• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konflikt izraelsko-palestyński - 2014

  Przeczytaj także...
  Palestyńczycy – część arabskich mieszkańców byłego brytyjskiego terytorium mandatowego Palestyny, obecnie skupionych na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy - tworzących Autonomię Palestyńską. Pozostała część - to tzw Arabowie izraelscy, zamieszkujący w Izraelu. Nazwa Palestyńczycy/ Filastyni pochodzi od indoeuropejskich Filistynów, zasiedlających w starożytności wąski, nadmorski pas ziemi, obejmujący Strefę Gazy i jej północne przyległości z miastami Aszdod i Aszkelon. Poza nazwą semiccy Palestyńczycy i niesemiccy Filistyni nie mają jednak ze sobą nic wspólnego.Al-Fatah (arab فتح; akronim od nazwy Harakat al-Tahrir al-Watani al-Filastini; arab حركة التحرير الوطني الفلسطيني, dosłownie: „Ruch Wyzwolenia Narodowego Palestyny”) – jedna z największych palestyńskich partii politycznych i największa frakcja Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Na scenie polityki w Autonomii Palestyńskiej zajmuje pozycję centrolewicową.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Po serii wydarzeń w 2014 roku nastąpiła eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wydarzenia te obejmują załamanie rozmów izraelsko-palestyńskich wspieranych przez Stany Zjednoczone, porwanie i zabójstwo trzech izraelskich nastolatków, następnie porwanie i zabójstwo palestyńskiego nastolatka Muhammada Abu Chudajra, wybudowanie przez Hamas podziemnych tuneli biegnących do terytorium Izraela oraz nasilenie ataków rakietowych na Izrael przez bojowników Hamasu w odpowiedzi na atak izraelskich wojsk na bojowników Hamasu w Zachodnim Brzegu. 8 lipca 2014 r. Siły Obronne Izraela (IDF) na obszarze Strefy Gazy rozpoczęły operację „Ochronny Brzeg” (hebr. מִבְצָע צוּק אֵיתָן, arab. العملية حافة واقية).

  Haaretz (hebr.: הארץ, dosł. "Ta ziemia", rozumiane jako "Ziemia Izraela") – założony w 1918 roku najstarszy dziennik wydawany w Izraelu. Publikowany jest w językach hebrajskim i angielskim. Porównując z innymi dziennikami takimi jak Maariv and Yedioth Ahronoth, Haaretz ma mniej zdjęć, teksty zaś są bardziej analityczne. Poza wiadomościami publikowane są również artykuły na tematy społeczne, recenzje książek, reportaże i komentarze polityczne. Około 65 000 czytelników regularnie kupuje hebrajskie wydanie. Angielska wersja jest sprzedawana w Ameryce Północnej. Wszystkie artykuły są równolegle publikowane w Internecie.Ramallah albo Ram Allah (arab. رام الله, Rām Allāh) - miasto w centralnej Palestynie, ok. 15 km na północ od Jerozolimy. Jedno z największych miast na Zachodnim Brzegu Jordanu i faktyczna stolica Palestyny - siedziba władz Autonomii Palestyńskiej: parlamentu, prezydenta, rządu. Populacja - około 57 tysięcy mieszkańców (łącznie z otaczającymi wioskami i osiedlami - 220 tysięcy).

  Po porwaniu i morderstwie trzech izraelskich nastolatków w połowie czerwca 2014 r. izraelska armia rozpoczęła operację „Brother’s Keeper” w celu ich odszukania. W czasie operacji, w ciągu kolejnych 11 dni izraelskie wojsko zabiło ok. 5-10 Palestyńczyków oraz aresztowało ok. 350-600 Palestyńczyków, w tym prawie wszystkich liderów Hamasu w Zachodnim Brzegu.

