• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kongsvinger

  Przeczytaj także...
  Jonas Lauritz Idemil Lie (ur. 6 listopada 1833 w Modum, zm. 5 lipca 1908 w Stavern) – norweski powieściopisarz, autor nowel i opowiadań. Pisał w języku bokmål. Przez wydawnictwo Gyldendal, a później także przez światowych krytyków, uznany za jednego z czterech najwybitniejszych pisarzy norweskich (wraz z Henrikiem Ibsenem, Bjørnstjerne Bjørnsonem i Alexandrem Kiellandem).Norwegia podzielona jest administracyjnie na 19 okręgów (norw.: fylke). Okręgi dzielą się na 430 gmin (norw.: kommune).
  Stanisław Feliks Przybyszewski (ur. 7 maja 1868 w Łojewie pod Inowrocławiem, zm. 23 listopada 1927 w Jarontach pod Inowrocławiem) – polski pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski, skandalista, przedstawiciel cyganerii krakowskiej i nurtu polskiego dekadentyzmu.
  Kongsvinger
  Kościół Vingerkirke w Kongsvinger

  Kongsvingernorweskie miasto i gmina leżąca w regionie Hedmark.

  Kongsvinger jest 102. norweską gminą pod względem powierzchni.

  Historia[]

  Miasto zostało założone w XVII wieku wokół fortecy, której budowę ukończono w 1682 roku. Początkowo ludność zajmowała się głównie handlem (w 1854 roku miejscowości przyznano prawa miasta handlowego). W Kongsvinger rozwinął się też przemysł drzewny. Miasto, otoczone lasami, leży nad najdłuższą norweską rzeką – Glommą.

  Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.Dagny Juel Przybyszewska (ur. 8 czerwca 1867 w Kongsvinger, zm. 5 czerwca 1901 w Tyflisie) – norweska pisarka, pianistka, tłumaczka, autorka dramatów, utworów poetyckich prozą i wierszy, muza artystów końca XIX wieku

  W Kongsvinger urodziła się i wychowała Dagny Juel, przyszła żona pisarza Stanisława Przybyszewskiego, który mieszkał w tworzył w Kongsvinger w latach 1894-1898. Inne znane osoby związane z Kongsvinger to pisarz Jonas Lie i malarz Erik Werenskiold.

  W mieście znajduje się Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet).

  Demografia[]

  Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 17 279 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 16,65 os./km². Pod względem zaludnienia Kongsvinger 58. miejsce wśród norweskich gmin.

  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.Hedmark – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami Sør-Trøndelag, Oppland i Akershus. Na wschodzie, na długim odcinku graniczy z terytorium Szwecji (region Dalarna i Värmland).

  Edukacja[]

  Według danych z 1 października 2004:

 • liczba szkół podstawowych (norw. grunnskular): 9
 • liczba uczniów szkół podst.: 2131
 • Władze gminy[]

  Według danych na rok 2011 administratorem gminy (norw. rådmann) jest Bernhard A. Caspari, natomiast burmistrzem (norw. ordfører, d. borgermester) jest Arve Bones.

  Sport[]

 • Kongsvinger IL - klub piłkarski
 • Zobacz też[]

 • gminy Norwegii
 • podział administracyjny Norwegii
 • Bibliografia[]

 • dane liczbowe: Statistisk sentralbyrå
 • dane adresowe i dotyczące władz: Kommunenøkkelen
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona gminy Kongsvinger
 • Szkoła podstawowa – pierwszy etap formalnej edukacji. W większości krajów nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Nauczanie poza szkołą tzw. edukacja domowa legalne jest m.in. w krajach anglosaskich, w Chile i na Tajwanie.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Norwegia podzielona jest na 19 okręgów – (norw. fylke) i 430 gmin (norw. kommune). Niniejsza strona zawiera alfabetyczną listę norweskich gmin (norske kommuner).
  Glomma (w górnym biegu Glåma) - najdłuższa rzeka Norwegii, położona w południowo-wschodniej części tego kraju. Długość - 598 km, powierzchnia zlewni - 41,8 tys. km².
  Kongsvinger Idrettslag - norweski klub piłkarski grający obecnie w drugiej lidze, mający siedzibę w mieście Kongsvinger, leżącym w regionie Hedmark.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.