• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kondeusze

  Przeczytaj także...
  6. dzielnica Paryża (fr. 6 arrondissement de Paris) – jedna z dwudziestu dzielnic (arrondissement) Paryża, położona na lewym brzegu Sekwany.Stworzenie zestawienia władców Francji może nastręczać problemy ze względu na wątpliwości w ustaleniu początku państwa francuskiego. Zwykle przyjmuje się, iż był nim początek dynastii Kapetyngów w 987 roku.
  Franciszek I Burbon-Conti, fr. François de Bourbon (19 sierpnia 1558, w La Ferté-sous-Jouarre - 3 sierpnia 1614, w Paryżu) - trzeci syn Ludwika I Burbona, księcia de Condé, i Eleanory de Roye. W latach 1581-1597 był markizem Conti, a następnie został podniesiony do rangi księcia Conti.
  Herb książąt Condé
  Herb książąt Conti
  Herb rodu Savoia-Carignano-Soissons

  Kondeusze (fr. de Condé) – francuski ród arystokratyczny, będący boczną linią królewskiej dynastii Burbonów. Przedstawiciele tego rodu odgrywali znaczącą rolę we Francji w XVI i XVII wieku.

  Dynastia sabaudzka (wł. Casa di Savoia) – dynastia panująca w Sabaudii i Piemoncie (1000-1732) (Księstwo Sabaudii-Piemontu niezależne od roku 1416), na Sycylii (1713-1720), w Królestwie Sardynii (1720-1861), w zjednoczonym Królestwie Włoskim (1861-1946), w Hiszpanii (1871-1873) oraz w Chorwacji (1941-1943).Ludwik Filip I (ur. 6 października 1773, zm. 26 sierpnia 1850) – król Francuzów (Roi des Français), ostatni monarcha Francji z rodu Burbonów. Panował w latach 1830–1848.

  Przedstawiciele[]

  Najstarszy syn księcia de Condé nosił tytuł księcia d'Enghien. Kondeusze wielokrotnie pretendowali na królów Francji, a także Polski (m.in. Ludwik II). Ród Kondeuszy wygasł w 1830.

  Młodsze linie Kondeuszy[]

  Château de Chantilly
  Burbon-Conti

  Linia założona po raz pierwszy w 1581 przez Franciszka I Burbona, młodszego syna pierwszego księcia Kondeusza. Po bezdzietnej śmierci Franciszka tytuł powrócił do Kondeuszy, a w 1629 został ponownie nadany – tym razem Armandowi I, młodszemu synowi trzeciego księcia Kondeusza. Linia wygasła w 1814.

  Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.Władcy Polski – lista obejmuje książąt i królów Polski. Pierwszą dynastią panującą w Polsce byli Piastowie, którzy rządzili od powstania państwa polskiego (około 900) do 1370, z krótką przerwą na panowanie Przemyślidów (1291–1306). W latach 1138–1320 miało miejsce rozbicie dzielnicowe, kiedy władza nad ziemiami polskimi należała równocześnie do wielu niezależnych książąt piastowskich. Od 1370 do 1399 panowali dwaj monarchowie z dynastii Andegawenów, zaś od 1386 do 1572 monarchowie z dynastii Jagiellonów.
  Burbon-Soissons

  Pierwszym hrabią Soissons z rodu Kondeuszy został w 1569 Karol, młodszy syn pierwszego księcia Kondeusza i młodszy brat pierwszego księcia Conti. Karol miał dwoje dzieci; syna-następcę, który zmarł bezdzietnie i córkę, która odziedziczyła tytuł po śmierci brata i przekazała go swoim potomkom z dynastii sabaudzkiej. W 1656 tytuł hrabiów Soissons przeszedł w ręce nowej bocznej linii – di Savoia-Carignano-Soissons.

  Ludwika Franciszka Burbon (ur. 1 czerwca 1673 - zm. 16 czerwca 1743) – najstarsza z dwóch córek Ludwika XIV i jego wieloletniej maîtresse-en-titre, Françoise-Athénaïs de Rochechouart, które przeżyły dzieciństwo. Została nazwana na cześć swojej matki chrzestnej i wcześniejszej kochanki swojego ojca, Louise Françoise de La Baume Le Blanc de La Vallière,. Zanim wyszła za mąż, była znana na dworze jako Mademoiselle de Nantes.Armand Burbon-Conti, fr. Armand de Bourbon, prince de Conti (11 października 1629 – 21 lutego 1666) – drugi syn Henryka II Burbona, księcia de Condé, młodszy brat Ludwika II Burbona, księcia de Condé.

