• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Komputer osobisty  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Fujitsu (jap. 富士通株式会社, Fujitsū Kabushiki-kaisha) – japońska korporacja, z siedzibą w Tokio, specjalizująca się w półprzewodnikach, komputerach (superkomputerach, PC, serwerach, telekomunikacji i usługach). 1 października 1999 r. firmy: Fujitsu Ltd. i Siemens AG, powołały nową spółkę produkującą w Europie sprzęt komputerowy pod nazwą Fujitsu Siemens Computers.
  Podstawowe komponenty komputera osobistego:
  1) monitor
  2) płyta główna
  3) procesor (CPU)
  4) pamięć operacyjna (RAM)
  5) karta rozszerzenia
  6) zasilacz
  7) napęd optyczny (CD, DVD itp.)
  8) dysk twardy (HDD/SSD)
  9) mysz
  10) klawiatura

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  K-202 to polski 16-bitowy minikomputer opracowany i skonstruowany przez inż. Jacka Karpińskiego z zespołem w latach 1970–1973. Był to pierwszy polski komputer zbudowany z użyciem układów scalonych w kooperacji polskich zakładów zjednoczenia MERA m.in. Metroneks z firmami z Wielkiej Brytanii: Data-Loop oraz MB Metals. Według opinii dr hab. Piotra J. Durki K-202 przewyższał pod względem szybkości pierwsze IBM PC oraz umożliwiał wielozadaniowość, wielodostępność i wieloprocesorowość.Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.

  W Polsce zdecydowana większość komputerów osobistych to konstrukcje różnych producentów (lub składane samodzielnie przez użytkowników) oparte na rodzinie procesorów x64 i systemie operacyjnym z serii Microsoft Windows lub Linux/BSD. Z powodów historycznych nazywane są pecetami ze względu na zgodność z IBM-PC (do czasu wprowadzenia UEFI). Poza tym są jeszcze komputery Mac firmy Apple oraz maszyny SPARC firm Sun Microsystems i Fujitsu.

  Blackberry - firma kanadyjska, producent linii BlackBerry oraz mobilnego systemu operacyjnego BlackBerry OS. Założona w 1984 w Waterloo, do 2013 roku pod nazwą Research In Motion.Toshiba Corporation (jap. 株式会社東芝, Kabushiki-gaisha Tōshiba) – japońska firma wysokich technologii elektrycznych i elektronicznych, z siedzibą główną w Tokio. Spółka publiczna notowana na giełdzie tokijskiej.

  Spis treści

 • 1 Inne zastosowania
 • 2 Narodziny komputera osobistego
 • 3 Graficzny interfejs użytkownika
 • 4 Dominacja komputerów klasy PC
 • 5 Typy komputerów osobistych
 • 6 Najbardziej znane komputery osobiste
 • 7 Znani producenci komputerów osobistych
 • 7.1 Aktywni
 • 7.2 Historyczni
 • Inne zastosowania[]

  Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowych komputerów osobistych stało się możliwe wykorzystanie ich w roli stacji roboczych i małych serwerów. Niska cena, jak i dostępność oprogramowania na licencjach FLOSS zachęciła niektórych do budowania na ich podstawie klastrów komputerowych. Dość popularne stały się też rozproszone obliczenia (na przykład w projektach typu SETI@home) oraz grid.

  VisiCalc – pierwszy elektroniczny arkusz kalkulacyjny, zaprojektowany w 1978 r. dla komputerów Apple II. Autorami VisiCalca byli Dan Bricklin i Bob Frankston.Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wintel – nieformalna, popularna architektura komputerów zawierająca system operacyjny Microsoft Windows i procesor zgodny z architekturą Intela (IA-32). Wintel posiada też bardzo bogatą bazę aplikacji i sterowników. W materiałach reklamowych zazwyczaj jest określana mianem PC, co nawiązuje do historycznej zgodności z komputerem IBM PC. Od połowy lat ’90 firma IBM praktycznie nie posiada jednak żadnego wpływu na jej kształtowanie.
  Be Incorporated – amerykańska firma komputerowa zajmująca się produkcją oprogramowania i komputerów, najbardziej znana z produkcji systemu operacyjnego BeOS.
  Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) – interfejs pomiędzy systemem operacyjnym a firmware, opracowywany jako następca BIOS-u w komputerach osobistych.
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  NTT System – polski producent komputerów osobistych, dostarczanych zarówno pod marką własną, jak i markami zleconymi. 12 kwietnia 2007 spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
  Commodore 64, C64, CBM64 – komputer domowy z lat 80. XX wieku firmy Commodore Business Machines (CBM). C64 był dotychczas najlepiej sprzedającym się komputerem w historii informatyki.
  Karta rozszerzeń (ang. expansion card lub adapter card) – element składowy jednostki systemowej komputera. Występuje w postaci płytki drukowanej (karty) montowanej w złączu płyty głównej. Karta rozszerzeń to jeden z podtypów kontrolera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.