Konkurs Piosenki Eurowizji 1971

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

16. Konkurs Piosenki Eurowizji 1971 odbył się 3 kwietnia 1971 w Dublinie.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

Zwyciężczynią konkursu została Séverine, reprezentantka Monako z piosenką "Un banc, un arbre, une rue", stając się pierwszą w historii przedstawicielką kraju, w którym nigdy nie była.

Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

Każdy nadawca po raz pierwszy w historii konkursu był zobowiązany do transmitowania teledysków do wszystkich piosenek konkursowych przed finałem. Belgijska zapowiedź pokazała duet Nicole i Hugo śpiewających "Goeiemorgen, morgen", ale Nicole nagle zachorowała na kilka dni przed konkursem. Telewizja zdecydowała, że parę zastąpią Jacques Raymond i Lily Castel. Reportaże sugerują, że Castel nie miała wystarczająco czasu nawet na zakup odpowiedniego kostiumu na konkurs.

Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).Katja Ebstein, właśc. Karin Ilse Witkiewicz (ur. 9 marca 1945 w Gilowie, niem. Girlachsdorf) – niemiecka piosenkarka i aktorka. Jej rodzina pochodzi z Chorzowa. Wydała ponad 30 albumów. W latach 1970, 1971, 1980 brała udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Za pierwszym i drugim razem zajmując trzecie miejsce, za trzecim – drugie. Angażuje się w wiele projektów charytatywnych, m.in. w Mali i Peru oraz prowadzi własną fundację na rzecz biednych dzieci.

Przed konkursem wprowadzono nowe zasady głosowania: dwoje jurorów z każdego kraju (jeden w wieku 16-25 lat, drugi - 26-55) przyznawało 5–1 pkt każdej z piosenek tuż po jej prezentacji na scenie. Potem byli proszeni na scenę (po trzy kraje, tj. 6 jurorów na scenie), by podać punkty przyznane poszczególnym piosenkom. Proces głosowania był krytykowano ze względu na fakt, że niektórzy jurorzy przyznawali mniej punktów od innych.

Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. 8. Konkurs Piosenki Eurowizji 1963 odbył się 23 marca 1963 roku w Centrum Telewizyjnym BBC w Londynie (Wielka Brytania). Choć Francja wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 1962, z powodu problemów finansowych nie była w stanie zorganizować konkursu w 1963 roku. Wprowadzono wówczas zasadę obowiązującą przez lata: w przypadku niemożności przygotowania Konkursu Piosenki Eurowizji przez zwycięski kraj, gospodarzem zostaje brytyjski nadawca BBC. Dlatego w październiku 1962 roku ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Wielkiej Brytanii, w niedawno otwartej BBC Television Centre.

Po raz pierwszy zastosowano zasadę mówiącą o tym, że na scenie może występować maksymalnie sześć osób. Wcześniej z reguły przed publicznością stawali soliści albo duety.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).
Monako uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1959 roku. Od czasu debiutu, konkursem w kraju zajmuje się monakijski nadawca publiczny Télé Monte Carlo (TMC).
Un banc, un arbre, une rue - zwycięska piosenka z Eurowizji 1971, wykonywana przez francuską piosenkarkę Séverine, reprezentującą Monako.
OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).
Norwegia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1960 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się norweski nadawca publiczny NRK. Telewizja wybiera swojego reprezentanta podczas krajowych selekcji do konkursu - Melodi Grand Prix.
Portugalia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od1964 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Reprezentant kraju wybierany jest podczas krajowych selekcji Festival da Canção.

Reklama