• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja w Charlottetown

  Przeczytaj także...
  10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.Konferencja w Québecu – konferencja, na której powzięto ostateczne decyzje dotyczące Konfederacji Kanady. Konferencja rozpoczęła się 10 października i zakończyła 27 października 1864 r. w mieście Québec i była kontynuacją konferencji w Charlottetown. Na konferencji spotkali się przedstawiciele prowincji morskich Nowej Szkocji, Nowego Brunszwiku i Wyspy Księcia Edwarda oraz delegaci Unii Kanady – Ontario i Quebecu. Delegaci Nowej Fundlandii uczestniczyli w konferencji jako obserwatorzy. Przewodniczącym obrad został Étienne-Paschal Taché. Wynikiem obrad był dokument znany jako 72 Resolution lub Quebec Resolution Rezolucja Quebekańska. Dokument ten był podstawą negocjacji w czasie konferencja londyńska w sprawie Kanady.
  Ustawa o Unii Kanadyjskiej (ang. Act of Union) – ustawa Parlamentu Brytyjskiego dotycząca ustroju politycznego Kanady – kolonii brytyjskiej w Ameryce Północnej, uchwalona przez brytyjski parlament 23 lipca 1840 i podpisana przez królową Wiktorię, weszła w życie 10 lutego 1841 i zastąpiła Ustawę o Kanadzie. Ustawa o Unii obowiązywała do roku 1867, gdy zastąpiona została Konfederacją Kanady.
  Uczestnicy konferencji w Charlottetown

  Konferencja w Charlottetown – konferencja, na której powzięto wstępne decyzje dotyczące Konfederacji Kanady. Rozpoczęła się 1 września 1864 i zakończyła 10 września 1864 roku w Charlottetown, stolicy Wyspy Księcia Edwarda. Rozmowy zjednoczeniowe były kontynuowane na konferencji w Québecu. Na konferencji spotkali się przedstawiciele prowincji morskich Nowej Szkocji, Nowego Brunszwiku i Wyspy Księcia Edwarda oraz delegaci Unii KanadyOntario i Quebecu. Ze względu na spóźnione zaproszenie nie pojawili się delegaci Nowej Fundlandii.

  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.Québec (wymowa: /kwɨˈbɛk/ lub Quebec /kɨˈbɛk/; fr. również Ville de Québec, Quebec City lub Québec City) - miasto w Kanadzie, stolica prowincji Quebec. W 2011 roku zamieszkane przez 516 622 osób. W obrębie aglomeracji zamieszkiwana przez 765 706 osób. Drugie najludniejsze miasto prowincji Quebec po Montrealu znajdujacego się 233 kilometrów na południowy-zachód od miasta.

  Pomysł zwołania konferencji zrodził się po tym, jak do polityków kanadyjskich doszła informacja, iż trzy morskie kolonie – Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik i Wyspa Księcia Edwarda zamierzają wiosną 1864 zorganizować konferencję, na której planują przedyskutować ewentualną unię trzech kolonii. Przedstawiciele Kanady wyrazili zainteresowanie uczestnictwem w tym wydarzeniu. Czas spotkania wyznaczono na koniec sierpnia lub początek września. Pierwszym, który przybył do Charlottetown 30 sierpnia był Robert Dickey z Nowej Szkocji. Następnego dnia pojawiła się reszta delegacji tej kolonii, prowadzona przez Charlesa Tuppera. Kolejnego dnia przybyła delegacja Nowego Brunszwiku. Wcześnie rano 1 września na pokładzie statku parowego przybili do brzegu delegaci Kanady. Tego samego dnia rozpoczęły się obrady historycznej konferencji. Początkowo, jak wcześniej planowano, rozpoczęły się negocjacje unijne pomiędzy prowincjami atlantyckimi. Przedstawiciele Kanady pełnili role obserwatorów i nie włączali się do rozmów. Szybko jednak temat unii prowincji nadmorskich zniknął z programu obrad i otwarcie zaczęto dyskutować zjednoczenie wszystkich prowincji w kształcie federacji, pozostawiającej każdej części składowej dużą autonomię. Od tego momentu na czoło wysunęli się przedstawiciele Kanady George-Étienne Cartier i John Macdonald, referujący kwestie polityczne, Alexander Galt, proponujący kwestie budżetowe oraz George Brown, zajmujący się kwestią kształtu oraz relacjami pomiędzy rządami prowincjonalnymi i federalnym. Te cztery osoby odcisnęły piętno swej indywidualności na kształcie przyszłej Kanady. W czasie konferencji nakreślono ogólny plan Konfederacji Kanady i ustalono zwołanie drugiej konferencji, która odbyła się w miesiąc później w mieście Québec.

