Komitet Narodowy Polski i Ziem Zabranych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komitet Narodowy Polski i Ziem Zabranych, Komitet Emigracji Polskiej, Komitet Dwernickiego – organizacja polityczna Wielkiej Emigracji, grupująca postępowe żywioły umiarkowane, istniejąca w latach 1832-1834. Prezesem jej był Józef Dwernicki, członkami m.in. Aleksander Jełowicki, Kamil Mochnacki. Pozostawał w opozycji do Komitetu Narodowego Polskiego Joachima Lelewela.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Komitet Narodowy Polski – polska organizacja emigracyjna założona w konsekwencji upadku powstania listopadowego. Powstała 5 grudnia 1831 r. w Paryżu pod kierownictwem Joachima Lelewela. KNP próbował godzić różne kierunki polskiego republikanizmu. Otrzymywał wsparcie finansowe od republikanów francuskich. Został zamknięty przez policję francuską w grudniu 1832 r., a dodatkowo rozpadł się na poszczególne grupy.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bronisław Pawłowski, Józef Dutkiewicz, Józef Dwernicki, w: Polski Słownik Biograficzny, t. VI, Kraków 1948, s. 19-22.
 • Stefan Kieniewicz, Historia Polski 1795-1918, Warszawa 1987
 • Stefan Kieniewicz (ur. 20 września 1907 w Dereszewiczach na Białorusi, zm. 2 maja 1992 w Konstancinie) – polski historyk i archiwista, badacz historii Polski XIX wieku. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego.Wielka Emigracja – ruch emigracyjny polskiej ludności w pierwszej połowie XIX wieku. Emigracja miała podłoże patriotyczno-polityczne, a bezpośrednią przyczyną był upadek powstania listopadowego.




  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Józef Dwernicki (ur. 19 marca 1779 w Warszawie, zm. 23 listopada 1857 w Łopatynie) – polski wojskowy, generał, dowódca kawalerii w powstaniu listopadowym.
  Kamil Mochnacki (ur. 1 lutego 1806 w Bojańcu, zm. 17 sierpnia 1833 r. w Hyeres) – powstaniec listopadowy, działacz emigracyjny, wolnomularz, brat Maurycego Mochnackiego.
  Aleksander Jełowicki (ur. 18 grudnia 1804 w Hubniku, zm. 15 kwietnia 1877 w Rzymie) – polski pisarz, poeta, tłumacz i wydawca, uczestnik powstania listopadowego, poseł na Sejm (1831); wyświęcony w 1841, w 1842 wstąpił do zakonu zmartwychwstańców.

  Reklama