• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koniec wakacji

  Przeczytaj także...
  Stanisław Jędryka (ur. 27 lipca 1933 w Sosnowcu) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, głównie twórca filmów i seriali dla młodzieży.Górnictwo (kopalnictwo) – dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności zmierzającej do wydobycia kopaliny i jej przygotowania w procesie wzbogacania (obniżania zawartości zanieczyszczeń) do zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu (wydobywanie surowców mineralnych lub organicznych, np. torfu, w kopalniach) bądź bezpośredniego wykorzystania w życiu codziennym.
  Czeladź – miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, położona w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Brynicą, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest najstarszym miastem powiatu będzińskiego oraz całego Zagłębia Dąbrowskiego, prawa miejskie otrzymało w XIII w.

  Koniec wakacji – powieść młodzieżowa Janusza Domagalika wydana w roku 1966. Zekranizowana w 1974 przez Stanisława Jędrykę. Znajduje się na Liście Honorowej IBBY.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Jurek kończy szkołę podstawową w fikcyjnym Borzechowie, na terenie Zagłębia. Zafascynowany Elżbietą, swoją dziewczyną z Warszawy, spędzającą wakacje w Borzechowie, nie zauważa rozkładu własnej rodziny i odejścia matki. Nowa miłość tymczasem doprowadza do pogorszenia relacji z dotychczasowymi przyjaciółmi, zwłaszcza Grubym i Problemem (Zbyszkiem Małeckim). Po nieporozumieniach z ojcem wyjeżdża do ciotki, do Otwocka, w poszukiwaniu swojej matki.

  Janusz Domagalik (ur. 5 lipca 1931 w Czeladzi, zm. 27 grudnia 2007 w Warszawie) – polski prozaik, dziennikarz, autor słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych.Zagłębie Dąbrowskie – region historyczno-geograficzny w zachodniej Małopolsce, na pograniczu z Górnym Śląskiem. Główne miasta Zagłębia Dąbrowskiego to: Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec. Region leży w widłach rzeki Przemszy: Brynicy, Białej Przemszy i Czarnej Przemszy. Obecnie stanowi północno-wschodnią część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i leży w północno-wschodniej części województwa śląskiego przez co mylnie ta część Małopolski jest uznawana za ziemie śląskie.

  Istotną rolę w powieści odgrywają opisy krajobrazu Zagłębia, realiów kopalnianych i środowiska hodowców gołębi. Opis borzechowskiego zamku przywodzi na myśl zamek w Będzinie. Pierwowzorem samego Borzechowa była natomiast Czeladź – miasto rodzinne Janusza Domagalika.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Nagroda państwowa Austrii
 • Lista Honorowa IBBY
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Koniec wakacji (1974) (ang.). [dostęp 14/09/2010].
  2. Książki w serii wydawniczej Lista Honorowa Hansa Christiana Andersena (ang.). [dostęp 14/09/2010].
  3. Janusz Domagalik, Koniec wakacji, Warszawa, 1987, s. 15, ​ISBN 83-10-08347-5​.
  4. Janusz Domagalik, Koniec wakacji, Warszawa, 1987, s. 12, ​ISBN 83-10-08347-5​.
  5. Janusz Domagalik, Koniec wakacji, Warszawa, 1987, s. 145, ​ISBN 83-10-08347-5​.
  6. Janusz Domagalik, Koniec wakacji, Warszawa, 1987, s. 108, ​ISBN 83-10-08347-5​.
  7. Czeladź.pl.
  8. Wiki Zagłębie.
  9. Zmarł Janusz Domagalik (ang.). [dostęp 14/09/2010].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcia z filmu Koniec wakacji w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Lista Honorowa IBBY – uzupełniana co dwa lata przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY) lista najlepszych książek dla dzieci. Komplet książek z tej listy przechowywany jest w Zurychu (w Szwajcarskim Instytucie ds. Mediów dla Dzieci i Młodzieży), w Monachium (w Internationale Jugendbibliothek) oraz w Bratysławie (w Centrum Sztuki dla Dziecka Bibiana). Propozycje do listy zgłaszają poszczególne sekcje narodowe. Książki ocenia się w trzech kategoriach: powieść, tłumaczenie i ilustracje.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Królewski Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4.5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą; wielokrotnie niszczona, odbudowana w 1956 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.