• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kongres

  Przeczytaj także...
  Kongres – film science fiction aktorsko-animowany, powstały w kooperacji Polski, Belgii, Francji, USA, Niemiec, Izraela i Luksemburga. Film jest ekranizacją powieści polskiego pisarza Stanisława Lema pod tytułem Kongres futurologiczny.Kongres Deputowanych (hiszp. Congreso de los Diputados) – izba niższa Kortezów Generalnych, dwuizbowego parlamentu hiszpańskiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
 • Kongres − zjazd przedstawicieli (np. naukowców, polityków)
 • Instytucje polityczne:

 • Kongres Stanów Zjednoczonych – dwuizbowy parlament w Stanach Zjednoczonych
 • Kongres Skonfederowanych Stanów Ameryki − dwuizbowy parlament krótko istniejących CSA
 • Kongres Deputowanych (Hiszpania) − niższa izba parlamentu w Królestwie Hiszpanii
 • Kongres Parlamentu Francuskiego − instytucja w systemie politycznym Francji
 • Kongres − dwuizbowy parlament Filipin
 • Instytucje religijne:

  Konserwatywny liberalizm zwany także konserwatyzmem liberalnym (w USA konserwatywny libertarianizm) – pogląd będący połączeniem liberalizmu w gospodarce i konserwatyzmu w kwestiach społeczno-obyczajowych i politycznych, a także ustrojowych. Konserwatywni liberałowie uważają, że idee konserwatyzmu (poszanowanie tradycji) i liberalizmu (połączenie wolności z odpowiedzialnością) nie tylko nie są sprzeczne ze sobą, ale dobrze się uzupełniają. Odwołują się do myślicieli takich jak David Hume, John Locke, Edmund Burke, Alexis de Tocqueville czy John Acton..Ari Folman (hebrajski ארי פולמן, ur. 1962 w Hajfie, w rodzinie Żydów pochodzących z Polski), izraelski reżyser filmowy i scenarzysta.
 • Kongres eucharystyczny − Katolicki Kongres Eucharystyczny
 • Kongres − doroczny zjazd Świadków Jehowy
 • Partie polityczne:

 • Indyjski Kongres Narodowy, Partia Kongresowa − nazwa partii politycznej w Indiach
 • Kongres Nowej Prawicy, Nowa Prawica − polska prawicowa partia polityczna o charakterze konserwatywno-liberalnym
 • Inne:

 • Światowy Kongres Esperanto − największy zjazd esperantystów organizowany co roku w innym kraju
 • Kongres Polonii Amerykańskiej − organizacja polonijna
 • Kongres − film Ariego Folmana na motywach opowiadania Stanisława Lema Kongres futurologiczny.
 • Kongres eucharystyczny – zgromadzenie katolików (o charakterze wybitnie masowym) ma na celu umocnienie i zdynamizowanie więzi osobowej z Chrystusem, dzięki pogłębianiu tajemnicy Eucharystii, głównie w jej aspekcie egzystencjalnym. W ramach kongresów odbywają się wykłady, seminaria i dyskusje oraz adoracje Najświętszego Sakramentu. Kongres eucharystyczny są organizowane w skali międzynarodowej, krajowej i regionalnej.Prawica – zwyczajowe określenie sił politycznych, które charakteryzuje szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kongres futurologiczny – długie opowiadanie fantastyczno-naukowe Stanisława Lema opublikowane w 1971 roku w zbiorze opowiadań Bezsenność, wpisujące się w cykl Dzienników gwiazdowych. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem, jest gwiezdny podróżnik Ijon Tichy – postać łącząca wszystkie utwory cyklu.
  Parlament – w państwach o demokratycznych systemach władzy, najwyższy organ przedstawicielski, a jednocześnie zasadniczy organ władzy ustawodawczej.
  Kortezy (hiszp. Cortes, katal. Corts) – stanowe zgromadzenia przedstawicielskie w średniowiecznych państwach Półwyspu Iberyjskiego. Wyłoniły się z rady królewskiej (curia regis), do której, oprócz przedstawicieli rycerstwa i duchowieństwa, od XII-XIII w. powoływano także delegatów miast. W Katalonii-Aragonie zebrały się po raz pierwszy w Lleidzie w roku 1214. W Kastylii XIV-XVI w. przekształciły się stopniowo w reprezentację 18 miast; od końca XV w. ich rola była ograniczana; w XVII w. zwoływane sporadycznie, w Portugalii po raz ostatni w 1698; w Hiszpanii od 1724 Kortezy wszystkich części państwa obradowały wspólnie, faktycznie pozbawione uprawnień.
  Esperanto (pierwotnie Lingvo Internacia – "język międzynarodowy") – najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy.
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA, ang. The Polish American Congress) – jest ogólnokrajową federacją, będącą przedstawicielem politycznym Amerykanów polskiego pochodzenia (ok. 10 mln lub 3,3 procent amerykańskiego społeczeństwa w 2010 roku). Członkami KPA mogą być zarówno organizacje, jak i osoby indywidualne. Krajowe organizacje należące do Kongresu obejmują: Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance), Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie (Polish Roman Catholic Union), Związek Polek w Ameryce (Polish Women’s Alliance), Sokolstwo Polskie w Ameryce (Polish Falcons of America), Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (Polish Army Veterans Association) i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów (Polish Combatants Association), Amerykańska Rada ds. Kultury Polskiej (American Council for Polish Culture) oraz Krajowe Stowarzyszenie Adwokatów (National Advocates Society). Członkami KPA są ponadto liczne stanowe i lokalne bratnie organizacje, grupy parafialne, stowarzyszenia zawodowe i organizacje społeczne.
  Kongres Filipin (fil. Kapulungan ng Pilipinas lub Kongreso ng Pilipinas, ang. Congress of the Philippines) - dwuizbowy parlament Filipin, składający się z Izby Reprezentantów i Senatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.