• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kongres w Brunszwiku - 1718

  Przeczytaj także...
  Požarevac (serb.-cyrylica Пожаревац, węg. Pozsarevác, niem. Passarowitz) – miasto w północno-wschodniej Serbii, położone pomiędzy trzema rzekami: Dunajem, Wielką Morawą i Mlavą.Jerzy I (urodzony jako Jerzy Ludwik, ur. 28 maja 1660 w Hanowerze, zm. 11 czerwca 1727 w Osnabrück) – pierwszy król Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii z dynastii hanowerskiej (od 1 sierpnia 1714). Był również elektorem Hanoweru.
  Quadruple Alliance, czwórprzymierze – sojusz Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Holandii utworzony w 1718 roku przez Jamesa Stanhope’a, 1. hrabię Stanhope.

  Kongres w Brunszwiku zwołał cesarz Karol VI Habsburg w 1718, w celu spacyfikowania Północy, po myśli Rzeszy Niemieckiej.

  W 1718 roku cesarz poczuł się silny, pokonał bowiem Turków. 21 lipca zawarto pokój w Požarevacu, kończący wojnę Turcji z Austrią (VI wojna austriacko-turecka) i z Wenecją (VIII wojna wenecko-turecka).

  W 1718 roku cesarz stał się tez członkiem silnego sojuszu czterech państw: Francji, Holandii, Austrii i Wielkiej Brytanii (Quadruple Alliance), który stworzył James Stanhope.

  Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.Karol VI Habsburg (ur. 1 października 1685 w Wiedniu, zm. 20 października 1740 tamże) – cesarz, król Węgier (jako Karol III) i Czech (jako Karol II) oraz arcyksiążę Austrii od 1711, ostatni męski przedstawiciel dynastii Habsburgów. Był drugim synem Leopolda I Habsburga i Eleonory Magdaleny z Wittelsbachów. Jego żoną była Elżbieta Krystyna Welf, z którą miał czworo dzieci.

  Jednak nawet sojusznik Karola Jerzy I Hanowerski nie miał ochoty uczestniczyć w tym kongresie. Przekonał tez króla Szwecji Karola XII by zrobił to samo. Polska przygotowała przedstawicieli na kongres, lecz ostatecznie ich nie wysłała. Z powodu tego, że wiele państw nie wyraziło zainteresowania inicjatywą cesarską, kongres w Brunszwiku jest często nazywany "kongresem-cieniem" (shadowy congress).

  James Stanhope, 1. Earl Stanhope (ur. 1673, zm. 5 lutego 1721 w Londynie) - generał brytyjski walczący w wojnie o sukcesję hiszpańską.Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys., natomiast pozostałe wyspy laguny są zamieszkane przez 31 tys. mieszkańców (2011). Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.

  Bibliografia[]

 • A. W Ward, Breat Britain under George I
 • Historia Dyplomacji Polskiej, tom II 1572-1795 pod red. Zbigniewa Wójcika, PWN Warszawa 1982, s. 371. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.