• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kone

  Przeczytaj także...
  Naantali (fin. Naantali, szw. Nådendal) – miasto w południowo-zachodniej Finlandii wchodzące w skład zespołu miejskiego Turku.Wielkie Księstwo Finlandii (ros. Великое княжество Финляндское, łac. Magnus Ducatus Finlandiæ, szw. Storfurstendömet Finland, fiń. Suomen suuriruhtinaskunta) – autonomiczne wielkie księstwo, połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim i wchodzące w jego skład. Istniało w latach 1809-1917. Głową państwa był wielki książę, którym był każdorazowo cesarz rosyjski. W latach 1809-1812 stolicą było Turku, od 1812 roku Helsinki.
  Suwnica – dźwignica pracująca w ruchu przerywanym wyposażona w mechanizm podnoszenia i opuszczania: wciągarka lub wciągnik. Przeznaczona do przemieszczania materiałów w pionie i poziomie w przestrzeni ograniczonej długością toru jazdy, wysokością podnoszenia i opuszczania oraz szerokością mostu.
  Siedziba przedsiębiorstwa w Helsinkach
  Flagi firmy Kone
  Żuraw firmy w fińskim porcie w Naantali

  Kone Oyjfińskie przedsiębiorstwo przemysłowe produkujące windy, schody ruchome i drzwi automatyczne.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki i I wojna światowa[ | edytuj kod]

  Marka ta powstała w 1908 r. w Helsinkach w Finlandii. Firma została zarejestrowana 27 października 1910 r. pod nazwą Kone (z fiń. „maszyna”). Podczas I wojny światowej Kone wyprodukowała ponad 10 mln mosiężnych pocisków dla Imperium Rosyjskiego, którego częścią była wtedy Finlandia, co znacznie zwiększyło obroty firmy i wpłynęło na wzrost zatrudnienia (z 10 do 600 osób).

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Schody ruchome, eskalator – urządzenie transportowe, zaliczane do grupy przenośników i służące do przewozu osób pomiędzy kondygnacjami budynku.

  Lata międzywojenne i II wojna światowa[ | edytuj kod]

  Po wojnie, ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na urządzenia dźwigowe, Kone zaczęła produkować również lampy karbidowe, młynki do kawy, czy płozy do łyżew hokejowych. W 1933 roku rozpoczęto produkcję suwnic, silników elektrycznych, a w kolejnych latach produkowano również wciągarki, przenośniki i przemysłowe systemy transportu wewnętrznego. Podczas II wojny światowej Kone zajęła się produkcją amunicji i gazogeneratorów, podczas gdy sprzedaż dźwigów i suwnic utrzymywano na dosyć niskim poziomie. Bombardowanie Helsinek i duże zapotrzebowanie rynku na żurawie zmusiło Kone do przeniesienia produkcji do Hyvinkää w 1943 roku.

  Amunicja – ogół rakiet, nabojów artyleryjskich, min, bomb lotniczych, torped, bomb głębinowych, granatów ręcznych oraz naboje do broni strzeleckiej.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Okres powojenny[ | edytuj kod]

  Po wojnie Związek Radziecki zażądał od Finlandii odszkodowań wojennych jako warunku pokoju między państwami. Między 1945 a 1952 rokiem, Kone wysłało do Związku Radzieckiego 108 dźwigów, 202 żurawie i 265 wciągarek, których koszty produkcji pokrył rząd fiński. W tych czasach zapotrzebowanie na dźwigi było niskie, za to zapotrzebowanie na żurawie i wciągarki było bardzo duże ze względu na odbudowę wojennych strat. W 1950 roku rozpoczęto produkcję żurawi portowych. W latach 50. gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na dźwigi. Kone zaczęła produkować je i otwierać nowe fabryki.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Deweloper – inwestor, czyli osoba fizyczna lub prawna, która inwestuje w budowę nieruchomości budynkowych (domów mieszkalnych, obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych) z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem.

  Początek międzynarodowej działalności[ | edytuj kod]

  W 1968 roku stała się liderem rynku Europy Północnej. W latach 90. Kone zrezygnowała z różnych odnóg działalności, koncentrując się na produkcji wind i schodów ruchomych.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Obecnie Kone zatrudnia ponad 34 000 specjalistów, którzy pracują w 50 krajach świata.

  Kone w Polsce[ | edytuj kod]

  Kone działa na polskim rynku od 1993 roku. Ma siedzibę w Warszawie, biura w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie oraz punkty serwisowe w 19 miastach w całej Polsce. Obsługuje ponad 2000 klientów pośród których znajdują się firmy deweloperskie, budowlane i zarządzające nieruchomościami, jak również pracownie architektoniczne.

  Wciągarka – cięgnik, w którym zespół mechanizmów jest zbudowany na odrębnej konstrukcji nośnej, którą stanowić może rama (stała, przesuwana lub przejezdna). Służy do wciągania elementów, zwykle za pomocą liny lub łańcucha nawijających się na bęben wciągarki zwany kabestanem. Do większych ciężarów stosuje się wciągarki hydrauliczne o sile ciągnięcia do 300 kN.Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.

  Dyrektorem Zarządzającym Kone w Polsce jest Marek Oppeln-Bronikowski.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa firmy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Karbidówka – typ lampy gazowej, w której jako paliwa używa się acetylenu. Acetylen otrzymuje się w reakcji chemicznej karbidu z wodą w zbiorniku lampy.
  Dźwignice – grupa urządzeń dźwigowo-transportowych, służących do przemieszczania pionowego/poziomego ładunków, zwierząt i ludzi na niewielkie odległości, w ruchu przerywanym. Dźwignice stanowią liczną grupę środków transportu bliskiego, a ich eksploatacja wymaga odpowiednich kwalifikacji.
  Hyvinkää (szw. Hyvinge) – miasto w Finlandii, w prowincji Finlandia Południowa, położone 59 km na północ od Helsinek. Populacja 45 343 (2010).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.859 sek.