulaminu i zaprezentowania propozycji podczas krajowych selekcji do konkursu w 1984 roku, podczas których zajął trzecie miejsce.

  14. Konkurs Piosenki Eurowizji 1969 odbył się 29 marca 1969 roku, w Madrycie (Hiszpania). W konkursie brało udział 16 państw. Krajem, który zrezygnował z rywalizacji, była Austria. Powodem był brak chęci na udział w Konkursie w kraju rządzonym przez Franco.Céline Marie Claudette Dion Angélil (ur. 30 marca 1968 w Charlemagne) – kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów pochodząca z francuskojęzycznej prowincji Quebec. Dysponuje 5-oktawowym mezzosopranem lirycznym. Posiada słuch absolutny. Tworzy w wielu gatunkach muzycznych, jest jedną z czołowych przedstawicielek adult contemporary. Nagrywa klasyczne chansony, soul, blues, jazz, pop tradycyjny, folk. Śpiewa po francusku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku i włosku, nagrała także utwory po japońsku. Poza śpiewaniem zajmuje się w dużej mierze działalnością charytatywną. Wspiera finansowo fundacje, przeznacza na nie m.in. części dochodów ze swoich koncertów czy sprzedaży płyt.

  Powracający artyści[]

  Podczas konkursu wystąpiło kilku artystów, którzy wzięli udział w finale imprezy w poprzednich latach. Reprezentanci Danii, Kirsten i Søren, po raz trzeci wystartowali w barwach kraju, uczestnicząc w konkursach w 1984 i 1985 roku (jako zespół Hot Eyes). W tym samym roku w finale wystąpił turecki zespół MFÖ, a rok później w barwach Portugalii zaśpiewała Dora. Izrael po raz drugi reprezentowała Yardena Arazi, która wcześniej uczestniczyła w finale konkursu w 1976, jako członkini grupy Chocolat, Menta, Mastik. Reprezentant Szwecji Tommy Körberg zadebiutował na imprezie w 1969, a fiński zespół Boulevard - w 1987 roku.

  Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).Portugalia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od1964 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Reprezentant kraju wybierany jest podczas krajowych selekcji Festival da Canção.

  Wyniki[]

  Tabela punktacyjna finału[]

  Linki zewnętrzne[]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cypr zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1981 roku. Od czasu debiutu konkursem na Cyprze zajmuje się nadawca Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC).
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od samego początku, czyli od 1956 roku. Dotychczas wzięła udział w 54 konkursach, opuszczając tylko te w 1995, 1999, 2001 i 2003 roku. W Szwajcarii odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, to właśnie szwajcarska reprezentantka, Lys Assia, została jego laureatką. Po raz drugi, kraj wygrał w 1988. Trzecie zwycięstwo mogłoby nastąpić w 1963 roku, gdyby prowadząca tegorocznego konkursu. Katie Boyle, nie zadzwoniła ponownie do podawacza punktów z Norwegii.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  31. Konkurs Piosenki Eurowizji 1986 odbył się 3 maja 1986 w Grieghallen w Bergen (Norwegia) Åse Kleveland, znana folkowa gitarzystka, Prezydent Stowarzyszenia Muzyków i uczestniczka Konkursu w 1966 roku, prowadziła tegoroczną uroczystość.
  Izrael uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1973 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się izraelski nadawca publiczny Israel Broadcasting Authority (IBA).
  29. Konkurs Piosenki Eurowizji 1984 odbył się 5 maja 1984 r. w Luksemburgu. Prowadziła go 19-letnia wówczas Désirée Nosbusch. Podeszła do tego na luzie, co było niespotykane na tego typu uroczystościach. Biegle mówiła w czterech językach (po angielsku, francusku, niemiecku i luksembursku), często w tym samym zdaniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.