• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy

  Przeczytaj także...
  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy (ang. Eurovision Young Dancers) - konkurs taneczny organizowany co dwa lata począwszy od 1985 roku (z wyjątkiem roku 2007 i 2009) przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Odbywa się zazwyczaj w czerwcu lub lipcu

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Obecny format konkursu[]

  W konkursie mogą uczestniczyć artyści w wieku od 16 do 21 lat, nie zajmujący się tańcem zawodowo. Występy mogą być wykonywane jedynie solo, choć dawniej możliwe były również duety. Konkurs jest transmitowany na żywo do wszystkich państw uczestniczących w konkursie. Do udziału mogą się zgłosić jedynie publiczni nadawcy będący pełnoprawnymi członkami EBU (choć zdarzały się wyjątki). W ramach konkursu wszyscy tancerze wykonują wspólny taniec ułożony przez niezależnego, profesjonalnego choreografa. Dwóch najlepszych reprezentantów przechodzi do finału, podczas którego muszą zaprezentować spontaniczny taniec, po którym jury wybiera najlepszego tancerza.

  14. Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy został zorganizowany 19 czerwca 2015 roku w Teatrze Nowym w Pilznie przez czeskiego nadawcę publicznego Česká televize. Był to pierwszy konkurs Europejskiej Unii Nadawców organizowany w Czechach.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Zwycięzcy poszczególnych edycji[]

  Zenaida Yanowsky - zwyciężczyni konkursu w 1993 roku, jako Odetta podczas Jeziora łabędziego w Operze Królewskiej w Londynie w 2007 roku

  Edycje anulowane[]

 • 2007 - Europejska Unia Nadawców zdecydowała się zaniechać organizacje Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2007. Powodem decyzji było wprowadzenie nowego formatu o podobnej tematyce, inspirowanego sukcesem programu Taniec z gwiazdami - Konkursu Tańca Eurowizji przeznaczonego dla dorosłych tancerzy. Konkurs został ten jednak zaniechany po 2 edycjach.
 • 2009 - Po zaniechaniu Konkursu Tańca Eurowizji, EBU postanowiło wznowić projekt Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Konkurs miał się odbyć 19 czerwca 2009 roku w Dance House w norweskim Oslo. Został jednak przełożony na rok 2011 z powodu małej ilości państw zainteresowanych konkursem.
 • Polskie uczestnictwo[]

       Kraj, który uczestniczył aktywnie przynajmniej raz w konkursie

  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków (ang. Eurovision Young Musicians Competition) – konkurs muzyczny organizowany co dwa lata począwszy od 1982 roku przez Europejską Unię Nadawców (EBU), w którym uczestniczą artyści poniżej 19 roku życia, wykonujący utwory muzyki poważnej.

       Kraj, który nigdy nie uczestniczył w konkursie, mimo takiej możliwości

       Kraj, który uczestniczył aktywnie w konkursie jako część Jugosławii, ale nie jako niepodległe państwo

  Polska zadebiutowała w konkursie w roku 1993. W roku 2001 w Royal Opera House w Londynie triumfatorami konkursu byli Polacy - bracia Marcin i Dawid Kupińscy. Kolejną polską zwyciężczynią została w 2015 roku pochodząca z Poznania, Viktoria Nowak. Telewizja Polska była organizatorem trzech edycji tego konkursu, kolejno w 1997, 2005 oraz 2011 roku.

  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.Konkurs Tańca Eurowizji (ang. Eurovision Dance Contest) - konkurs taneczny organizowany przez Europejską Unię Nadawców we współpracy z telewizją BBC i International DanceSport Federation (IDSF), którego pierwsza edycja odbyła się 1 września 2007 w Londynie w Wielkiej Brytanii. EBU podjęła decyzje o niekontynuowaniu tego konkursu, zatem Eurowizja Taneczna ostatni raz odbyła się w 2008 roku.

  Kraje zwycięskie[]

  Mapa uwzględniająca wszystkie zwycięskie państwa oraz ilość zdobytych przez nich wygranych

  W całej historii Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy wygrało łącznie 11 krajów. Największą liczbę zwycięstw odniosła Hiszpania, której reprezentanci pięciokrotnie zajmowali pierwsze miejsce w finałowej klasyfikacji: w 1985, 1991, 1993, 1995 oraz 1997. W 1989 przyznano nagrody w dwóch kategoriach: tańcu nowoczesnym i tańcu klasycznym. W 2003 przyznano natomiast aż trzy nagrody główne. Podobnie jak w 1989 roku w kategoriach: najlepszy tancerz nowoczesny i najlepszy tancerz klasyczny, ponadto uczestnicy konkursu przyznali z pośród siebie trzecią statuetkę.

  Ciekawostki[]

 • W 1987 i 1989 roku w konkursie brała udział Kanada. Był to pierwszy i jak dotąd jedyny kraj w tym konkursie spoza Europy.
 • W 2011 roku zadebiutowało Kosowo - państwo nieuznawane na arenie międzynarodowej, w tym przez uczestniczącą Grecję, która jednak popiera uczestnictwo tego kraju w wielu organizacjach międzynarodowych.
 • Zobacz też[]

 • Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna witryna konkursu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.