  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Hamas (arab. حماس, dosłownie „Zapał”, „Entuzjazm”, ale też akronim حركة المقاومة الاسلام Harakat al-Muqāwamah al-Islāmīja – Islamski Ruch Oporu) to radykalna islamska organizacja, która stała się aktywna we wczesnych etapach Intifady, działała przede wszystkim w Strefie Gazy, ale też na Zachodnim Brzegu. Przez większość państw i organizacji zachodnich, w tym Unię Europejską i Stany Zjednoczone, uznana jest za organizację terrorystyczną. Hamas grał największą rolę w gwałtownej fundamentalistycznej działalności wywrotowej zarówno przeciw Izraelczykom, jak i Arabom, którzy „odeszli z pola walki z syjonizmem” (gł. porozumienie pokojowe pomiędzy Egiptem a Izraelem w Camp David z 1978 r.) W jego początkowym okresie, ruch został zdominowany przez ludzi identyfikowanych z Bractwem Muzułmańskim.

  W nocy z 6 na 7 lipca w izraelskim ataku zginęło siedmiu bojowników Hamasu. W odpowiedzi na atak bojownicy Hamasu nasilili ataki rakietowe na Izrael. 7 lipca bojownicy Hamasu wystrzelili ok. 100 rakiet ze Strefy Gazy na terytorium Izraela, natomiast Siły Powietrzne Izraela zbombardowały cele na obszarze Strefy Gazy. Ranem 8 lipca Siły Powietrzne Izraela zbombardowały ok. 50 celów w Strefie Gazy. Izraelskie wojsko udaremniło również atak bojowników Hamasu z morza. Tego samego dnia Hamas poinformował, że „wszyscy Izraelczycy są celami” oraz wezwał Izrael do zaprzestania wszelkich ataków na Gazę, zwolnienia aresztowanych Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, zniesienia blokady Strefy Gazy oraz powrót do warunków zawieszenia broni z 2012 r.

  Sderot (właściwie Sederot, hebr. שׂדרות, «bulwar»; arab. سديروت) – miasto położone w Dystrykcie Południowym w Izraelu. Leży w północno-zachodniej części pustyni Negew.Operacja Płynny Ołów (hebr. מבצע עופרת יצוקה) – rozpoczęta przez Siły Obrony Izraela (IDF, Cahal) 27 grudnia 2008 r. (o godz. 11 czasu miejscowego; 9.30 UTC) operacja militarna, której celem była likwidacja członków i zniszczenie infrastruktury Hamasu w Strefie Gazy.

  W dniu 13 lipca izraelskie wojsko poinformowało, że miało miejsce ponad 1300 izraelskich ataków, podczas gdy ze Strefy Gazy w kierunku Izraela zostało wystrzelonych ponad 800 pocisków. 14 lipca Egipt zaproponował rozejm między Izraelem a Hamasem. Izraelski rząd zadeklarował akceptację dla wniosku i zaprzestał ataków do rana 15 lipca, jednakże palestyńskie ugrupowania ogłosiły, że nie konsultowano z nimi propozycji Egiptu, natomiast dowiedziały się o rzekomej propozycji za pośrednictwem mediów, w tym prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Hamas, podobnie jak inne palestyńskie ugrupowania, odrzucił propozycję rozejmu „w obecnej formie”.

  Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) (arab. منظمة التحرير الفلسطينية munazzamat at-tahrir al-filastinija) - polityczna reprezentacja arabskiej ludności Palestyny na uchodźstwie. Powstała w 1964 roku z połączenia wielu różnych ugrupowań walczących o utworzenie państwa palestyńskiego. Najważniejsze z nich to Al-Fatah (Palestyński Narodowy Ruch Wyzwolenia), Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, Ludowo-Demokratyczny Front na rzecz Wyzwolenia Palestyny. OWP miała koordynować działania wojskowe i polityczne wszystkich walczących Palestyńczyków. Celami łączącymi te ugrupowania było:Głos Ameryki – rozgłośnia należąca do rządu Stanów Zjednoczonych nadająca programy dla zagranicy po angielsku i w kilkunastu innych językach. Głos Ameryki znany jest również pod skrótową nazwą VoA pochodzącą od nazwy angielskiej - Voice of America. Audycje Głosu Ameryki dostępne są na falach krótkich, za pośrednictwem satelitów oraz przez naziemne nadajniki UKF w miejscach, gdzie znajdują się amerykańskie bazy wojskowe.

