15. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 21 marca 1970 w RAI Congrescentrum w Amsterdamie przez holenderskiego nadawcę publicznego Nederlandse Omroep Stichting (NOS), dzięki zwycięstwu reprezentantki Holandii podczas konkursu w 1969. Koncert finałowy prowadziła Willy Dobbe.
Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.All Kinds of Everything – singiel irlandzkiej piosenkarki Dany, wydany w marcu 1970 i umieszczony na jej debiutanckim albumie studyjnym o tym samym tytule. Piosenkę napisali Derry Lindsay i Jackie Smith.
Zwyciężczynią konkursu została Dana, reprezentantka Irlandii z piosenką "All Kinds of Everything" autorstwa Derry'ego Lindsaya i Jackie Smitha, za którą otrzymała 32 punkty.
Przebieg konkursu[ | edytuj kod]
Po nierozstrzygnięciu remisu podczas konkursu w 1969, w Amsterdamie odbyły się rozmowy dotyczące gospodarza kolejnego koncertu. Zdecydowano, że organizacją zajmie się Holandia. Podczas obrad wprowadzono nową część koncertów: przedłużono sekwencję otwarcia konkursu, a przed występem każdego reprezentanta można było obejrzeć krótkie filmy, tzw. pocztówki, prezentujące sylwetkę artysty bądź kraju, który reprezentuje.
Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).Jugosławia uczestniczyła 27 razy. Zadebiutowała w 1961 roku i uczestniczyła aż do roku 1992. Jugosławia jako jedyny socjalistyczny kraj, aktywnie uczestniczył w konkursach organizowanych przez Europejską Unię Nadawców.
Aby uniknąć sytuacji nierozstrzygniętego remisu na pierwszym miejscu, wprowadzono zasadę, która głosi, że w przypadku, gdy najwyżej ocenione kraje będą miały taką samą liczbę punktów, każdy utwór musi zostać wykonany ponownie. Komisja jurorska, z wyłączeniem reprezentantów spornych państw, głosuje wówczas na faworyta poprzez podniesienie ręki. Jeśli nadal następowałby remis, kraje dzieliłyby pierwsze miejsce.
Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).
Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]
W konkursie brali udział reprezentanci 12 państw. Ze stawki wycofały się telewizje z Finlandii, Norwegii, Portugalii i Szwecji, które zbojkotowały konkurs z powodu nierozstrzygniętego remisu podczas finału w 1969.
Dyrygenci
Tabela punktacyjna finału
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.Monako uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1959 roku. Od czasu debiutu, konkursem w kraju zajmuje się monakijski nadawca publiczny Télé Monte Carlo (TMC).
Warto wiedzieć że... beta
Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.
Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Televisión Española (TVE).
Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.
14. Konkurs Piosenki Eurowizji 1969 odbył się 29 marca 1969 roku, w Madrycie (Hiszpania). W konkursie brało udział 16 państw. Krajem, który zrezygnował z rywalizacji, była Austria. Powodem był brak chęci na udział w Konkursie w kraju rządzonym przez Franco.
Luksemburg zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku, podczas pierwszej edycji festiwalu. Od czasu debiutu do 1995 roku kraj tylko raz był nieobecny - w 1959 roku. W 1994 Luksemburg został odsunięty od udziału, z powodu słabego wyniku rok wcześniej. Od tamtej pory kraj nie powrócił do rywalizacji. W 2004 roku pojawiły się informacje na temat powrotu nadawcy - RTL do konkursu po 11 latach przerwy. Jednakże, z powodów finansowych, kraj ostatecznie wycofał się z tych planów. Kolejne informacje o powrocie pojawiły się w 2005 roku. Jednak RTL zaprzeczyło tym informacjom mówiąc, że kraj może już nigdy nie wrócić na eurowizyjną scenę. Kraj nadal jest jednak członkiem EBU, dzięki czemu ma prawo uczestniczyć w festiwalu.
Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).
Norwegia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1960 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się norweski nadawca publiczny NRK. Telewizja wybiera swojego reprezentanta podczas krajowych selekcji do konkursu - Melodi Grand Prix.