• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja w Apalachin

  Przeczytaj także...
  Frank Costello (ur. 26 stycznia 1891 - zm. 18 lutego 1973) - nowojorski gangster, kontrolujący hazardowe imperium w Stanach Zjednoczonych, znany z dużych wpływów politycznych.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Konferencja w Apalachin (z ang. Apalachin Conference lub Apalachin Meeting) – jedna z najważniejszych konferencji (obok Konferencji w Atlantic City i Konferencji Hawańskiej) z udziałem największych (ówczesnych) przedstawicieli (bossów) amerykańskiego świata przestępczości zorganizowanej.

  Carlo Gambino znany również jako Don Carlo (ur. 24 sierpnia 1902 w Caccamo, zm. 15 października 1976 w Nowy Jork) – amerykański gangster pochodzenia sycylijskiego, jeden z najpotężniejszych przywódców w historii amerykańskiej mafii. Był założycielem rodziny Gambino i został "szefem szefów", przejmując przewodnictwo amerykańskiej Cosa Nostrze.Konferencja hawańska (ang. Havana Conference) – jedna z najważniejszych konferencji (obok konferencji w Atlantic City w 1929 roku i konferencji w Apalachin w 1957 roku) z udziałem najważniejszych (ówczesnych) bossów amerykańskiego świata przestępczego tzw. Syndykatu.

  Obrady konferencji odbyły się 14 listopada 1957 roku w mieście Apalachin w stanie Nowy Jork, w rezydencji Josepha „Joe the Barber” Barbary (ur. 9 sierpnia 1905 - zm. 17 czerwca 1959), kilkanaście dni po zabójstwie jednego z najważniejszych bossów (Nowej) Mafii amerykańskiej Alberta Anastasii. Udział w niej wzięło ponad 100 wysokich rangą gangsterów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Włoch.

  CharlesLuckyLuciano, właściwie Salvatore Lucania (ur. 24 listopada 1897 w Lercara Friddi na Sycylii, zm. 26 stycznia 1962 w Neapolu) – amerykański gangster pochodzenia włoskiego, uważany za twórcę nowoczesnej przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych, tzw. Narodowego Syndykatu.Carmine Galante, znany również jako Cigaro, Lilo (ur. 24 lutego 1910, zm. 12 lipca 1979) – szef (boss) rodziny Bonanno. Na jej czele stanął po wyjściu z więzienia w 1974 roku. Jeden z najbardziej brutalnych, krwiożerczych i bezwzględnych gangsterów amerykańskiej mafii (tzw. Syndykatu).

  Rok 1957 w świecie zorganizowanej przestępczości upłynął pod znakiem gwałtownych przetasowań; oprócz zabójstwa Anastasii, doszło do (nieudanego) zamachu na życie Franka Costello w ramach walki podjętej przez Vito Genovese o przejęcie władzy w rodzinie Luciano – Costello, Carlo Gambino po cichu wspierał Genovese w jego walce z Anastasią (liczył, że obejmie władzę w rodzinie Anastasii).

  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Joe Bonanno lub Joe Bananas, właśc. Joseph Charles Bonanno Senior (ur. 18 stycznia 1905, zm. 11 maja 2002) − włosko–amerykański gangster, czołowa postać zorganizowanej przestępczości w Stanach Zjednoczonych tzw. Syndykatu. Wieloletni boss jednej z nowojorskich rodzin mafijnych.

  Obrady Konferencji zostały nieoczekiwanie przerwane przez wkroczenie nowojorskiej policji stanowej i agentów federalnych. Zatrzymanych zostało ponad 50 gangsterów, wśród nich m.in.:

 • Vito Genovese,
 • Santo Trafficante Jr.,
 • Joe Profaci,
 • Carlo Gambino,
 • Carmine Galante,
 • Frank DeSimone,
 • Joe Magliocco (zastępca Profaciego),
 • Joe Bonanno,
 • Paul Castellano.
 • Genovese objął nieformalne przywództwo podczas obrad Konferencji i liczył, że zostanie mu przyznane stanowisko „Bossa nad bossami” – Capo di tutti capi (zostało ono zniesione przez Lucky Luciano po zakończeniu Wojny Castellammarese). Na potwierdzenie tej tezy jest to, że przy niektórych zatrzymanych bossach znaleziono spore ilości gotówki, które miały być dla niego przeznaczone jako „wpisowe” lub „kopertowe”; porozrzucane pieniądze były jeszcze znajdowane kilka miesięcy po Konferencji (niektórzy z nich uciekali przed policją przez okna i tylne wyjścia, brodząc w mokradłach i zaroślach, gubiąc celowo broń i pieniądze).