  Rezydencje[]

  Front Pałacu Burbonów

  Główną rezydencją rodu Kondeuszy był paryski pałac – Hôtel de Condé, który znajdował się w szóstej dzielnicy Paryża. W 1722 żona Ludwika III, szóstego księcia Kondeusza, Ludwika Franciszka Burbon (nieślubna córka króla Ludwika XIV i Markizy de Montespan) wybudowała w Paryżu Palais Bourbon. Palais Bourbon przejął funkcję głównej rezydencji Kondeuszów, a Hôtel de Condé stracił na znaczeniu i około 1780 został zburzony w celu wybudowania teatru – Théâtre de l'Odéon. Obecnie w Palais Bourbon znajduje się siedziba francuskiego Zgromadzenia Narodowego.

  Ludwik Burbon, książę de Condé, fr. Louis de Bourbon, prince de Condé (ur. 7 maja 1530 w Vendôme, zm. 13 marca 1569 w Jarnac) – dowódca i generał hugenotów, pierwszy książę de Condé – założyciel domu Kondeuszy.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Kondeusze mieli jeszcze dwa pałace poza Paryżem; Château de Condé w Condé-en-Brie (w Aisne), który stał się ich własnością w 1624, oraz Château de Chantilly. Chantilly było schronieniem Wielkiego Kondeusza podczas jego wygnania z dworu królewskiego. Podczas rewolucji francuskiej zamek został skonfiskowany, następnie trafił w ręce kuzyna – najmłodszego syna króla Francuzów – Ludwika Filipa I – Henryka, księcia Aumale.

  Historia Francji. W starożytności tereny obecnej Francji były pod panowaniem Rzymian. Początki niepodległej Francji sięgają czasów rozpadu państwa Franków. Pierwszym władcą terenów francuskich został Karol II Łysy. Jego panowanie zapoczątkowało ponad tysiącletni okres monarchii w historii Francji. Pierwszy raz panowanie monarchii skończyło się wraz z wybuchem Rewolucji Francuskiej, w 1792 roku. A po jej upadku kilkunastoletnim panowaniem cesarza Napoleona Bonaparte. Po jego upadku doszło na krótko do restauracji monarchii i ogłoszenia II Republiki, która trwała do czasu obalenia Napoleona III. Po którego obaleniu proklamowano III republikę. Istniała ona do 1946 roku gdy wprowadzono nową konstytucję. Po kolejnej zmianie konstytucji w 1958 roku Francja istnieje jako V Republika Francuska.Zgromadzenie Narodowe we Francji (fr. Assemblée nationale) – we Francji, stanowi obecnie izbę niższą Parlamentu Francji, i wybierane jest na 5 lat w dwóch turach wyborów powszechnych, bezpośrednich i większościowych. Drugą izbą jest Senat, wybierany przez kolegium elektorów.

  Zobacz też[]

 • fronda
 • historia Francji
 • wojna trzydziestoletnia • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fronda (z franc. fronde, pol. proca) – francuski ruch polityczny w latach 1648–1653. Nazwa fronda pochodzi od procy - broni nierozważnych dzieci, do których porównywano buntowników. Rozróżnia się dwie frondy - parlamentarną i książęcą.
  Ludwik Burbon, zwany Kondeuszem Wielkim (ur. 8 września 1621 w Paryżu, zm. 11 grudnia 1686 w Fontainebleau) – książę de Condé, marszałek Francji, jeden z największych dowódców wojskowych w historii.
  Aisne – rzeka we Francji o długości 282 km, lewy dopływ rzeki Oise. Daje ona nazwę departamentowi Aisne. Łączy się z Marną i Kanałem Ardeńskim z Mozą.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Ludwik Burbon-Condé, hrabia Soissons (1604-1641) - jedyny syn Karola Burbona, hrabiego Soissons, i jego żony - Anny di Montafia. Ludwik był kuzynem króla Francji - Ludwika XIII Burbona i bratem ciotecznym Henryka II Burbona, księcia de Condé.
  Maria (Marie) Burbon-Condé, hrabina Soissons (1606-1692) – starsza córka Karola Burbona, hrabiego Soissons, i jego żony - Anny di Montafia, pani Lukki.
  Wojna trzydziestoletnia – konflikt trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Rzeszy niemieckiej wspieranymi przez inne państwa europejskie (takie jak Szwecja, Dania, Republika Zjednoczonych Prowincji, Francja) a katolicką dynastią Habsburgów. Mimo że wojna spowodowana była przyczynami natury religijnej, jednym z powodów jej długotrwałości stało się również dążenie mocarstw europejskich (nie tylko protestanckich) do osłabienia potęgi Habsburgów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.