• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koniec nocy

  Przeczytaj także...
  Zbigniew Hubert Cybulski (ur. 3 listopada 1927 w Kniażach k. Stanisławowa, zm. 8 stycznia 1967 we Wrocławiu) – polski aktor teatralny i filmowy, uważany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Jego największym osiągnięciem filmowym jest rola Maćka Chełmickiego w filmie Popiół i diament z 1958 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy. 8 stycznia 1967 wpadł pod koła pociągu na terenie wrocławskiego dworca kolejowego i doznał ciężkich obrażeń. Zmarł w szpitalu tego samego dnia.Paweł Komorowski (ur. 14 sierpnia 1930 w Warszawie, zm. 28 listopada 2011 w Zakopanem) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.
  Julian Dziedzina (ur. 21 października 1930 roku w Lesku, zm. 21 maja 2007 roku w Łodzi) – polski reżyser, aktor i krytyk filmowy, wieloletni wykładowca łódzkiej filmówki. W 1956 roku ukończył wydział reżyserii w PWSF w Łodzi. Zaczynał od teatru marionetek i amatorskiej sceny w Wałbrzychu. Zajmował się też krytyką filmową. Jako reżyser zadebiutował filmem Koniec nocy, w którym zagrali m.in. Zbigniew Cybulski i Roman Polański. Najbardziej znanym jego dziełem jest Bokser z Danielem Olbrychskim w roli głównej. Za film ten Dziedzina otrzymał trzy nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Dla Młodzieży w Wenecji. Pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.

  Koniec nocypolski czarno-biały film obyczajowy z 1956 roku, w reżyserii Juliana Dziedziny, Pawła Komorowskiego i Walentyny Uszyckiej. Film wyprodukowano przy pomocy organizacyjnej Milicji Obywatelskiej w Łodzi.

  Plenery: Łódź (m.in. ul. Tuwima przy dawnym kinie „Wisła”).

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Romek jest kierowcą pracującym w bazie transportowej. Nie cieszy się tam dobrą opinią. Pewnego dnia brawurowo prowadzi ciężarówkę - popełnia liczne wykroczenia, a nawet potrąca przechodnia. Interweniuje milicja, Romek traci posadę. Nadmiar wolnego czasu zajmują mu libacje alkoholowe i kradzieże popełniane wspólnie z kolegami.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Zbigniew Cybulski − Romek Brzozowski
 • Ryszard Filipski − Edek Słowik
 • Adam Fiut − Filip Janik
 • Mariusz Gorczyński − Rysiek Bednarek
 • Roman Polański − "Mały"
 • Eugeniusz Szewczyk − Witek
 • Jadwiga Andrzejewska − matka Filipa
 • Anna Ciepielewska − Danusia
 • Katarzyna Karska − dziewczyna
 • Barbara Rachwalska − matka "Małego"
 • Ewa Zdzieszyńska − Halina, ciotka Danusi
 • Jerzy Kozakiewicz − Karol, konkubent Haliny
 • Józef Kalita − porucznik MO
 • Ryszard Łomnicki − porucznik MO
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Koniec nocy w bazie filmpolski.pl
 • Koniec nocy w bazie Filmweb
 • Zdjęcia z filmu Koniec nocy w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Barbara Rachwalska-Pawlicka (ur. 13 kwietnia 1922 w Warszawie, zm. 23 grudnia 1993 tamże) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Matka operatora Tadeusza Pawlickiego oraz producenta filmowego Macieja Pawlickiego, babka aktora Antoniego Pawlickiego.Roman Polański (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie. W czasie swojej kariery kręcił filmy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce i Francji. Wykształcony w łódzkiej szkole filmowej jest jej najbardziej rozpoznawalnym na świecie absolwentem. Jego pierwszy film pełnometrażowy Nóż w wodzie (1962) otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, lecz przegrał z 8½ Federico Felliniego. Otrzymał łącznie pięć nominacji do Oscara, a także wiele innych nagród w tym Złotą Palmę w Cannes za film Pianista (2002). W tym samym roku za ten sam film otrzymał również Oscara za najlepszą reżyserię.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Juliana Tuwima w Łodzi – łódzka śródmiejska ulica o długości ok. 2,4 km, licząca 102 numery parzyste i 99 nieparzystych, krzyżująca się z 10 ulicami, posiadająca status drogi powiatowej, rozpoczynająca się od ul. Piotrkowskiej jako przedłużenie ul. Andrzeja Struga, w Delegaturze Śródmieście i kończąca się ślepo, na wysokości parku 3 Maja, w Delegaturze Widzew. W 2013 roku przeszła gruntowny remont, podczas którego odnowiono starą kostkę granitową, oraz wymontowano stare tory tramwajowe (zabytkowa ich część pozostała na odcinku ulicy Struga).
  Ewa Zdzieszyńska, właściwie Ewa Sykała-Zdzieszyńska (ur. 20 grudnia 1924 w Warszawie, zm. 20 sierpnia 1998 w Łodzi) – polska aktorka teatralna i filmowa, reżyser i pedagog. Absolwentka łódzkiej PWST. Przez ponad czterdzieści lat występowała na deskach teatrów łódzkich. Miała w swoim dorobku około sześćdziesięciu ról filmowych i telewizyjnych. Zmarła w 1998 roku w Łodzi i została pochowana w części katolickiej Starego Cmentarza w Łodzi. W 1973 roku została odznaczona Honorową Odznaką Miasta Łodzi.
  Film obyczajowy – gatunek filmowy traktujący o sposobach postępowania, charakterystycznych zachowaniach społecznych, zwyczajach, nawykach, przyzwyczajeniach lub codzienności. Przedstawiony jest zazwyczaj w formie relacji (mniej lub bardziej obiektywnej), często poddanej ktytycznej analizie oraz różnej interpretacji.
  Milicja Obywatelska (MO) – mundurowa formacja państwowa o charakterze policyjnym służąca do utrzymania ładu i porządku, walki z przestępczością oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, działająca w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1944–1990. Odpowiednik policji w innych krajach. Jej liczebność wynosiła ok. 80 000 funkcjonariuszy.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Anna Ciepielewska (ur. 7 stycznia 1936 w Ostrogu n. Horyniem, zm. 20 maja 2006 w Warszawie) - polska aktorka filmowa i teatralna.
  Jadwiga Andrzejewska (ur. 30 marca 1915 w Łodzi, zm. 4 października 1977 w Łodzi) – polska aktorka teatralna i filmowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.