  Constantino Paul „Big Paul” Castellano (ur. 26 czerwca 1915 w Nowym Jorku, zm. 16 grudnia 1985 tamże) – przestępca amerykański pochodzenia włoskiego, głowa nowojorskiej mafijnej rodziny Gambino od 1976 roku.Deportacja – wydalenie cudzoziemca na podstawie decyzji administracyjnej. Z reguły wydalenie dotyczy cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywają na terytorium określonego państwa, nielegalnie podejmują w nim zatrudnienie lub stanowią zagrożenie dla państwa. Deportacji (wydalenia) nie powinno się mylić z banicją (wygnaniem) lub ekstradycją (wydaniem).

  Niespodziewane wkroczenie policji i agentów było najprawdopodobniej sprokurowane przez nieobecnych na Konferencji: Lucky Luciano, Meyera Lansky’ego i Franka Costello, którzy po cichu przystąpili do osłabienia pozycji Genovese (nie podobały im się jego plany opanowania mafii); w swój plan dodatkowo wtajemniczyli Carlo Gambino, który był na liście obecności (uczestnicząc na konferencji dawał gwarancję, że jej obrady potoczą się po myśli spiskowców). W tym czasie Lucky Luciano przebywał na wygnaniu we Włoszech (w 1946 roku został deportowany do Włoch, tego samego roku przedostał się na Kubę, po czym znowu – pod wpływem nacisków rządu amerykańskiego – powrócił do Włoch), Costello leczył rany po zamachu (przegrywał walkę z Genovese o przywództwo w rodzinie), a Lansky odpoczywał na Florydzie.

  Joseph "Joe" Magliocco (ur. 29 czerwca 1898, zm. 28 grudnia 1963) – jeden z czołowych gangsterów nowojorskiego świata zorganizowanej przestępczości tzw. Syndykatu.Giuseppe "Joe" Profaci (ur. 2 października 1896, zm. 7 czerwca 1962) – amerykański gangster pochodzenia sycylijskiego działający w Nowym Jorku. Stanął wówczas na czele Rodziny Profaci jednej z ówczesnych nowojorskich po zakończeniu wojny castellammaryjskiej.

  Inni bossowie m.in. Sam Giancana, Tommy Lucchese i Gaspar (Gaspare) DiGregorio wiedzieli o szykowanym wkroczeniu policji i nie pojawili się na konferencji.

  Wydarzenie w Apalachin odbiło się szerokim echem w świecie przestępczym; okoliczności jej przerwania spowodowały podkopanie pozycji Genovese; zjednoczone siły Luciano – Costello – Lansky’ego dwa lata później (w 1959 roku) ostatecznie rozprawiły się z nim; wplątali go w aferę narkotykową (mieli oni przekupić pewnego dilera narkotykowego, który następnie złożył obciążające go zeznania). Vito został skazany na 15 lat odsiadki, zmarł w więzieniu w 1969 roku.

  Wojna castellammaryjska – odbyła się w latach 1929–1931 pomiędzy Giuseppem Masserią a Salvatorem Maranzaną o dominację w nowojorskim półświatku przestępczym. Obaj gangsterzy wywodzili się ze starszego pokolenia mafijnych przywódców (tzw. Wąsaci Piotrkowie) urodzonych we Włoszech (głównie na Sycylii) i niechętnie współpracujących z gangami nieposiadającymi włoskich korzeni. Początkowo przewagę miał Masseria, po którego stronie stało wielu młodych gangsterów tzw. "młodych wilków" (ang. Young Turks) wśród których prym wiedli: Lucky Luciano, Vito Genovese, Frank Costello, Willie Moretti, Joe Adonis, Albert Anastasia, Carlo Gambino. Mógł także skorzystać z usług znanych gangsterów m.in. Petera "Ściskającej Dłoni" Morelli.Albert Anastasia (ur. jako Umberto Anastasio 26 września 1902 w Tropei w południowych Włoszech, zm. 25 października 1957 w Nowym Jorku) – gangster, płatny morderca, jeden z najpotężniejszych członków zorganizowanego świata przestępczego tzw. amerykańskiego syndykatu, który wykształcił się po "Wojnie Castellammarese".

