• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1984

  Przeczytaj także...
  27. Konkurs Piosenki Eurowizji 1982 odbył się 24 kwietnia 1982 r. w Harrogate, w hrabstwie North Yorkshire (Wielka Brytania). Prezenterem został Jan Leeming. W konkursie udział wzięło 18 państw. Grecja i Francja wycofały się z rywalizacji. Pierwszy kraj miał być reprezentowany przez Temisa Adamantidisa i jego piosenkę "Sarantapenta Kopelies". Mieli startować z drugiej pozycji startowej, co nie spodobało się ERT i wycofali swoje uczestnictwo kilka tygodni przed konkursem. Francuski nadawca TF1 zrezygnował z udziału w konkursie, więc Antenne 2 została nowym francuskim nadawcą konkursu, a kraj powrócił do rywalizacji rok później.28. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 23 kwietnia 1983 r. w Monachium (Niemczech Zachodnich. Festiwal prowadziła Marlene Charell. Do rywalizacji przystąpiło 20 krajów. Francja, Grecja i Włochy powróciły do konkursu. Irlandia nie wzięła udziału, ponieważ nadawca RTÉ strajkowała w tym czasie.
  Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.

  29. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 5 maja 1984 w Teatr Kircheberg w Luksemurgu. Organizatorem konkursu była Europejska Unia Nadawców we współpracy z luksemburskim nadawcą publicznym RTL Télévision.

  Finał konkursu poprowadziła, 19-letnia wówczas Désirée Nosbusch, która pełniła funkcję gospodarza wieczoru w czterech językach: po angielsku, francusku, niemiecku i luksembursku.

  Zwycięzcami konkursu zostali bracia Herreys, reprezentanci Szwecji z piosenką "Diggi-Loo Diggi-Ley", za którą otrzymali 145 punktów.

  Diggi-Loo Diggi-Ley – singiel szwedzkiego zespołu Herreys, wydany w 1984 i umieszczony na ich debiutanckim albumie o tym samym tytule. Piosenkę napisali Torgny Söderberg i Britt Lindeborg. Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Lokalizacja[ | edytuj kod]

  Dzięki zwycięstwu Corinne Hermès, reprezentantki Luksemburgu, w finale konkursu w 1983 prawo do organizacji kolejnego finału otrzymała luksemburska telewizja publiczna. Potwierdzono, że finał konkursu odbędzie się w stołecznym Teatr Kircheberg.

  Jugosławia uczestniczyła 27 razy. Zadebiutowała w 1961 roku i uczestniczyła aż do roku 1992. Jugosławia jako jedyny socjalistyczny kraj, aktywnie uczestniczył w konkursach organizowanych przez Europejską Unię Nadawców.Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.

  Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]

  W finale konkursu wzięli udział nadawcy publiczni z 19 krajów. Nadawca z Izraela zrezygnował z uczestnictwa w imprezie z powodu ogólnopaństwowego Dnia Pamięci, który obchodzony jest corocznie 5 maja.

  Powracający wykonawcy[ | edytuj kod]

  Podczas koncertu finałowego konkursu wzięło udział dwóch uczestników, którzy wystąpili w finale imprezy w poprzednich latach. Reprezentantka Niemiec, Mary Roos, uczestniczyła w 17. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1972, a Jugosławię po raz drugi reprezentowała Izolda Barudžija, która zadebiutowała w stawce konkursowej konkursu w 1982.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.17. Konkurs Piosenki Eurowizji 1972 odbył się 22 marca 1972 w Usher Hall w Edynburgu (Wielka Brytania). Festiwal prowadziła Moira Shearer.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Tabela punktacyjna finału[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Luksemburg zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku, podczas pierwszej edycji festiwalu. Od czasu debiutu do 1995 roku kraj tylko raz był nieobecny - w 1959 roku. W 1994 Luksemburg został odsunięty od udziału, z powodu słabego wyniku rok wcześniej. Od tamtej pory kraj nie powrócił do rywalizacji. W 2004 roku pojawiły się informacje na temat powrotu nadawcy - RTL do konkursu po 11 latach przerwy. Jednakże, z powodów finansowych, kraj ostatecznie wycofał się z tych planów. Kolejne informacje o powrocie pojawiły się w 2005 roku. Jednak RTL zaprzeczyło tym informacjom mówiąc, że kraj może już nigdy nie wrócić na eurowizyjną scenę. Kraj nadal jest jednak członkiem EBU, dzięki czemu ma prawo uczestniczyć w festiwalu.
  Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).
  Herreys – szwedzka grupa muzyczna założona przez braci Pera Herreya, Richarda Herreya oraz Louise Herreya. 5 maja 1984 roku na odbywającym się konkursie Eurowizji w Luksemburgu zajęli pierwsze miejsce, grając tam utwór Diggi-loo diggi-ley. W 1985 roku wystąpili na Sopot Festival. Ważniejszymi przebojami grupy Herreys są Diggi-loo diggi-ley oraz Summerparty.
  Désirée Nosbusch (ur. 14 stycznia 1965) – urodziła się w Luksemburgu w gminie Esch-sur-Alzette. Jest prezenterką i aktorką.
  Corinne Hermès (ur. 16 listopada 1961 w Lagny-sur-Marne) – francuska piosenkarka. W 1983 roku wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji, na którym reprezentowała Luksemburg z utworem "Si la vie est cadeau".
  Izrael uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1973 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się izraelski nadawca publiczny Israel Broadcasting Authority (IBA).
  RTL (znane również jako RTL Television, dawniej RTL Plus) - największa komercyjna stacja telewizyjna w Niemczech. Należy do RTL Group.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.62 sek.