  Charles Tupper (ur. 2 lipca 1821, zm. 30 października 1915) - premier Kanady z ramienia Partii Konserwatywnej od 1 maja do 8 lipca 1886.Konfederacja Kanady (ang. Confederation of Canada, fr. Confédération canadienne) – akt prawny tworzący unię czterech kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej odtąd zwanych Dominium Kanady lub Kanadą. Konfederacja została zawarta w 1867, a jej finalizacją była Ustawa o Ameryce Brytyjskiej uchwalona przez Parlament Brytyjski i podpisana przez królową Wiktorię. Konfederacja weszła w życie 1 lipca 1867. Rocznica tej daty obchodzona jest w Kanadzie jako święto narodowe Canada Day/Fête du Canada – Dzień Kanady.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Charlottetown Conference September 1-9, 1864 (ang.) [dostęp 2009-11-11]
 • 30 sierpnia jest 242. (w latach przestępnych 243.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 123 dni. Nowa Szkocja (ang. Nova Scotia, fr. Nouvelle-Écosse) – prowincja Kanady leżąca nad Atlantykiem. Prowincja zajmuje całość półwyspu o tej samej nazwie, wyspę Cape Breton oraz szereg drobnych wysp. Nowa Szkocja graniczy od zachodu z Nowym Brunszwikiem. Prowincja ma połączenia promowe z Nową Fundlandią, Wyspą Księcia Edwarda, z Wyspami Magdaleny oraz ze stanem Maine. Stolicą, a zarazem największym miastem prowincji, jest Halifax.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.
  Alexander Tilloch Galt (ur. 6 września 1817, zm. 19 września 1893) – kanadyjski polityk II poł. XIX w. Był uczestnikiem Konferencji w Charlottetown i w Québecu. Zaliczany jest do grona Ojców Konfederacji. Galt był jednym z najbardziej wpływowych polityków swoich czasów. W czasie konferencji konfederacyjnych zajmował się sprawami gospodarczymi. Był także zaangażowany w obronę praw mniejszości religijnych.
  Sir John Alexander Macdonald (ur. 11 stycznia 1815, zm. 6 czerwca 1891) – pierwszy premier Kanady. Sprawował swój urząd dwukrotnie od 1 lipca 1867 do 5 listopada 1873 i po raz drugi od 17 października 1878 do 6 czerwca 1891. Macdonald należał do partii konserwatywnej. Z zawodu był prawnikiem.
  Charlottetown – miasto w Kanadzie, stolica prowincji Wyspa Księcia Edwarda i zarazem jej największe miasto, port nad Zatoką Świętego Wawrzyńca. Charlottetown znajduje się w hrabstwie Queens.
  Robert Barry Dickey (10 listopada 1811 – 14 czerwca 1903) – kanadyjski polityk II poł. XIX wieku. Był uczestnikiem konferencji w Charlottetown i w Québecu. Zaliczany jest do grona Ojców Konfederacji.
  Nowa Fundlandia i Labrador (ang. Newfoundland and Labrador) – prowincja Kanady. Zajmuje całą wyspę Nową Fundlandię, region Labrador we wschodniej części półwyspu o tej samej nazwie oraz okoliczne mniejsze wyspy. Posiada lądową granicę z prowincją Quebec oraz morską z prowincjami Nowa Szkocja i Wyspa Księcia Edwarda. W 1964 prowincja zmieniła starą nazwę "Nowa Fundlandia" na obecną, która została zaakceptowana przez Rząd Federalny Kanady dopiero w 2001, po rozwiązaniu sporu terytorialnego z Quebekiem. Największym miastem, a zarazem stolicą, jest Saint John’s.
  Nowy Brunszwik (ang. New Brunswick, fr. Nouveau-Brunswick) – prowincja Kanady. Największa z trzech nadmorskich prowincji. Nowy Brunszwik znajduje się w całości na stałym lądzie. Od zachodu i północy graniczy z prowincją Quebec. Od północy poprzez Cieśninę Northumberland z Wyspą Księcia Edwarda, Od wschodu z Nową Szkocją i od południa ze stanem USA Maine. Największymi miastami prowincji są Saint John, Moncton i stolica prowincji Fredericton. 33% ludności Nowego Brunszwiku jest frankofonami i używa francuskiego jako pierwszego języka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.