• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kompatybilność - informatyka

  Przeczytaj także...
  Sinclair BASIC – odmiana języka programowania BASIC firmy Sinclair. Sinclair BASIC został napisany dla mikrokomputerów typu ZX-80, ZX-81 oraz ZX Spectrum. Jak na komputery 8-bitowe miał bardzo dużo możliwości.Kompatybilność wsteczna − cecha standardu, urządzenia lub oprogramowania, dzięki której - mimo zmiany funkcjonalności - nowa wersja umożliwia współpracę z całym otoczeniem starej wersji i jej wszystkimi komponentami. Mówi się wtedy o rozszerzeniu funkcjonalności.
  Zgodność w pojęciu informatycznym oznacza, w przypadku oprogramowania, możliwość współpracy danych procesów lub równoległego ich działania. Pojęcie te również może się tyczyć zgodności z danym standardem lub interfejsem.

  Kompatybilność (ang. compatibility, pol. „zgodność”) – cecha oprogramowania oraz sprzętu, która umożliwia bezproblemową współpracę systemów komputerowych, w szczególności wymianę danych.

  Do szczególnych przypadków należą kompatybilność wsteczna (backward compatibility), czyli zgodność ze starszymi wersjami, oraz kompatybilność w przód (forward compatibility), czyli zgodność z planowanymi wersjami przyszłymi. Pierwszy z wymienionych rodzajów jest znacznie łatwiejszy do osiągnięcia niż drugi - głównie ze względu na posiadanie wiedzy o poprzednich wersjach sprzętu i oprogramowania.

  Kompatybilność w przód − cecha standardu, urządzenia lub oprogramowania, dzięki której jego stara wersja umożliwia współpracę z całym otoczeniem nowej wersji i jej wszystkimi komponentami. Przykładem jest przeglądarka internetowa, która ignoruje nowe, nierozpoznane kody HTML zamiast zawieszać się na nich. Kompatybilność w przód jest dużo trudniej osiągnąć niż wstecz, bo nieznane są jeszcze szczegóły nowych komponentów.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Słowo „kompatybilność” jest zapożyczeniem z języka angielskiego. Dobrym odpowiednikiem angielskiego compatibility w tłumaczeniu na język polski jest słowo „zgodność”.

  Zobacz też[]

 • Zgodność (informatyka)
 • Sinclair BASIC (kompatybilność w przód) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.