  Szum i burza wokół mafijnej konferencji wywołały publiczną dyskusję w amerykańskich mediach i nie tylko. Nagle okazało się, że istnieje silne zorganizowane podziemie przestępcze; do tej pory FBI pod rządami Johna Edgara Hoovera zaprzeczało istnieniu zorganizowanej przestępczości na terenie Stanów Zjednoczonych.

  Vito Genovese, "Don Vito" (ur. 27 listopada 1897 we Włoszech, zm. 14 lutego 1969 w USA) - gangster jeden z najpotężniejszych członków zorganizowanego świata przestępczego tzw. amerykańskiego syndykatu, który wykrystalizował się po Wojnie Castellammarese.Santo Trafficante Jr. (ur. w 1914, zm. w 1987) – amerykański mafioso, syn Santo Trafficante Sr., jeden z czołowych i wpływowych bossów mafii amerykańskiej. Twardą ręką sprawował rządy na swoim terytorium skupionym wokół Tampy w stanie Floryda.

  Zachowanie szefa FBI (publicznie odmawiał przyznania faktu istnienia amerykańskiej mafii) było na rękę bossom świata przestępczego (ponoć Meyer Lansky posiadał kompromitujące zdjęcia Hoovera w towarzystwie jego zastępcy Clyde’a Tolsona).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Carl Sifakis, Mafia amerykańska encyklopedia Tytuł oryginału: The Mafia Encyclopedia, Third Edition ​ISBN 978-83-242-0613-1
 • Jonathan Vankin & John Whalen, Największe spiski ostatniego stulecia Tytuł oryginału: 50 greatest conspiracies of all time ​ISBN 83-7129-955-9
 • Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Gaetano Thomas "Tommy" Lucchese, pseudonim "Three - Finger Brown"(ur. 1 grudnia 1899 - zm. 13 lipca 1967) - jeden z czołowych bossów nowojorskiego świata przestępczego, który wykrystalizował się po słynnej Wojnie Castellammarese, szef Rodziny Lucchese (po naturalnej śmierci poprzedniego szefa Toma Gagliano w 1951 lub 1953 roku). Rodzina Lucchese jest obecnie jedną z pięciu nowojorskich rodzin mafijnych (obok Gambino, Bonanno, Colombo i Genovese).
  Warto wiedzieć że... beta

  Meyer Lansky, (ur. 4 lipca 1902 w Grodnie, zm. 15 stycznia 1983 w Miami Beach) – amerykański gangster, Żyd polskiego pochodzenia.
  Sam "Momo" Giancana vel Salvatore Giancana (ur. 15 czerwca 1908 - zm. 19 czerwca 1975), jeden z najważniejszych bossów mafii chicagowskiej, której był szefem w latach 1957-1966.
  Konferencja w Atlantic City (z ang. Atlantic City Conference) – pierwsza i uznawana za najważniejszą konferencja czołowych przedstawicieli świata zorganizowanej przestępczości w Stanach Zjednoczonych, która odbyła się w dniach 13 – 16 maja 1929 roku. Stanowiła wstęp do utworzenia amerykańskiego Syndykatu (tzw. Nowej Mafii amerykańskiej – nowej formy przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych, połączenie ze sobą wieloetnicznych gangów).
  John Edgar Hoover (ur. 1 stycznia 1895 w Waszyngtonie, zm. 2 maja 1972) – amerykański prawnik, dyrektor FBI w latach 1924–1972.
  Federal Bureau of Investigation, FBI (pl. Federalne Biuro Śledcze) – amerykańska agencja państwowa zajmująca się przestępstwami wykraczającymi poza granice danego stanu. Stanowi też część systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.683 sek.