• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kongres - Świadkowie Jehowy  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Miłość Boża – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych o charakterze międzynarodowym, zorganizowanych przez Świadków Jehowy, które rozpoczęły się w czerwcu 1980 roku na półkuli północnej, a zakończyły się w styczniu 1981 roku na półkuli południowej.
  Historia[]

  Pierwszy kongres zorganizowano w roku 1886 w Pittsburghu w USA, z okazji przypadającego święta Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa. Początkowo kongresy nazywano zjazdami lub konwencjami. Wiosną 1889 roku w Allegheny w stanie Pensylwania zgromadziło się 225 osób, a 22 osoby zostały ochrzczone. W 1891 roku w dniach od 7 do 14 kwietnia w Allegheny odbył się tzw. zjazd wiernych. W 1892 roku przybyło ok. 400 osób. Od roku 1898 zgromadzenia zaczęto organizować w różnych miejscach (początkowo tylko w Ameryce Północnej, a potem na całym świecie). W latach 1911 i 1913 wynajęto „całe pociągi, a setki delegatów podróżowało nimi miesiąc lub dłużej przez zachodnią część USA i Kanady, uczestnicząc po drodze w zgromadzeniach”.

  Księga Daniela [Dn lub Dan] – księga zaliczana do Pism (Ketuwim) Biblii hebrajskiej oraz ksiąg prorockich chrześcijańskiego Starego Testamentu. Jej autorstwo przypisuje się tradycyjnie Danielowi. Czas jej powstania datuje się obecnie na okres od połowy VI wieku po 164 rok przed Chrystusem. Księga została zredagowana częściowo w języku hebrajskim, a częściowo w aramejskim. Dwa ostatnie rozdziały tej księgi, według katolickiego i prawosławnego kanonu, zostały napisane w języku greckim i nie są uznawane za natchnione przez judaizm i protestantyzm. Treść księgi wiąże się z postacią proroka Daniela, żyjącego na dworze babilońskim i perskim na przełomie VII i VI wieku przed Chr. Składa się na nią osiem opowiadań o Danielu i cztery jego wizje.Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).

  W roku 1958 odbył się kongres międzynarodowy pod hasłem „Wola Boża”, który okazał się być największym w historii kongresem Świadków Jehowy w jednym mieście – na dwóch stadionach w Nowym Yorku zebrały się wówczas 253 922 osoby, a ochrzczono 7136 nowych członków; sesje kongresowe odbywały się w 21 językach.

  Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.Skawina – miasto w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Skawina. Miasto jest położone nad rzeką Skawinką kilkanaście kilometrów na południowy zachód od centrum Krakowa. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.

  W 1963 roku zorganizowano kongres okołoziemski „Wiecznotrwała dobra nowina”. Jego program przedstawiono najpierw w USA (w Milwaukee, stan Wisconsin), następnie w czterech miastach Europy, później na Bliskim Wschodzie, następnie przeniósł się na Daleki Wschód. Po odbyciu kongresu w Australii i na kilku wyspach Oceanii, przeniósł się z powrotem na kontynent północnoamerykański. Grupa 583 delegatów z 27 państw odbyła podróż dookoła świata, zatrzymując się po kolei w krajach, w których odbywał się kongres. Wszystkie wydatki pokrywali sami.

  Radio WBBR (późniejsze: WPOW – 1330 AM i WNYM) – stacja radiowa będąca pierwszą rozgłośnią Towarzystwa Strażnica, zlokalizowana w Rossville na Staten Island w stanie Nowy Jork w USA. Przez ponad 30 lat stacja nadawała audycje o tematyce religijnej. Emitowano wykłady biblijne, muzykę, słuchowiska biblijne oraz relacje z procesów sądowych, w których grupa aktorów z Biura Głównego Świadków Jehowy utworzyła tzw. „Teatr Króla”, który na podstawie stenografów z realizmem odtwarzał sceny rozgrywające się w sali sądowej, żeby dokładnie poinformować opinię publiczną o poczynaniach władz. Po pewnym czasie ze względu na ów rozgłos niektórzy urzędnicy zaczęli staranniej rozpatrywać sprawy dotyczące Świadków Jehowy i ich działalności religijnej. Nadawano też audycje „Obserwujemy świat” z wiadomościami międzynarodowych agencji informacyjnych, „Młody kaznodzieja przemawia” oraz „Pora na domowe studium Biblii”.La Paz - miasto w Boliwii, siedziba rządu (stolica konstytucyjna to Sucre). Około 1,1 mln mieszkańców, razem z przedmieściem El Alto tworzy ponad dwumilionową aglomerację miejską. Położona w Andach Środkowych na wysokości od 3600–4100 m n.p.m., nad brzegami rzeki La Paz, u podnóża masywu wulkanicznego Illimani. Jest to najwyżej położona stolica na świecie. Działa tu jedynie polski konsulat honorowy, najbliższa ambasada mieści się w Limie w Peru. Największe miasto kraju.

