Konkurs Piosenki Eurowizji 1980
24. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 31 marca 1979 w audytorium Usyszkina Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Jerozolimie. Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).
Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg.
Finał konkursu wygrał Johnny Logan, reprezentant Irlandii z utworem „What’s Another Year”, za który otrzymał łącznie 143 punkty.
Przebieg konkursu[ | edytuj kod]
Izraelska telewizja IBA, jako zwycięzca konkursu w 1979 roku, miała pierwszeństwo w organizacji kolejnego konkursu. Stacja odrzuciła jednak propozycję z powodu braku możliwości finansowych do organizacji międzynarodowego widowiska drugi rok z rzędu. Telewizja nie otrzymała wsparcia od lokalnego rządu. Planowany termin koncertu finałowego, ustalony przez Europejską Unię Nadawców (EBU), kolidował z Izraelskim Dniem Pamięci ofiar wojen, więc kraj nie uczestniczył w widowisku. Gospodarzem konkursu została holenderska telewizja NOS, która wydała 725 tys. dolarów na organizację konkursu.
W 1980 roku nie pokazano krótkich filmów przed występami konkursowymi (tzw. "pocztówek"). Zamiast tego prezenterzy z poszczególnych krajów zapowiadali ze sceny występ swojego reprezentanta.
Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]
W konkursie wzięli udział nadawcy publiczni z dziewiętnastu krajów, w tym m.in. debiutująca telewizja z Maroka. Z konkursu wycofały się telewizje z Izraela i Monako.