  Operacja Pierścień Ochronny to najkrwawsza operacja wojskowa przeprowadzona w Strefie Gazy od czasu operacji Płynny Ołów. Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy dotychczas zginęło co najmniej 1390 Palestyńczyków, a 7677 zostało rannych. Wśród zabitych jest 315 dzieci, 166 kobiet i 50 osób w podeszłym wieku. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) oszacowało, że wśród zabitych jest 852 cywilów, z czego 384 to kobiety i dzieci. Rzecznik OCHA wyjaśnił, że w Gazie „nie ma dosłownie żadnego bezpiecznego miejsca dla ludności cywilnej”. Oprócz tego zginęło 63 izraelskich żołnierzy(1 podpułkownik, 3 majorów i 6 kapitanów), dwóch izraelskich cywilów oraz tajski robotnik. Siły Obronne Izraela oskarżyły Hamas o używanie cywilów jako „żywe tarcze” po znalezieniu rakiet Hamasu w szkole prowadzonej przez ONZ w Gazie; oskarżenia te zostały odrzucone przez Hamas. Obecnie operacja przeprowadzana jest przez izraelskie wojsko na 56% obszaru Strefy Gazy.

  Operacja Filar Obrony lub Słup obłoków (hebr. עַמּוּד עָנָן) – rozpoczęta 14 listopada 2012 przez Siły Obrony Izraela (IDF, Cahal) operacja militarna, której celem była likwidacja członków i zniszczenie infrastruktury Hamasu w Strefie Gazy. Początkiem operacji było zabicie Ahmeda al-Dżabariego, szefa wojskowego skrzydła Hamasu. W odpowiedzi bojownicy Hamasu przeprowadzili zmasowany atak rakietowy, a siły izraelskie prowadziły kontruderzenia z powietrza. Konflikt zakończył się zawieszeniem broni uzgodnionym w Kairze 21 listopada 2012.Tajowie (nazwa własna: ไทยสยาม trb. Thai Sayaam dosł "Tajowie syjamscy"), dawniej Syjamczycy – naród azjatycki należący do grupy ludów tajskich, posługujący się językiem tajskim. Ten 63-milionowy naród, poza Tajlandią, zamieszkuje głównie USA (110 tys.) oraz Tajwan (100 tys.). Dominującą wśród nich religią jest buddyzm therawada. Tajowie zamieszkujący Tajlandię pod względem lingwistycznym nie są jednorodni, oprócz centralnego i funkcjonującego jako oficjalny języka środkowo-tajskiego, opartego na dialekcie Bangkoku w powszechnym użyciu jest także język południowotajski, język isan uważany za dialekt laotański, oraz język północnotajski.

  Według szacunków Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej z 31 lipca 2014 r. ponad 250 tys. Palestyńczyków mieszkających na terenie Strefy Gazy zostało wysiedlonych, z czego 236,375 jest schronionych w 88 szkołach prowadzonych przez ONZ (ponad 11% ludności Strefy Gazy). Szkoły te ograniczają przyjmowanie kolejnych Palestyńczyków, ponieważ grozi to wybuchnięciem epidemii. Około 1.8 mln osób jest narażonych na zmniejszenie lub zatrzymanie dostaw wody. W czasie operacji uszkodzonych zostało 136 szkół, 24 szpitali; zniszczone są domy 9395 rodzin, natomiast uszkodzone, ale nadające się do ponownego zamieszkania są domy 4735 rodzin. Mieszkańcy Strefy Gazy otrzymują tylko 3 godziny energii elektrycznej dziennie. Zniszczenie jedynej funkcjonującej w Strefie Gazy elektrowni ma bardzo negatywny wpływ na panującą tam sytuację – są duże problemy m.in. z prowadzeniem pomocy humanitarnej, usług sanitarnych, dostawami wody oraz zasilaniem szpitali, które są uzależnione od dostaw energii elektrycznej. Ponad 250 tys. wewnętrznych uchodźców potrzebuje pomocy żywnościowej.

