• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kommando 99

  Przeczytaj także...
  Weimar – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, jedno z europejskich centrów kulturalnych.Proces załogi Buchenwaldu (US vs. Werner Alfred Berger i inni) - jeden z procesów członków personelu hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Buchenwald, który odbył się przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau w dniach 25 listopada - 3 grudnia 1947. Na ławie oskarżonych zasiedli esesmani, którzy byli członkami tzw. Kommando 99. Zajmowało się ono egzekucją radzieckich jeńców wojennych w obozowej stajni. Liczbę zamordowanych przez oskarżonych osób Trybunał obliczył na przynajmniej 800. Przestępstwa te miały miejsce w okresie od listopada 1941 do końca czerwca 1943.
  Niemieckie obozy nazistowskie – obozy i podobozy kierowane przez SA, a później SS, policję i Wehrmacht utworzone w latach 1933–1945 przez nazistowskie władze III Rzeszy. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, utworzone były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych.

  Kommando 99 - specjalna jednostka SS sformowana w niemieckim obozie koncentracyjnym Buchenwald, której zadaniem była egzekucja jeńców sowieckich. W latach 1941 - 1945 ofiarą Kommanda 99 padło około 800 żołnierzy radzieckich.

  Kommando zostało utworzone na mocy decyzji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA), a powstało w listopadzie 1941. Jego nazwa pochodzi od telefonicznego numeru wewnętrznego do obozowej stajni w Buchenwaldzie, gdzie do połowy 1943 miały miejsce masowe egzekucje. Jeńców radzieckich (w tym komisarzy politycznych, Żydów, członków inteligencji i partii komunistycznej oraz urzędników państwowych) przeznaczonych do zamordowania wyselekcjonowano na mocy decyzji gestapo i przywożono do Buchenwaldu z Weimaru w grupach liczących od 10 do 50 osób. Sam sposób przeprowadzenia egzekucji został opracowany w Inspektoracie Obozów Koncentracyjnych w Oranienburgu. Mordy odbywały się w stajni, która została przerobiona na lekarską izbę przyjęć. Esesmani byli ubrani w białe fartuchy. Jeńcom mówiono, że przywieziono ich na rutynowe badania medyczne, a następnie ustawiano pod ścianą pod pozorem mierzenia wzrostu i zabijano strzałem z pistoletu w tył głowy. W czasie całej operacji puszczano głośną muzykę by zagłuszyć odgłosy egzekucji. Ciała ofiar przewożono ciężarówkami do obozowego krematorium i w sekrecie palono. Po 1943 egzekucje odbywały się w piwnicach krematorium. Przeprowadzano je przez rozstrzelanie lub powieszenie na specjalnych hakach.

  Rozstrzelanie – rodzaj kary śmierci polegający na spowodowaniu nagłej śmierci poprzez natychmiastowe zniszczenie organów wewnętrznych lub mózgu skazańca za pomocą pojedynczego lub wielokrotnego postrzału.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Kommandem 99 kierował Schutzhaftlagerführer Max Schobert pod nadzorem komendanta obozu Hermanna Pistera. Koordynatorami akcji byli adiutant Pistera Hans Theodor Schmidt i sierżant sztabowy Wolfgang Otto. Do członków Kommanda należeli między innymi esesmani Hermann Helbig, Emil Pleissner, Richard Köhler, Friedrich Wilhelm, Erhard Brauny, Heinrich Emde, Werner Alfred Berger, Horst Dittrich, Wiegand Hilberger, Herbert Günther Möckel i Josef Bresser. Po zakończeniu wojny zbrodnie popełnione przez Kommando 99 były przedmiotem procesów prowadzonych przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau. Jego członkowie zostali osądzeni między innymi w sprawach US vs. Josias Prince Zu Waldeck i inni oraz US vs. Werner Alfred Berger i inni.

  Wiegand Hilberger (ur. 8 września 1908, data śmierci nieznana) - zbrodniarz nazistowski, członek załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald i SS-Hauptscharführer.Max Johann Markus Schobert (ur. 15 sierpnia 1904 w Würzburgu, zm. 19 listopada 1948 w Landsberg am Lech) - zbrodniarz nazistowski, Schutzhaftlagerführer w niemieckim obozie koncentracyjnym Buchenwald i SS-Sturmbannführer. Członek NSDAP i Schutzstaffel od 1932.

  Bibliografia[]

 • Dokumenty z procesu członków Kommanda 99 (US vs. Werner Alfred Berger i inni, format pdf (ang.)
 • Dokumenty z procesu załogi Buchenwaldu (US vs. Josias Prince Zu Waldeck i inni), format pdf (ang.)
 • Strona internetowa Miejsca Pamięci Buchenwald (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jeńcy sowieccy w niewoli niemieckiej (1941-1945) – około 5,7-milionowa grupa żołnierzy Armii Czerwonej, wziętych do niewoli przez wojska niemieckie w trakcie działań wojennych prowadzonych na froncie wschodnim II wojny światowej w latach 1941-1945.
  SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).
  Erhard Richard Brauny (ur. 17 października 1913 w Glauchau, zm. 16 czerwca 1950 w Landsberg am Lech) – zbrodniarz nazistowski, jeden z funkcjonariuszy SS pełniących służbę w niemieckich obozach koncentracyjnych i SS-Hauptscharführer.
  Wolfgang Otto (ur. 23 sierpnia 1911, zm. 3 grudnia 1989) - zbrodniarz hitlerowski, członek załogi obozu koncentracyjnego Buchenwald oraz SS-Stabsscharführer.
  Oranienburg (pol. hist. Boczów) – miasto w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, siedziba powiatu Oberhavel. Leży ok. 35 km na północ od centrum Berlina, dziś część berlińskiej aglomeracji. Według danych z 31 grudnia 2008 r. miasto zamieszkiwało 41 577 osób.
  Hans Hermann Theodor Schmidt (ur. 25 grudnia 1899 w Höxter, zm. 7 czerwca 1951 w Landsberg am Lech) - zbrodniarz nazistowski, adiutant komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald i SS-Hauptsturmführer.
  Hermann Helbig (ur. 7 czerwca 1902, zm. 19 listopada 1948 w Landsberg am Lech) - zbrodniarz nazistowski, członek załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald i SS-Hauptscharführer.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.