• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Komputer trzeciej generacji

  Przeczytaj także...
  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Odra 1305 to polski komputer trzeciej generacji serii Odra, produkowany seryjnie od 1973 r. w Zakładach Elektronicznych Elwro we Wrocławiu. Prototyp powstał w 1971 r.
  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.
  Pakiet stosowany w komputerach Odra 1305 i Odra 1325

  Komputer trzeciej generacji – komputer zbudowany na układach scalonych małej skali integracji (SSI) i średniej skali integracji (MSI), które zawierały tylko kilka do kilkunastu struktur półprzewodnikowych na jednej płytce, czyli oparty głównie o układy wytwarzane w technologii TTL.

  Układ scalony (ang. integrated circuit, chip, potocznie po polsku kość) – zminiaturyzowany układ elektroniczny zawierający w swym wnętrzu od kilku do setek milionów podstawowych elementów elektronicznych, takich jak tranzystor, dioda półprzewodnikowa, opornik i kondensator.

  Trzecią generację komputerów rozpoczęła seria 360 korporacji IBM. Komputery te były budowane w latach 1965-1980. Polskim komputerem trzeciej generacji jest Odra 1305.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Technika. Spojrzenie na dzieje cywilizacji. Warszawa: PWN, 2003, s. 80.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.701 sek.