• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Komunikator Tlen.pl  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.RSA – jeden z pierwszych i obecnie najpopularniejszych asymetrycznych algorytmów kryptograficznych z kluczem publicznym, zaprojektowany w 1977 przez Rona Rivesta, Adi Shamira oraz Leonarda Adlemana. Pierwszy algorytm, który może być stosowany zarówno do szyfrowania jak i do podpisów cyfrowych. Bezpieczeństwo szyfrowania opiera się na trudności faktoryzacji dużych liczb złożonych. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwisk jego twórców.

  Komunikator Tlen.pl – polski komunikator internetowy. Był on integralną częścią portalu internetowego o2.pl. Według umowy licencyjnej dołączonej do programu udostępniany był na zasadach freeware, ale w rzeczywistości był to program adware.

  Jego protokół komunikacyjny to zmodyfikowany XMPP. Jednakże łączenie z serwerem było możliwe tylko za pomocą oryginalnego klienta lub też innych, przeznaczonych do obsługi zmodyfikowanego protokołu Tlena, a nie standardowego XMPP.

  Komunikator został najpierw nieoficjalnie porzucony przez swoich twórców, zaś w maju 2016 r. - ostatecznie wyłączony.

  Skórka (ang. skin) – zestaw ustawień graficznego interfejsu użytkownika umożliwiający znaczącą zmianę wyglądu i zachowania programu.XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.

  Opis[ | edytuj kod]

  Komunikator Tlen.pl domyślnie umożliwiał komunikację z użytkownikami sieci Jabber (m.in. Google Talk i iChat) oraz Gadu-Gadu. Głównymi jego funkcjami były prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym, przesyłanie wiadomości, czat, przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych, prowadzenie wideokonferencji, wysyłanie SMS-ów.

  Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP, dawniej Jabber) – protokół bazujący na języku XML umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym wiadomości oraz statusu. Protokół ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach, ale również w innych systemach natychmiastowej wymiany informacji.Domena internetowa – zbiór nazw systemu nazw DNS wykorzystywanego w Internecie, składający się z nazw umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS tj. zakończonych stałym sufiksem (np. ".wikipedia.org").

  Rozmowy szyfrowane były algorytmem AES, wymiana kluczy następowała przy pomocy RSA.

  Interfejs komunikatora był bardzo elastyczny. Oparty na XML-u, umożliwiał użytkownikom wprowadzanie drobnych poprawek, jak również tworzenie własnych dodatków takich jak skórki, style rozmowy, zestawy ikon, czy zestawy dźwięków (bez większej znajomości języka, a dzięki edytorom praktycznie zerowej).

  W wersji 4.0 udostępniono rozbudowane API, które umożliwiło programistom rozszerzenie funkcji samego komunikatora. Możliwe stało się napisanie dodatków rozbudowujących możliwości np. wysyłania SMS-ów, funkcji archiwum, jak również komunikację z innymi sieciami IM.

  SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.Windows Live Messenger (dawniej MSN Messenger) – były komunikator internetowy firmy Microsoft typu Instant Messenger. Umożliwia rozmowy za pośrednictwem internetu z ludźmi, a także wysyłania im wiadomości e-mail. Jeżeli użytkownik posiada mikrofon i kamerę internetową, może utworzyć wideokonferencję. Wymaga posiadania konta Windows Live ID. Został częściowo napisany w oparciu o komunikator MSN, z którym też jest kompatybilny i współpracuje, oraz dodano do niego współpracę z innymi usługami z rodziny Windows Live.

  Wraz z tlenowym kontem użytkownik otrzymywał skrzynkę pocztową o pojemności 30 GB w czterech domenach:

 • tlen.pl
 • o2.pl
 • go2.pl
 • prokonto.pl
 • Dnia 4 marca 2009 roku komunikator ten został wydany na platformę GNU/Linux, a 12 marca 2009 również na platformę macOS. W październiku 2010 roku komunikator miał około 441 tys. użytkowników. Co oznacza około 100 tys. użytkowników mniej w stosunku do października 2009. Od początku roku 2010 dało się zaobserwować duży spadek w częstotliwości uaktualnień programu, rozwój aplikacji znacząco zwolnił. Ostatnia data aktualizacji komunikatora tlen to 17 kwietnia 2011. Tlen nie jest już dłużej wspierany przez producenta i zaczął być powoli wycofywany z rynku. Oficjalne stanowisko grupy o2 brzmiało: "obecnie rozwój i wszelkie prace nad komunikatorem zostały wstrzymane".

  Interfejs programowania aplikacji (ang. Application Programming Interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.Tlenofon to usługa telefonii internetowej oferowana przez firmę Aiton Caldwell (wcześniej przez portal o2.pl). Pozwala ona na prowadzenie bezpłatnych rozmów telefonicznych z innymi użytkownikami usługi Tlenofon oraz płatne z sieciami komórkowymi i stacjonarnymi na całym świecie.

  Z dniem 10 maja 2016 roku komunikator Tlen został ostatecznie wyłączony.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  GG (dawniej Gadu-Gadu) – polski komunikator internetowy, opracowany przez firmę GG Network, którego obecnym właścicielem jest firma Fintecom.
  Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.
  Adware – rodzaj (i typ) licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.
  o2.pl – polski portal internetowy stanowiący własność Grupa o2 S.A. (dawniej o2.pl Sp. z o.o., a wcześniej MediaOne Sp. z o.o.). Znany przede wszystkim dzięki Komunikatorowi Tlen.pl umożliwiającemu domyślnie komunikacje z sieciami Tlen i Gadu-Gadu.
  iChat to darmowy komunikator internetowy zgodny z protokołami AOL Instant Messenger (AIM) oraz Jabber dla systemu operacyjnego OS X. Używając protokołu podobnego do Jabbera oraz systemowej technologii Bonjour wykrywa innych użytkowników programu w sieci lokalnej, umożliwiając łatwą komunikację między nimi, bez konieczności rejestrowania się na jakichkolwiek publicznych serwerach. Współpraca pomiędzy iChatem a serwerami i klientami protokołu AIM jest wynikiem współpracy firm Apple oraz AOL i używa oficjalnej implementacji protokołu OSCAR.
  Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).
  Protokół komunikacyjny to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia komunikacyjne w celu nawiązania łączności i wymiany danych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.