Konkurs Piosenki Eurowizji 1985

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

30. Konkurs Piosenki Eurowizji 1985 został zorganizowany 4 maja 1985 roku w hali Scandinavium w Göteborgu przez szwedzkiego nadawcę publicznego Sveriges Television (SVT), dzięki zwycięstwu reprezentantów Szwecji – zespołu Herreys, podczas konkursu w 1984 roku.

Josip Broz Tito (serb. Јосип Броз Тито; ur. 7 maja 1892 w Kumrovcu, Austro-Węgry – 25 maja według oficjalnego aktu urodzenia, zm. 4 maja 1980 w Lublanie) – przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii od 1945 aż do swojej śmierci. Podczas II wojny światowej Tito zorganizował antyfaszystowski - ruch oporu znany jako Partyzanci Jugosławii. Później był założycielskim członkiem Kominformu, ale opierając się radzieckim wpływom stał się jednym z założycieli i promotorów Ruchu Państw Niezaangażowanych. Zmarł 4 maja 1980 roku w Lublanie, pochowany został w Belgradzie.16. Konkurs Piosenki Eurowizji 1971 odbył się 3 kwietnia 1971 roku, w Dublinie (Irlandia). W konkursie brało udział 18 państw. Do konkursu powróciły: Finlandia, Norwegia, Portugalia, Szwecja i Austria. Krajem, który zadebiutował, była Malta.

Koncert finałowy prowadziła Lill Lindfors, a zwyciężczyniami zostały reprezentantki Norwegii – Hanne Krogh i Elisabeth Andreassen, czyli duet Bobbysocks, które za utwór "La det swinge" otrzymały 123 punkty.

Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

Końcowe głosowanie[ | edytuj kod]

Do ostatniej chwili przyznawania głosów nie było pewne, który kraj wygra konkurs. W pierwszej połowie głosowania w klasyfikacji prowadziły Niemcy, a ostateczny zwycięzca finału – Norwegia – zajmował dopiero piąte miejsce. Przed pięcioma ostatnimi głosowaniami Niemcy, Szwecja i Norwegia miały (odpowiednio) 87, 86 i 85 punktów. Po oddaniu głosów przez sekretarza Szwajcarii prowadzenie objęła Szwecja, która przyznała Norwegii maksymalną notę 12 punktów. Podczas trzech ostatnich ogłoszeń krajowych punktacji, na pierwszym miejscu pozostawała Norwegia, przy której wówczas odnotowano tym samym jedno z najkrótszych długości wygrywania w klasyfikacji podczas finałowego głosowania.

25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg. Jizhar Kohen (hebr.: יזהר כהן, ang. Izhar Cohen, ur. 13 marca 1951 w Tel Awiwie) – izraelski muzyk, piosenkarz i aktor, zwycięzca 23. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1978 roku.

Kontrowersje[ | edytuj kod]

Problemy z kreacją[ | edytuj kod]

Podczas wejścia na scenę przed rozpoczęciem głosowania finałowego, prowadząca koncert Lill Lindfors, zahaczyła swoją sukienką o konstrukcję areny konkursowej, przez co jej spódnica zerwała się, pozostawiając prowadzącą poniżej pasa w samych rajstopach. Zabieg okazał się zaplanowany, a konferansjerka po chwili zdjęła część ukrytej sukni, prezentując całą kreację.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

Belgijski reprezentant[ | edytuj kod]

Początkowo, reprezentantką Belgii miała zostać Mireille Capelle ze swoim utworem "Vannacht", jednak ze względu na spór o warstwę liryczną propozycji, zrezygnowano z udziału wokalistki w konkursie.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).
Jugosławia uczestniczyła 27 razy. Zadebiutowała w 1961 roku i uczestniczyła aż do roku 1992. Jugosławia jako jedyny socjalistyczny kraj, aktywnie uczestniczył w konkursach organizowanych przez Europejską Unię Nadawców.
Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.
20. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 22 marca 1975 w Sztokholmie (Szwecja). Scenę konkursową wybudowano w obiekcie należącym do Targów Międzynarodowych w Älvsjö (południowy Sztokholm). Wygrana ABBY dała Szwecji prawo do pierwszej w historii organizacji Konkursu.
Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.
Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.
Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.

Reklama