Komsomolsk nad Amurem (ros. Комсомольск-на-Амуре) – miasto w Rosji, w Kraju Chabarowskim.
Port rzeczny na lewym brzegu Amuru, przy ujściu Silinki. Duża stacja kolejowa na linii Wołoczajewka – Sowiecka Gawań, na 356 km od Chabarowska. Drugie, pod względem liczby mieszkańców, miasto Kraju Chabarowskiego: 244 tys. mieszkańców. Na miejscu wioski istniejącej od 1860 r. (o nazwie Piermskoje, ze względu na to, że pierwsi osadnicy pochodzili z guberni permskiej) i liczącej w 1932 r. 300 osób, w latach 1932–1933 zostało założone miasto, oficjalnie przez komsomolców – stąd nazwa, a praktycznie wzniesione przez łagierników. Stało się dużym ośrodkiem przemysłowym rosyjskiego Dalekiego Wschodu.
Kamo (jap. 加茂市 Kamo-shi) – miasto w Japonii w prefekturze Niigata, na wyspie Honsiu, nad rzekami Shinano i Kamo.
Amur (ros. Амур; chiń. 黑龙江; pinyin: Hēilóng Jiāng; dosł. „Rzeka Czarnego Smoka”) – rzeka we wschodniej Azji.
Rozwinięty przemysł lotniczy, stoczniowy, metalurgiczny, odzieżowy, maszynowy, drzewny i naftowy. Zakład przetwórstwa ropy naftowej działa dzięki surowcom dostarczanym z Sachalinu. W mieście znajduje się w szczególności stocznia Amurskij Sudostroitielnyj Zawod (dawna nr 199), produkująca okręty i statki oraz Komsomolskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego (KnAAPO), produkujące samoloty Suchoja. W mieście istnieje uczelnia medyczna i politechniczna. W Komsomolsku działa sieć tramwajowa.
Kraj Chabarowski, ros. Хабаровский край - jest jednostką administracyjną w Rosji. Graniczy: od północy z obwodem magadańskim, od zachodu z Jakucją i obwodem amurskim, na południu z żydowskim obwodem autonomicznym, Chinami i Krajem Nadmorskim a od wschodu oblewają go wody Morza Ochockiego.Sowiecka Gawań (ros. Советская Гавань), miasto w Rosji w Kraju Chabarowskim, nad Cieśniną Tatarską (część Morza Japońskiego).
Komsomolsk nad Amurem jest siedzibą eparchii amurskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W mieście funkcjonuje katedralny sobór św. Eliasza, drugi Kazańskiej Ikony Matki Bożej oraz cerkwie Zaśnięcia Matki Bożej i cmentarna Zmartwychwstania Pańskiego.
Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej
Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.7 Samodzielna Brygada Kolejowa, ros.: 7-я отдельная железнодорожная бригада – samodzielny związek taktyczny Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, służący w Wojskach Lądowych Federacji Rosyjskiej.
Sobór św. Proroka Eliasza
Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta
Sachalin (ros. Сахалин; jap. 樺太, Karafuto) – wyspa na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Rosji. Administracyjnie wchodzi w skład obwodu sachalińskiego w Rosji. Od kontynentu oddziela ją Cieśnina Tatarska (szerokość w najwęższym miejscu 7,3 km), a od japońskiej wyspy Hokkaido dzieli ją Cieśnina La Pérouse’a.
Jiamusi (chin.: 佳木斯; pinyin: Jiāmùsī) – miasto o statusie prefektury miejskiej w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Heilongjiang, port nad rzeką Sungari. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 855 712. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 2 378 474 mieszkańców. Ośrodek przemysłu maszynowego, włókinniczego, spożywczego, papierniczego i drzewnego. Siedziba rzymskokatolickiej prefektury apostolskiej Jiamusi.
Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Amurskij Sudostroitielnyj Zawod w Komsomolsku nad Amurem – największa rosyjska stocznia na rosyjskim dalekim wschodzie, założona w 1936 roku jako Zakład nr 199 imienia Leninowskiego Komsomołu (zawod No.199 imieni Leniskogo Komsomoła). Do dziś, w stoczni wybudowano 270 jednostek, w tym:
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.