Komitat Bereg
Zakarpacie lub Ukraina Zakarpacka (także Podkarpacie, Ruś Zakarpacka lub Podkarpacka; ukr. Закарпаття, węg. Kárpátalja, rum. Transcarpatia, cz. i słow. Podkarpatská Rus) – region historyczny na obszarze dzisiejszej zachodniej części państwa Ukraina, na pograniczu Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. O jego odrębności decyduje przede wszystkim fakt, że jest to jedyny region na południe od Karpat zamieszkany przez ludność wschodniosłowiańską.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.
Bereg (łac. comitatus Beregiensis, niem. Berg) – dawny komitat w północno-wschodniej części Królestwa Węgier.
Komitat Bereg leżał w środkowej części Zakarpacia. Północną część komitatu zajmowały południowe zbocza głównego (wododziałowego) grzbietu Wschodnich Karpat wokół doliny górnej Latoricy i jej dopływów. Południowa część komitatu leżała na Nizinie Zakarpackiej i sięgała aż do Cisy.
Komitat Bereg został utworzony w 1263. Siedzibą władz komitatu było miasto Beregszász (dziś Berehowo). Do 1621 komitat nosił nazwę Borsova. W okresie przed I wojną światową komitat dzielił się na siedem powiatów i dwa miasta.
Po rozbiorze Węgier na początku XVI wieku Bereg wraz z całym Zakarpaciem znalazł się pod władzą książąt Siedmiogrodu. Po traktacie w Trianon komitat niemal w całości (około 4/5 powierzchni) znalazł się w granicach Czechosłowacji. Przy Węgrzech pozostał pas na północnym brzegu Cisy (region Tiszahát), który przyłączono do komitatu Szabolcs, tworząc komitat Szabolcs-Szatmár (później przemianowany na Szabolcs-Szatmár-Bereg). Część czechosłowacka należała do Rusi Podkarpackiej.
Po aneksji Zakarpacia przez Węgry w marcu 1939 komitat Bereg w całości znalazł się w granicach Węgier i został odtworzony jako samodzielna jednostka administracyjna. Po II wojnie światowej czechosłowacka część komitatu znalazła się w obwodzie zakarpackim Ukraińskiej SRR (później Ukrainy).
Bereg nie stanowi obecnie samodzielnej jednostki administracyjnej, nazwa komitatu nie jest również używana nieoficjalnie jako nazwa regionu.