  Przez wiele lat oprócz programu wykładów biblijnych w przerwie programu uczestnikom zgromadzeń serwowano również niedrogie posiłki. Ponieważ jednak wiązało się, z tym, że spora liczba ochotników przygotowywała i wydawała posiłki opuszczając tym samym część programu zgromadzeń, pod koniec lat 70. XX wieku uproszczono sposób organizowania wyżywienia, a począwszy od roku 1995 uczestnicy kongresów dbają o wyżywienie we własnym zakresie.

  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Dakar (wolof: Ndakaaru) – stolica i największe miasto Senegalu. Położone w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, na Półwyspie Zielonego Przylądka, naprzeciw wysepki Gorée. Ludność: 2,4 mln (2006).

  Kongresy[]

  Na corocznych kongresach regionalnych, które zazwyczaj odbywają się w okresie letnim, spotyka się kilka obwodów (na każdy obwód składa się około 20 zborów). Przybywają na nie Świadkowie Jehowy, ich sympatycy oraz osoby zaproszone w trakcie ogólnoświatowej kampanii informacyjnej, polegającej na wręczaniu wydrukowanych zaproszeń. Liczba obecnych na jednym kongresie waha się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy osób.

  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.

  W Polsce kongresy te odbywają się na wynajętych stadionach, w halach oraz w Centrum Kongresowym Świadków Jehowy w Sosnowcu (dla obszaru Górnego Śląska i zachodniej Małopolski).

  Co cztery lub pięć lat urządza się kongresy międzynarodowe w różnych częściach świata, a przybywają na nie delegaci z wielu krajów. Uczestniczy w nich co najmniej 20 tysięcy osób. Zaprasza się na nie również zagranicznych misjonarzy, którzy mogą odwiedzić miejsce swojego zamieszkania. Mniejsze kongresy o zasięgu międzynarodowym nazywane są kongresami specjalnymi. Są one urządzane każdego roku, z wyłączeniem lat gdy odbywają się kongresy międzynarodowe. Organizuje się je w mniejszych obiektach, a bierze w nich udział zazwyczaj do 12 tysięcy uczestników. Liczba zagranicznych delegatów zapraszanych na kongresy specjalne jest dwukrotnie mniejsza niż na kongresy międzynarodowe.

  Świadkowie Jehowy w Malawi – wspólnota Świadków Jehowy w Malawi, licząca w 2012 roku 80 439 głosicieli, należących do 1310 zborów. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2012 roku 276 484 osoby (ok. 2% mieszkańców kraju). Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Lilongwe.Belize City - największe miasto Belize, historyczna stolica tego kraju, położone u ujścia rzeki Belize do Morza Karaibskiego. Główny port morski kraju. Ludność wynosi około 69 475 mieszkańców (2013).

  W Polsce kongresy międzynarodowe odbyły się w latach: 1985 (Chorzów, Poznań, Warszawa i Wrocław), 1989 (Chorzów, Poznań i Warszawa), 1996 (Łódź i Warszawa), 2006 (Chorzów, Poznań i Warszawa) i 2009 (Poznań).

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Nowe Delhi (hindi नई दिल्ली, ang. New Delhi) – miasto, które jest obecną stolicą Indii. Znajduje się ono w Delhi – jednostce administracyjnej mającej status narodowego terytorium stołecznego (national capital territory). Nowe Delhi, choć pod względem administracyjnym jest osobnym miastem, nie stanowi wydzielonego organizmu miejskiego, lecz łączy się z sąsiednimi dzielnicami Delhi, stanowiąc jakby kolejną dzielnicę tego miasta.
  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Rafael Leonidas Trujillo Martínez, znany jako Ramfis Trujillo (ur. 5 czerwca 1929, zm. 27 grudnia 1969 w Madrycie), generał armii dominikańskiej, syn Rafaela Leonidasa Trujillo Moliny.
  Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
  Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.
  Oznakowanie więźniów nazistowskich obozów – w niemieckich obozach koncentracyjnych stosowano system oznaczania zarejestrowanych więźniów. Otrzymywali oni numery, które w pewnych obozach były zindywidualizowane (niepowtarzalne), a w innych przypisywane po śmierci jednego więźnia następnemu. Ponadto stosowano rozmaite sposoby oznakowania na ubiorach (głównie obozowych pasiakach, najczęściej tzw. winklami - wprowadzonymi w KL Dachau).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.193 sek.