• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Komitat Borsod-Abaúj-Zemplén

  Przeczytaj także...
  Powiat Tiszaújváros - jeden z piętnastu powiatów komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén na Węgrzech. Siedzibą władz jest miasto Tiszaújváros.Powiat Szikszó - jeden z piętnastu powiatów komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén na Węgrzech. Siedzibą władz jest miasto Szikszó.
  Powiat Abaúj-Hegyköz - jeden z piętnastu powiatów komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén na Węgrzech. Siedzibą władz jest miasto Gönc

  Borsod-Abaúj-Zemplénkomitat na północnym wschodzie Węgier, na granicy ze Słowacją. Powstał z połączenia części dawnych komitatów Borsod, Gömör és Kishont, Abaúj-Torna i Zemplén, pozostałych przy Węgrzech po traktacie w Trianon. Zalicza się do unijnego regionu statystycznego "Północne Węgry" (Észak-Magyarország).

  Węgiel brunatny – skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w neogenie, w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza. Zawartość węgla 62-75%. Często stosowany jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 7,5 do 21 MJ/kg. Węgiel brunatny jest nieodnawialnym źródłem energii.Klimat kontynentalny – jeden z podstawowych rodzajów klimatu. Kształtuje się w głębi lądu. Wyróżnia się największą dobową oraz roczną amplitudą temperatury powietrza. Lata są upalne, a zimy surowe, mroźne. Wraz ze zwiększaniem się odległości od morza maleje wilgotność powietrza, przeciętne zachmurzenie nieba oraz ilość opadów. Zwiększone jest za to zapylenie powietrza.

  Komitat obejmuje wschodnią część Średniogórza Północnowęgierskiego (Góry Bukowe, wzgórza Cserehát i Góry Zemplińskie) oraz północną część doliny Cisy (równiny Bodrogköz i Borsod). Głównymi rzekami komitatu są – poza Cisą – Bodrog, Hornád i Sajó.

  Klimat w komitacie jest najbardziej kontynentalny na całych Węgrzech. Sporą część komitatu pokrywają lasy. W rolnictwie najważniejsza jest produkcja wina w tokajskim regionie winiarskim na glebach pochodzenia wulkanicznego. W okolicy Miszkolca działa wiele zakładów przemysłowych, w tym przemysłu ciężkiego. Wydobywa się tu węgiel brunatny (największe złoża w kraju) i rudę żelaza.

  Powiat Encs - jeden z piętnastu powiatów komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén na Węgrzech. Siedzibą władz jest miasto Encs.Cserehát (516.3) – makroregion geograficzny w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leży w północno-wschodnich Węgrzech, nad granicą ze Słowacją.

  Na północy, przy granicy słowackiej, mieszkają nieliczni Słowacy.

  Podział administracyjny[]

  Komitat dzieli się na 15 powiatów:

 • Abaúj-Hegyköz
 • Bodrogköz
 • Edelény
 • Encs
 • Kazincbarcika
 • Mezőcsát
 • Mezőkövesd
 • Miskolc
 • Ózd
 • Sárospatak
 • Sátoraljaújhely
 • Szerencs
 • Szikszó
 • Tiszaújváros
 • Tokaj
 • Miasta komitatu[]

  Miasta komitatu według liczby mieszkańców (dane na podstawie spisu z 2001):

  Gminy wiejskie komitatu[]

  Gminy wiejskie komitatu (alfabetycznie)

  Bodrogköz (słow. Medzibodrožie) - niewielka kraina geograficzna na pograniczu wschodniej Słowacji i wschodnich Węgier, część Wielkiej Niziny Węgierskiej. Równina na wysokości 95-128 m n.p.m., ograniczona dolinami rzek Bodrog i Latorica na północy oraz doliną Cisy na południu. Dawniej Bodrogköz stanowił wielką wspólną terasę zalewową tych rzek, pełną bagien, starorzeczy i rozlewisk. Obecnie, po wielkich pracach melioracyjnych na Nizinie Wschodniosłowackiej i po regulacji Cisy, teren został osuszony. Zajmują go głównie pola uprawne i sady, urządzone na żyznych glebach aluwialnych. Nad brzegami rzek i starorzeczy zachowały się reliktowe lasy wierzbowe. Po południowej stronie Cisy leży podobna, mniejsza kraina zwana Rétköz.Żelazo (Fe, łac. ferrum) – metal z VIII grupy pobocznej o dużym znaczeniu gospodarczym, znane od czasów starożytnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Słowacy (Slováci) – naród słowiański, zamieszkujący głównie Słowację – stanowią 86% jej mieszkańców (4,5 mln); mniejszości słowackie zamieszkują także Czechy , Węgry, Serbię i Polskę (Orawa i Spisz- około 1700 osób). Mówią językiem słowackim. Większość Słowaków jest katolikami, mniejszość stanowią protestanci i grekokatolicy.
  Góry Zemplińskie (węg. Zempléni hegyseg, także Góry Tokajskie - Tokaji hegyseg) - pasmo górskie na Węgrzech w Karpatach Zachodnich, na północ od Wielkiej Niziny Węgierskiej. Południowa część Gór Tokajsko-Slańskich.
  Powiat Kazincbarcika - jeden z piętnastu powiatów komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén na Węgrzech. Siedzibą władz jest miasto Kazincbarcika.
  Cisa (węg. Tisza, ukr. Тиса – Tysa, słow. i rum. Tisa, serb. Тиса – Tisa, niem. Theiß) – rzeka w środkowej Europie, lewostronny dopływ Dunaju. Długość wynosi 966 km (201 km na Ukrainie, 597 km na Węgrzech, 168 km w Serbii; przed regulacją – 1419 km), powierzchnia zlewni – 157 218 km², średni przepływ u ujścia – 776 m³/s.
  Powiat Sárospatak - jeden z piętnastu powiatów komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén na Węgrzech. Siedzibą władz jest miasto Sárospatak.
  Powiat Edelény - jeden z piętnastu powiatów komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén na Węgrzech. Siedzibą władz jest miasto Edelény.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Reklama