• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu - Arabia Saudyjska

  Przeczytaj także...
  Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, arab. عبدالله بن عبدالعزيز آل سعود (ur. 1 sierpnia 1924 w Rijadzie) – król Arabii Saudyjskiej od 1 sierpnia 2005.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.

  Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (arab. هيئة الأمر بالمعروف و النهي عن المنكر, nieoficjalnie Muttawin, مطوعين) – saudyjska policja religijna, zajmująca się egzekwowaniem przestrzegania szariatu (islamskiego prawa religijnego) na terenie całej Arabii Saudyjskiej, gdzie jest ono podstawą prawa państwowego.

  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.Koran (arab. القُرْآن Al-Qur’ān) – święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem). Słowo „Koran” pochodzi od arabskiego słowa al-kur’ān, które oznacza „recytację”, ponieważ pierwotnie Koran przekazywano ustnie. Według islamu i samego Koranu jego twórcą jest Allah.

  Utworzona została w 1940 roku. Liczy ok. 4000 funkcjonariuszy. Muttawa podlega Komisji ds. Szerzenia Cnoty i Zapobiegania Występkowi (tzw. haja – arab. komisja). Należący do niej funkcjonariusze zajmują się głównie egzekwowaniem prawa koranicznego, m.in. odpowiedniego ubioru kobiet, separacji kobiet od mężczyzn i przestrzegania godzin modlitw przez osoby znajdujące się w miejscu publicznym.

  Tymczasowe aresztowanie (potocznie "areszt") – najbardziej represyjny ze środków zapobiegawczych stosowanych wobec podejrzanego lub oskarżonego w toku postępowania karnego, polegający na osadzeniu go w stałym miejscu (areszcie śledczym), w izolacji od świata zewnętrznego.

  Od 2006 r. muttawie zostało odebrane prawo aresztowania i przesłuchiwania, nie jest ono przestrzegane, o czym świadczy śmierć dwóch obywateli przesłuchiwanych przez jej funkcjonariuszy w 2007 roku. Po reformach z 2012 roku zabroniono przyjmowania do formacji wolontariuszy, którzy wcześniej stanowili dużą część funkcjonariuszy, oraz ograniczono kompetencje członków formacji do „udzielania dobrych rad”.

  Zwierzchnikiem organizacji do niedawna był Ibrahim al-Ghaith, zwolniony z funkcji przez króla Abd Allaha. Na początku 2012 roku król Abd Allah mianował szefem Komisji liberała Abd al-Latifa asz-Szejka, który m.in. zezwolił kobietom na pracę w miejscach, w których stykają się wyłącznie z innymi kobietami.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Logo Komitetu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.