• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:Sztuczne ognie (fajerwerki, od niemieckiego Feuerwerk) – wyroby pirotechniczne wykorzystywane do celów widowiskowych i sygnalizacyjnych, po zapaleniu dające efekty świetlne i akustyczne. Obecnie największym producentem fajerwerków są Chiny.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest, w skrócie ESC, fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowana corocznie od 1956 roku paneuropejska impreza muzyczna, w której biorą udział przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). 23 maja 2015 wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii.

  Zatoka Perska (per. خليج فارس – Chalidż-e Fars, arab. الخليج العربي – Al-Chalidż al-Arabi) – zatoka Morza Arabskiego, wcinająca się między Półwysep Arabski a wybrzeże Iranu. Tradycyjnie nazywana jest zatoką, ale ze względu na jej powierzchnię (233 000 km²) można by ją uznać także za morze śródlądowe. Z Morzem Arabskim połączona jest poprzez Cieśninę Ormuz i Zatokę Omańską.Telefon (z gr. tele – daleko oraz phone – głos) – urządzenie końcowe dołączane do zakończenia łącza telefonicznego.

  Konkurs Piosenki Eurowizji jest widowiskiem telewizyjnym z udziałem publiczności, składającym się z prezentacji na żywo utworów reprezentujących poszczególne kraje oraz następującego po nim głosowania, uwieńczonego wręczeniem statuetki wykonawcy i autorom zwycięskiej propozycji. Czas trwania całego programu przewidziany jest na trzy godziny. Widowisko jest najpopularniejszym z najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie, jednym z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych na całym świecie, oglądanym corocznie przez ok. 100-600 milionów widzów. Konkurs jest transmitowany zarówno w krajach europejskich, jak i wielu innych państwach, takich jak Australia, Brazylia, Chiny, Egipt, Filipiny, Hongkong, Indie, Japonia, Jordania, Kanada, Kolumbia, Korea Południowa, Meksyk, Nowa Zelandia, Portoryko, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Tajwan, Urugwaj i Wenezuela – pomimo faktu, że nie biorą one czynnego udziału w konkursie (z wyjątkiem Australii). Od 2000 roku konkurs nadawany jest również przez internet.

  Azerbejdżan zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku po dołączeniu azerskiej telewizji publicznej İctimai TV (İTV) do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) podczas 58. Rady Generalnej zorganizowanej w Stambule latem 2007 roku. W latach 2008-2010 reprezentanci wybierani byli podczas krajowego festiwalu „Land of Fire”, od 2011 roku organizowane są eurowizyjne preselekcje „Milli seçim turu”.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji swoją karierę rozpoczęło wiele międzynarodowych gwiazd, takich jak m.in.: włoski wokalista Domenico Modugno (zdobywca trzeciego miejsca w konkursie w 1958 roku z utworem „Nel blu dipinto di blu”), szwedzki zespół ABBA (zwycięzca konkursu w 1974 z piosenką „Waterloo”), kanadyjska wokalistka Céline Dion (reprezentująca Szwajcarię zwyciężczyni konkursu w 1988 roku z kompozycją „Ne partez pas sans moi”), hiszpański piosenkarz Julio Iglesias (reprezentant Hiszpanii w konkursie w 1970 roku z utworem „Gwendolyne”), australijska piosenkarka i aktorka Olivia Newton-John (brytyjska reprezentantka podczas konkursu w 1974 roku z utworem „Long Live Love”) czy hiszpański duet Baccara (hiszpański zespół reprezentujący Luksemburg w konkursie w 1978 roku z piosenką „Parlez-vouz francais?”).

  Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Z okazji 50. rocznicy organizacji konkursu w 2005 roku pojawiły się plany przygotowania specjalnego koncertu o nazwie Światowy Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. World Eurovision Song Contest), aby kraje spoza Europy mogły wystawić swoich reprezentantów i wystartować w widowisku. Ostatecznie zdecydowano się jednak na przygotowanie koncertu zatytułowanego Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji, podczas którego wybrano najlepszy utwór w całej historii imprezy (została nim piosenka „Waterlooszwedzkiego zespołu ABBA).

  Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Spis treści

 • 1 Początki
 • 2 Format konkursu
 • 3 Państwa w Konkursie Piosenki Eurowizji
 • 4 Organizacja
 • 4.1 Kraj organizator
 • 4.2 Oficjalne logo i slogan konkursu
 • 4.3 Tydzień eurowizyjny
 • 4.3.1 Próby i konferencje prasowe
 • 4.3.2 Eurocluby i imprezy towarzyszące
 • 5 Zasady konkursu
 • 5.1 Muzyka na żywo
 • 5.2 Język
 • 5.3 Głosowanie
 • 6 Stary system głosowania (2009-2012)
 • 7 Stary system glosowania (2013-2015)
 • 8 Nowy system głosowania (od 2016)
 • 8.1 Rozstrzyganie remisów
 • 9 Zwycięzcy poszczególnych konkursów
 • 10 Krytyka i kontrowersje
 • 10.1 Głosowanie polityczne
 • 11 Zobacz też
 • 12 Przypisy
 • 13 Uwagi
 • 14 Linki zewnętrzne
 • Czas środkowoeuropejski letni (ang. Central European Summer Time, CEST) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 30°E, który różni się o 2 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+2:00).Amaury Vassili Chotard, (ur. 8 czerwca 1989 w Rouen) – francuski śpiewak operowy, reprezentant Francji podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011 roku.

  Początki[]

  W połowie lat 50. XX wieku członkowie Europejskiej Unii Nadawców (EBU) ustanowili komitet, którego celem było opracowanie wizji programu rozrywkowego jednoczącego i realizowanego wspólnie przez kraje europejskie. W marcu 1954 roku brytyjski aktor Michael Brennan wyszedł z inicjatywą organizacji konkursu piosenki, w którym o wynikach decydowaliby regionalni jurorzy, a wyniki prezentowane byłyby na tablicy punktacyjnej. Pomysł przerodził się ostatecznie w Festiwal Brytyjskich Piosenek Pop, który zorganizowano po raz pierwszy 7 maja 1956 roku.

  Azja Zachodnia, Azja Południowo-Zachodnia, Azja Przednia – region geograficzny Azji obejmujący wyspę Cypr, półwyspy: Azja Mniejsza, Arabski, Synaj; teren górzysty na styku kontynentów Azji i Europy (tak zwane Zakaukazie) oraz wyżyny: Armeńską i Irańską.Olivia Newton-John OBE (ur. 26 września 1948 w Cambridge w Anglii) – australijska piosenkarka i aktorka, wnuczka Maxa Borna ze strony matki. Jej ojciec Brian Newton-John był oficerem MI6 i brał udział w pracach nad Enigmą oraz aresztował Rudolfa Hessa. Wyemigrowała z rodziną do Australii w 1954, z uwagi na pracę ojca jako profesora jęz. niemieckiego na uniwersytecie w Melbourne.

  W styczniu 1955 roku w Monako komitet pod przewodnictwem szefa telewizji szwajcarskiej, Marcela Bezençona, przedstawił pomysł powołania konkursu piosenki wzorowanego na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. 19 października tegoż roku w Rzymie podczas Walnego Zgromadzenia EBU podjęto decyzję, że pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji, znany wówczas jako Eurovision Grand Prix, odbędzie się wiosną 1956 roku w Lugano w Szwajcarii. Pierwszy konkurs został rozegrany 24 maja i był transmitowany głównie przez publiczne rozgłośnie radiowe; kilku nadawców telewizyjnych dodatkowo pokazało całe widowisko.

  Audiotele – zastrzeżony znak należący do Telewizji Polskiej, używany na oznaczenie usług udostępnianych przez tę stację (lub na jej zlecenie) za pośrednictwem telefonii stacjonarnej. Do usług tych należą między innymi przyjmowanie zgłoszeń w konkursach dla telewidzów oraz głosów w plebiscytach i głosowaniach.Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.

  Nazwę Grand Prix zaadaptowano z francuskojęzycznej nazwy konkursu Le Grand-Prix Eurovision de la Chanson Européenne. Grand Prix zastąpiono francuskim słowem Concours (konkurs). Nazwa Eurowizja padła pierwszy raz z ust Geogre'a Campey'a, brytyjskiego dziennikarza, podczas londyńskiego Evening Standard w 1951 roku. Pomimo, że „Eurowizja” to międzynarodowa sieć telewizyjna informująca o wielu muzycznych i sportowych programach organizowanych przez EBU, to właśnie ta nazwa kojarzona jest najbardziej z konkursem piosenki.

  Transmisja – proces przesyłania dowolnej wiadomości lub ogólnie danych między nadawcą (nadajnikiem) a odbiorcą (odbiornikiem) zapisanej określonym, zrozumiałym dla obu stron kodem i po określonej drodze. Do transmisji mogą być wykorzystane media transmisyjne przewodowe lub bezprzewodowe.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.
  James Fox, właśc. James Richard Mullett (ur. 6 kwietnia 1976 w Cardiff) – walijski wokalista i aktor musicalowy, uczestnik drugiej edycji programu Star Academy, reprezentant Wielkiej Brytanii podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku.
  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.
  Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.141 sek.