  Mahmud Abbas, arab. محمود عباس, znany też jako Abu Mazin (ur. 26 marca 1935 w Safed, Palestyna) – palestyński przywódca i działacz niepodległościowy, prezydent Autonomii Palestyńskiej od 2005 roku, pierwszy premier palestyński (29 kwietnia – 6 września 2003). Jeden z czołowych przywódców Al-Fatah, przewodniczący Organizacji Wyzwolenia Palestyny (wybrany 11 listopada 2004 po śmierci Jasira Arafata).The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.

  Tło[]

  Naruszenia rozejmu[]

  Wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy w 2005 roku[]

  Ulica w Ramallah po nalocie sił izraelskich w czasie operacji Brother’s Keeper (czerwiec 2014)
  Wybuch fabryki po nalocie rakietowym w Sderot (28 czerwca 2014)

  Zdaniem dziennika The Guardian, korzenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego sięgają 2005 roku, kiedy prowadzono plan wycofania się Izraela ze Strefy Gazy stworzony przez Ariela Szarona, który, jak twierdzi Guardian, był jednym z elementów izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Jednakże Izrael zachował kontrolę nad granicami Strefy Gazy, jej wodami przybrzeżnymi oraz przemieszczaniem się jej mieszkańców, co spowodowało jej blokadę oraz wzmocnienie przeciwników Organizacji Wyzwolenia Palestyny, w tym Hamasu, który wygrał wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej w 2006 roku, a następnie konflikt między Hamasem a Al-Fatah, mający miejsce w Strefie Gazy w 2007 r.

  Al-Dżazira (ang. Al-Jazeera, arab. الجزيرة, "Wyspa" lub "Półwysep") – arabska stacja telewizyjna z siedzibą w Katarze.The Jerusalem Post - izraelska gazeta ukazująca się sześć razy w tygodniu. Dziennik wydawany jest w języku angielskim.

  2011 (Pierwszy etap rozmów Hamas – Al-Fatah)[]

  Konflikt między Hamasem a Al-Fatahem został załagodzony pod wpływem trwającej w 2011 r. arabskiej wiosny, czego skutkiem były trwające przez trzy miesiące rozmowy, przyspieszone ze względu na demonstracje trwające w Ramallah i Gazie. W marcu 2011 r. Mahmud Abbas, jeden z czołowych przywódców Al-Fatah, zadeklarował swoją chęć do podróży do Gazy, gdzie podpisane zostanie porozumienie pomiędzy obiema stronami. Dzień później rakieta wystrzelona przez Siły Powietrzne Izraela zabiła dwóch działaczy Hamasu. W wywiadzie dla CNN Binjamin Netanjahu oświadczył, że rozmowy porozumieniowe wzywają do zniszczenia Izraela i jest przeciwny idei jedności rządu.

  The Economist – niezależny politycznie tygodnik brytyjski wydawany od 1843 r. w Londynie; obecnie wydawany przez The Economist Newspaper Ltd. (od 1928 r. 50% udziałów posiada Financial Times).Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  2012[]

  Izrael i Hamas oskarżają siebie nawzajem o naruszenie zawieszenia broni z listopada 2012 roku. Według dziennikarza Bena White’a, w ciągu pierwszych trzech miesięcy po zakończeniu operacji Filar Obrony, w kierunku Izraela wystrzelone zostały dwa pociski moździerzowe, podczas gdy siły izraelskie zastrzeliły 4 mieszkańców Gazy, a 91 osób zostało rannych. White napisał również, że Izraelczycy strzelali w kierunku Gazy 63 razy, dokonali 13 wejść na jej teren oraz 30 razy zaatakowali tutejszą flotę rybacką.

  Zachodni Brzeg (arab. الضفة الغربية ad-Diffa al-Gharbija) (zwany także Zachodnim Brzegiem Jordanu; dawna nazwa Cisjordania, w źródłach izraelskich określana też jako Judea i Samaria – יהודה ושומרון) – część Palestyny administrowana przez Izrael i obejmująca obszar historycznych izraelskich krain Judei i Samarii na zachód od doliny rzeki Jordan.The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).

