• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kompleks Stawno

  Przeczytaj także...
  Gmina Milicz – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie milickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Grabownica (także: Grabownicki) – staw rybny zlokalizowany w rezerwacie przyrody Stawy Milickie (kompleks Stawno), na wschód od wsi Grabownica (gmina Milicz).
  Ptaki na stawie Słupickim Dużym

  Kompleks Stawno – największy z zespołów stawów hodowlanych wchodzących w skład rezerwatu przyrody Stawy Milickie, położony w województwie dolnośląskim, w powiecie milickim, w gminie Milicz. Całkowita powierzchnia kompleksu – 1629 ha, największy staw – Grabownica (pow. 283 ha).

  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.Barycz (niem. Bartsch) – rzeka w zachodniej Polsce, prawy dopływ Odry. Ma długość 139 km, a powierchnia jej dorzecza wynosi 5526 km².

  Nazwa kompleksu pochodzi od przysiółka i zakładu rybackiego Stawno, administracyjnie należącego do sołectwa Grabownica. Na stawie Grabownica, w pobliżu wsch. skraju wsi ustawiono wieżę obserwacyjną zwaną Wieżą Ptaków Niebieskich (13 m wysokości). Kompleks zasilany jest wodami rzek Barycz (jaz Bolko), Rybnica (jaz Dragoński) oraz Prądnia, spiętrzonej drewnianymi jazami Grabownica i Ruda Milicka.

  Grabownica (do 1945 niem. Buchendorf (Schlesien)) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie milickim, w gminie Milicz.Rezerwat przyrody Stawy Milickie – ornitologiczny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Doliny Baryczy, wchodzący w skład Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Obejmuje pięć niezależnych kompleksów stawów, które położone są w środkowej i wschodniej części Parku Krajobrazowego. Są to:

  Czatownie[ | edytuj kod]

 • Wieża Ptaków Niebieskich w Grabownicy (pd.-zach. skraj kompleksu) dostępna ścieżką rozpoczynającą się przy szosie Grabownica - Czatkowice, na wsch. skraju Grabownicy.
 • Czatownia Pod Rdzawoszyim przy Stawie Słupickim Starym (zach. część kompleksu) dostępna z szosy Milicz - Ruda Milicka (bezpośrednio przy szosie, pomiędzy Sławoszowicami i Rudą Milicką).
 • Czatownia przy stawach Golica i Polnym (środkowa część kompleksu) dostępna ze szlaku rowerowego Ruda Milicka - Grabownica, z mostu na Baryczy w Nowym Grodzisku lub spod Zakładu Rybackiego Stawno (drogowskazy).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dane za stroną internetową gminy Milicz

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Opis na stronie gminy Milicz. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-04)].
 • Powiat milicki - jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego, utworzona w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jej siedzibą jest miasto Milicz. Ze względu na położenie w parku krajobrazowym i jakość powietrza (prowadzone w 2004 r. przez Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska badania jakości powietrza stwierdziły niski w porównaniu do całego obszaru województwa dolnośląskiego poziom zanieczyszczeń dwutlenkami azotu i siarki) powiat swoją przyszłość upatruje w turystyce i agroturystyce. Od 2000 r. organizator Święta Karpia Milickiego - Dni Doliny Baryczy, a od 2007 r. Parady Konstytucji.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.