• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1977

  Przeczytaj także...
  28. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 23 kwietnia 1983 r. w Monachium (Niemczech Zachodnich. Festiwal prowadziła Marlene Charell. Do rywalizacji przystąpiło 20 krajów. Francja, Grecja i Włochy powróciły do konkursu. Irlandia nie wzięła udziału, ponieważ nadawca RTÉ strajkowała w tym czasie.Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  22. Konkurs Piosenki Eurowizji 1977 odbył się 7 maja 1977 roku w Londynie (Wielka Brytania). Zwycięstwo odniosła Francja, którą reprezentowała Marie Myriam. Wykonała piosenkę „L’oiseau et l’enfant” i zdobyła 136 punktów. Utwór ten zapewnił Francji piąte zwycięstwo w historii konkursu, bijąc rekord w liczbie zwycięstw, który osiągnął również Luksemburg w 1983, Wielka Brytania w 1997 oraz Szwecja w 2012 roku. Wynik też został pobity jedynie przez Irlandia w 1993 i 1994 (siedem zwycięstw).

  26. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 4 kwietnia 1981 w Dublinie (Irlandia). Festiwal poprowadził Doireann Ní Bhriain. Udział wzięło 20 krajów. Był to rok debiutu Cypru, powrotu Izraela (po roku przerwy) i Jugosławii (po 5-letniej nieobecności). Włochy pierwszy raz zrezygnowały z udziału w konkursie, z powodu braku zainteresowania. Maroko również odmówiło udziału.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

  Przywrócono obowiązek śpiewania jedynie w ojczystym języku, ale cztery lata wcześniej (w 1973 znów zniesiono ten zapis w regulaminie). Jednakże, Niemcy i Belgia dostały pozwolenie na śpiewanie po angielsku, bo wybrali utwór konkursowy przed wznowieniem obowiązku.

  W pewnym momencie przed konkursem, Tunezja zamierzała wziąć udział w Eurowizji, ale zrezygnowała. Gdyby zdecydowałaby się zaprezentować, miałaby czwartą pozycję startową. Jugosławia również wycofała się z udziału w tegorocznym festiwalu, powracając dopiero w 1981 roku.

  25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg. Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Dyrygenci[ | edytuj kod]

  Brytyjski dyrygent Ronnie Hazlehurst podczas prezentacji użył parasolki i założył melonik.

 •  Irlandia - Noel Kelehan
 •  Monako - Yvon Rioland
 •  Holandia - Harry van Hoof
 •  Austria - Christian Kolonovits
 •  Norwegia - Carsten Klouman
 •  Niemcy - Ronnie Hazlehurst
 •  Luksemburg - Johnny Arthey
 •  Portugalia - Jose Calvario
 •  Wielka Brytania - Ronnie Hazlehurst
 •  Grecja - George Hatzinassios
 •  Izrael - Eldad Shrim
 •  Szwajcaria - Peter Jacques
 •  Szwecja - Anders Berglund
 •  Hiszpania - Rafael Ibarbia
 •  Włochy - Maurizio Fabrizio
 •  Finlandia - Ossi Runne
 •  Belgia - Alyn Ainsworth
 •  Francja - Raymond Donnez
 • Wyniki[ | edytuj kod]

  Tabela punktacyjna[ | edytuj kod]

  Kraje uczestniczące w 1977 roku

       Kraje, które uczestniczyły w finale

  Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

       Kraje, które uczestniczyły w przeszłości, ale nie w 1977 roku

  Grecja i Francja dały punkty większej liczbie krajów, odpowiednio 11 i 12. Grecja przyznała 4 punkty Hiszpanii i Austrii, a 3,2 i 1 punkt odpowiednio Finlandii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Ostatecznie głosy dla Hiszpanii pozostały, ale Austrii odjęto 3 punkty. Kolejne kraje również utraciły "zbędny" punkt. Francja natomiast dała 3 punkty Izraelowi i... Grecji, 2 punkty Niemcom i po jednym punkcie Austrii i Belgii. Również i tu zredukowano punkty (Grecja wciąż miała 3 punkty, reszcie krajów odpowiednio odjęto po jednym punkcie). Jednak poprawki naniesiono już po konkursie, co spowodowało prawdopodobnie zmianę metody podawania punktów na od 1 do 12 (znaną od 1980 roku).

  Jugosławia uczestniczyła 27 razy. Zadebiutowała w 1961 roku i uczestniczyła aż do roku 1992. Jugosławia jako jedyny socjalistyczny kraj, aktywnie uczestniczył w konkursach organizowanych przez Europejską Unię Nadawców.Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.

  Powracający artyści[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.
  Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).
  Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.
  Monako uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1959 roku. Od czasu debiutu, konkursem w kraju zajmuje się monakijski nadawca publiczny Télé Monte Carlo (TMC).
  Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.
  Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Televisión Española (TVE).
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.