• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kompania Piwowarska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.

  Kompania Piwowarskaprzedsiębiorstwo, grupa piwowarska z siedzibą w Poznaniu, należąca w 100% do japońskiego koncernu piwowarskiego Asahi.

  Kompania Piwowarska posiada obecnie trzy browary: Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Browar Książęcy w Tychach i Dojlidy w Białymstoku. Do jej portfela należą najpopularniejsze piwa sprzedawane na terenie Polski, m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd’s. Firma posiada ok. 33% udziałów w polskim rynku piwa i zatrudnia ponad 3200 osób. Sumaryczna roczna produkcja browarów Kompanii Piwowarskiej wynosi ok. 14 milionów hektolitrów. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2014 r. wyniosła 13,3 mln hektolitrów piwa.

  SABMiller plc – międzynarodowy koncern produkujący piwo i napoje bezalkoholowe z siedzibą w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Był drugim co do wielkości koncernem browarniczym na świecie pod względem przychodów (po Anheuser-Busch InBev) i jednym z największych przedsiębiorstw zajmujących się rozlewem produktów firmy Coca-Cola. Produkowane przez koncern marki to m.in. Foster’s, Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro, Pilsner Urqell, Tyskie, Lech, Żubr. Koncern działał w 80 krajach Afryki, Azji, Australii, Europy oraz Ameryki Północnej, Południowej i w 2009 r. sprzedał około 21 mld litrów piwa typu lager . Redd’s – marka piwa smakowego produkowana przez Kompanię Piwowarską. Dostępne w butelkach 0,5 l i 0,3 l oraz w puszkach 0,5 l i 0,33 l.

  Historia[ | edytuj kod]

  Kompania Piwowarska powstała w 1999 r. z połączenia przejętych przez South African Breweries International (SABI) browarów Lecha w Poznaniu (1995 rok) i Browarów Tyskich Górny Śląsk S.A. (1996 rok). 30 kwietnia 2003 roku Kompania Piwowarska kupiła Browar Dojlidy w Białymstoku. 9 stycznia 2008 roku Kompania Piwowarska kupiła od spółki Palm Breweries, Browar Belgia w Kielcach, a w październiku 2009 roku Kompania zakończyła produkcję piwa w tym browarze zamykając zakłady i wyprzedając pozostały majątek. 14 maja 2009 r. koncern SABMiller przejął od firmy Kulczyk Holding 28,1% udziałów zostając w ten sposób właścicielem 100% akcji Kompanii. W październiku 2015 Anheuser-Busch InBev ogłosił że za 69 miliardów GBP przejmie 100% akcji koncernu SABMiller, a więc stanie się także właścicielem Kompanii. Urząd antymonopolowy Unii Europejskiej zgodził się na przejęcie SABMillera pod warunkiem sprzedaży przez AB InBev części europejskich spółek. Do transakcji ostatecznie doszło 31 marca 2017 co spowodowało, że japońska firma Asahi Group stała się właścicielem Kompanii Piwowarskiej.

  Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.Anheuser-Busch InBev SA/NV (AB InBev) – międzynarodowy koncern browarniczy z siedzibą główną w Leuven w Belgii, największy producent piwa na świecie, właściciel marek: Budweiser, Corona i Stella Artois.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lech – marka piwa produkowanego przez browar Lech Browary Wielkopolski należący do Kompanii Piwowarskiej. W 2011 było czwartą, a w 2013 siódmą najlepiej sprzedającą się marką piwa w Polsce.
  Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.
  Browar Książęcy - największy w Polsce browar przemysłowy mieszczący się w Tychach. Należy do Kompanii Piwowarskiej.
  Tyskie Browary Książęce – przedsiębiorstwo produkcyjne w branży piwowarskiej znajdujące się w Tychach. Jest obecnie częścią koncernu Kompania Piwowarska SA. Produkuje piwo marki Tyskie, Lech (na południową Polskę), Dębowe Mocne, Żubr oraz piwo Książęce. Do roku 2011 browar warzył również piwo Pilsner Urquell.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Koncern jest to gospodarcza forma organizacji skupiającej przedsiębiorstwa o odrębnej osobowości prawnej należące do jednego właściciela; koncern powstaje na skutek koncentracji kapitału, dokonywanej zazwyczaj w drodze zakupu akcji lub udziałów innych firm. Firmy wchodzące w skład koncernu mają odrębną osobowość prawną i odrębne organy korporacyjne - w tym przede wszystkim odrębny Zarząd. Jego następstwem może być ograniczenie konkurencji, zwiększenie zysków (wynikające z produkcji na większą skalę), umocnienie pozycji finansowej, gospodarczej, osiągnięcie wpływu na decyzje gospodarcze państwa.
  Dębowe Mocne – marka polskiego piwa produkowanego w Tyskich Browarach Książęcych oraz w Lech Browarach Wielkopolski, będących częścią koncernu Kompania Piwowarska SA. Jest to piwo jasne mocne dolnej fermentacji z gatunku lager o zawartości ekstraktu w brzeczce 14,5ºBlg o zawartości alkoholu 7%. Dostępne jest w puszce i butelce o objętości 0,5 litra, oraz w butelce o objętości 0,66 litra.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.13 sek.