• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konklawe 1963  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Thomas Tien Ken-sin (chin. 田耕莘, pinyin Tián Gēngxīn), (ur. 24 października 1890 w Zhangqiu w Wikariacie Apostolskim Yanggu, zm. 24 lipca 1967 w Tajpej), chiński duchowny katolicki, kardynał, arcybiskup Pekinu.

  Konklawe 19-21 czerwca 1963konklawe, które odbywało się w trakcie przerwy w obradach soboru watykańskiego II, zwołanego przez papieża Jana XXIII, i wybrało na jego następcę Giovanniego Battistę Montiniego jako Pawła VI.

  Spis treści

 • 1 Śmierć Jana XXIII
 • 2 Lista uczestników
 • 2.1 Nieobecni
 • 3 Podziały, kandydaci i przygotowania do konklawe
 • 4 Przebieg konklawe
 • 5 Wybór Pawła VI
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Śmierć Jana XXIII[edytuj kod]

  Papież Jan XXIII zmarł na raka 3 czerwca 1963. Rok wcześniej otworzył on obrady soboru watykańskiego II. Już w trakcie przygotowań do soboru, a w szczególności w jego trakcie, zarysował się wyraźny podział w Kościele. „Postępowcy” chcieli daleko idących reform w zarządzaniu Kościołem (zmniejszenie centralizacji i wzmocnienie roli biskupów, reforma instytucji kurialnych, zwł. Świętego Oficjum itp.), a także zmiany podejścia do wielu problemów współczesnego świata. Z kolei tradycjonaliści próbowali przeciwdziałać tym pomysłom, uznając wiele z nich za zbyt daleko odbiegających od katolickiej ortodoksji. Jan XXIII wspierał frakcję reformistyczną, przez co popadał w konflikty ze swymi konserwatywnie nastawionymi współpracownikami w Kurii (zwł. Alfredo Ottavianim).

  Arcadio María Larraona C.M.F., (ur. 13 listopada 1887 w Oteiza de la Solana w diecezji Pampeluna, zm. 7 maja 1973 w Rzymie) – hiszpański duchowny katolicki, członek zgromadzenia misjonarzy klaretynów, kardynał, prefekt Kongregacji ds. Obrzędów.Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Raúl Silva Henríquez, (ur. 27 września 1907 w Talca, zm. 9 kwietnia 1999 w Santiago) – chilijski duchowny katolicki, kardynał, arcybiskup metropolita Santiago de Chile.
  Alfonso Castaldo (ur. 6 listopada 1890 w Casorii, zm. 3 marca 1966 w Neapolu) – włoski duchowny katolicki, kardynał, Arcybiskup Neapolu.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Julius August Döpfner (ur. 26 sierpnia 1913 w Hausen k. Bad Kissingen, zm. 24 lipca 1976 w Monachium) – niemiecki duchowny katolicki, biskup Würzburga i Berlina, arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał.
  James Charles McGuigan (ur. 26 listopada 1894 w Hunter River - zm. 6 kwietnia 1974 w Toronto) – kanadyjski duchowny katolicki, arcybiskup Toronto i pierwszy anglojęzyczny kanadyjski kardynał.
  Fernando Cento (10 sierpnia 1883 w Pollenza, diecezja Macerata – 13 stycznia 1973 w Rzymie), włoski duchowny katolicki, dyplomata watykański, kardynał.
  Giuseppe Siri (ur. 20 maja 1906 w Genui, zm. 2 maja 1989 w Villa Campostano) – włoski duchowny katolicki, arcybiskup Genui, kardynał.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.