  Według dziennika Middle East Monitor, w ciągu trwającego przez rok rozejmu, Izrael naruszył zawieszenie broni prawie 120 razy.

  Przypisy

  1. US supplies Israel with bombs amid Gaza blitz, Al-Dżazira.
  2. US condemns shelling of UN school in Gaza but restocks Israeli ammunition, The Guardian.
  3. Ben Solomon, Ariel. „Videos show Lebanese jihadi group active in Gaza”.
  4. Israel Military Strength.
  5. Israel Military Strength.
  6. Rockets, naval commandos boost Hamas arsenal.
  7. Hamas growing in military stature, say analysts.
  8. The Gaza Strip: Who’s in charge?, The Economist.
  9. Israel-Gaza conflict: Soldier 'captured in tunnel attack’ by militants could be British-Israeli.
  10. Operation Protective Edge by the numbers. Haaretz.
  11. „Hamas captures 1, kills two Israeli soldiers”. Press TV.
  12. „PRESSTVJULY31" – Hamas fighters kill three more Israeli soldiers, Press TV.
  13. Gaza Cease-Fire Collapses; Israeli Soldier Is Captured. The New York Times.
  14. „Palestinians reportedly capture Israeli soldier in Gaza”. Press TV.
  15. Israeli shells pound Gaza as fate of missing soldier remains unknown.
  16. On the 24th Day of the Israeli Offensive: Indiscriminate Artillery Shelling Most Dangerous to Civilians; 30 Palestinian Civilians, Including 10 Members of One Family Killed in Public Market in al-Shuja’iya; No One Is Immune; 2 Journalists, Paramedic and 2.
  17. Gaza Emergency Situation Report. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej.
  18. „Operation Protective Edge – Update No. 16".
  19. Josef Federman and Maggie Michael (14 July 2014). „Egypt proposes cease-fire between Israel, Hamas”. Associated Press.
  20. Israeli army figures suggest large numbers of Gaza dead civilians.
  21. Givati forces eliminate five terrorists that exited tunnel in Gaza Strip.
  22. Yehoshua, Yossi (07.31.14). „Tunnel vision: Digging for tunnels, attacking commanders”. ynetnews.com.
  23. Jodi Rudoren (28 lipca 2014), Tunnels Lead Right to the Heart of Israeli Fear,, The New York Times.
  24. „Israel and Hamas Trade Attacks as Tension Rises”. The New York Times.
  25. „IDF’s Operation „Protective Edge” Begins Against Gaza”. Jewish Press.
  26. „IDF Seizes Hundreds of Weapons in Nablus, as Operation ‘Brother’s Keeper’ Enters 5th Day”.Algemeiner Journal.
  27. 100 Palestinians killed in Israeli assault on Sunday alone.
  28. „Hunt for missing Israeli boys stirs up familiar recriminations”. The Guardian.
  29. „Murder of Palestinian teen, Abu Khudeir, condemned”. Daily News Egypt.
  30. 100 Palestinians killed in Israeli assault on Sunday alone.
  31. Ahren, Raphael: „Is Israel’s operation to find kidnapped teens a war crime?”. The Times of Israel.
  32. Zitun, Yoav; „Operation Bring Back Our Brothers: IDF arrests 200, shift focus to Nablus”.Ynetnews.
  33. „Israel rounds up senior Hamas men in West Bank sweep”. The Times of Israel.
  34. „Watch: West Bank Hamas leadership in Israeli custody”. The Jerusalem Post.
  35. „Israel committed serious violations in West Bank operations: HRW”Al-Ahram.
  36. „1 wounded as Israel arrests 10 Palestinians in West Bank”. Business Standard.
  37. Mouin Rabbani,'Israel mows the lawn', London Review of Books Vol. 36 No 15, s. 8.
  38. „Israel launches military offensive in Gaza”Al-Dżazira.
  39. Sheizaf, Noam: „Israeli-Palestinian clashes upsetting Israeli faith in status quo”. Al-Dżazira.
  40. „Rockets bombard south, Hamas claims responsibility”Haaretz (live updates).
  41. Ho, Spencer; Yaakov, Yifa: „Israel hits Hamas, Palestinian Islamic Jihad (PIJ) leaders after rockets land north of Tel Aviv”, The Times of Israel.
  42. Horovitz, David. „Israel hits Hamas, Islamic Jihad leaders after rockets land north of Tel Aviv”. The Times of Israel.
  43. „Hamas says all Israelis will be targeted”. The Gulf Today.
  44. Abu Toameh, Khaled.„Hamas: All Israelis now targets for missile attacks”Jerusalem Post.
  45. „Hamas armed wing sets conditions for ceasefire”. Maannews.net.
  46. „Thousands Flee Gaza Homes Under Israel Threat”, Głos Ameryki.
  47. http://pflp.ps/english/2014/07/15/pflp-proposal-for-calm-seeks-new-chains-on-the-resistance/.
  48. http://pflp.ps/english/2014/07/15/pflp-proposal-for-calm-seeks-new-chains-on-the-resistance/.
  49. „Israel and Hamas to observe brief Gaza truce”. Aljazeera.com.
  50. „20 Palestinians killed overnight as UN holds emergency talks”. Middle East Eye.
  51. „DEATH TOLL IN GAZA HITS 1390”.
  52. LIVE UPDATES: Two Israelis wounded by rocket; Iron Dome interception over Tel Aviv.
  53. Five Israeli soldiers killed in Gaza; Palestinian death toll hits 1,088.
  54. Gaza Emergency Situation Report. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej.
  55. 'No safe place for civilians’ in Gaza, U.N. says, Reuters.com.
  56. Gaza Emergency Situation Report. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej.
  57. Josef Federman i Maggie Michael (14 lipca 2014).„Egypt proposes cease-fire between Israel, Hamas”. Associated Press.
  58. Is Hamas using human shields in Gaza?. CNN.com.
  59. Hamas denies using 'human shields’ in Gaza, Al-Dżazira.
  60. Loss of Shelter and Electricity Worsens a Crisis for Fleeing Gazans, The New York Times.
  61. „Occupied Palestinian Territory: Gaza emergency: Humanitarian Snapshot (as of 22 July 2014)”. UN OCHA.
  62. The Guardian view on the causes of the fighting in Gaza, The Guardian.
  63. Landau, Idan. „The unfolding lie of Operation Protective Edge”. +972.
  64. Ravid, Barak; Issacharof, Avi. „PM: Palestinian unity government would kill off the peace process”. Haaretz.
  65. Ben White, „What a 'period of calm’ looks like in the Occupied Territories”, Al-Dżazira.
  66. Telche Abu Sulttan, „Israel, not Hamas, is the serial truce breaker”, Middle East Monitor.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.Strefa Gazy lub Okręg Gazy (arab. قطاع غزة [qɪˈtˤɑːʕ ˈɣazza]; hebr. רצועת עזה, Recuat Azza) – obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na południu i wschodzie z Izraelem. Długość tego obszaru wynosi 41 km, szerokość od 6 do 12 km, a całkowita powierzchnia to 360 km². Obszar pozostaje pod administracją władz Autonomii Palestyńskiej, jednak od czerwca 2007 faktyczną kontrolę sprawuje organizacja Hamas. Strefa Gazy nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niezawisłego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej, miały miejsce 25 stycznia 2006 roku. 4 miliony Palestyńczyków wybierało deputowanych do Rady Legislacyjnej spośród 6 partii i komitetów wyborczych oraz kandydatów niezależnych. Wybory były przeprowadzone na Zachodnim Brzegu, Gazie oraz dzięki wyjątkowemu gestowi Izraela także we wschodniej Jerozolimie. Były to pierwsze od 10 lat wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej.
  Siły Powietrzne Izraela (hebr. זרוע האויר והחלל, Zroa HaAwir WeHahalal, w skrócie חיל האוויר, Hejl HaAwir, Korpus Powietrzny; ang. Israeli Air Force) – siły powietrzne Izraela, część Izraelskich Sił Obronnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.