• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Komisja Zdrowia - Sejm  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Alicja Dąbrowska (ur. 28 czerwca 1956 w Ostrowcu Świętokrzyskim) – polski polityk, lekarka, samorządowiec, posłanka na Sejm VI i VII kadencji.Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

  Komisja Zdrowia (skrót: ZDR) jest stałą komisją sejmową, która zajmuje się sprawami ochrony zdrowia.

  Sejm IX kadencji[ | edytuj kod]

  ZDR w IX kadencji składa się z 39 posłów. Komisja została powołana 13 listopada 2019 roku.

  Andrzej Stanisław Sośnierz (ur. 8 maja 1951 w Głuchołazach) – polski lekarz i polityk, poseł na Sejm V i VI kadencji, od 2006 do 2007 prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.Polska Jest Najważniejsza (PJN) – polska centroprawicowa partia polityczna założona 12 grudnia 2010, zarejestrowana 17 marca 2011. Posiadała klub parlamentarny (w Sejmie VI kadencji i Senacie VII kadencji), obecnie posiada reprezentację w Parlamencie Europejskim. Ugrupowanie tworzą w większości byli politycy Prawa i Sprawiedliwości, częściowo również Platformy Obywatelskiej.

  Prezydium Komisji[ | edytuj kod]

 • Tomasz Latos (PiS) – przewodniczący
 • Czesław Hoc (PiS) – zastępca przewodniczącego
 • Anna Kwiecień (PiS) – zastępca przewodniczącego
 • Rajmund Miller (KO) – zastępca przewodniczącego
 • Bolesław Piecha (PiS) – zastępca przewodniczącego
 • Monika Wielichowska (KO) – zastępca przewodniczącego
 • Pozostali członkowie[ | edytuj kod]

  Sejm VIII kadencji[ | edytuj kod]

  Komisja zdrowia w Sejmie RP VIII kadencji składa się z 38 posłów. Komisja została powołana 16 listopada 2015 roku. Tego samego dnia został wybrany jej przewodniczący. Na pierwszym posiedzeniu wybrano także wiceprzewodniczących komisji.

  Andrzej Franciszek Wojtyła (ur. 1 maja 1955 w Kaliszu) – polski polityk, doktor nauk medycznych, lekarz pediatra, poseł na Sejm I, III i IV kadencji, były minister zdrowia i prezes Sanepidu.Jan Kopczyk (ur. 15 listopada 1954 w Koninie) – polski polityk, lekarz, poseł na Sejm II kadencji, były wiceminister zdrowia.

  Prezydium Komisji[ | edytuj kod]

 • Tomasz Latos (PiS) – przewodniczący
 • Tadeusz Dziuba (PiS) – zastępca przewodniczącego
 • Anna Kwiecień (PiS) – zastępca przewodniczącego
 • Beata Małecka-Libera (PO) – zastępca przewodniczącego
 • Marek Ruciński (bezp.) – zastępca przewodniczącego
 • Andrzej Sośnierz (PiS) – zastępca przewodniczącego
 • Pozostali członkowie[ | edytuj kod]

  Bolesław Grzegorz Piecha (ur. 19 września 1954 w Rybniku) – lekarz ginekolog, polityk, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, senator VIII kadencji, były wiceminister zdrowia.Socjaldemokracja Polska (SDPL) – polska centrolewicowa partia polityczna o programie socjaldemokratycznym. Założona 26 marca 2004 przez część działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (na skutek rozłamu w tej partii) z ówczesnym marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim na czele, kwestionujących działania ówczesnego jej kierownictwa. Zarejestrowana sądownie 19 kwietnia 2004. W Sejmie IV kadencji partia posiadała klub parlamentarny. Jeden z jej liderów Marek Balicki do 2005 zajmował stanowisko ministra zdrowia. W Sejmie VI kadencji SDPL reprezentowała grupa posłów, od 2008 do końca kadencji w 2011 zasiadająca w osobnym kole. W latach 2004–2009 ugrupowanie reprezentowane było przez 3 deputowanych w Parlamencie Europejskim.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.
  Koalicja Obywatelska (KO) – koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 (komitet nosił wówczas nazwę Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), następnie w różnych formach kontynuowana (na wybory parlamentarne w 2019 komitet przyjął nazwę Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni).
  Stanisław Marian Grzonkowski (ur. 21 października 1955 w Chojnicach) – polski działacz związkowy, poseł na Sejm III kadencji.
  Konwencja Polska – klub parlamentarny działający w Sejmie I kadencji i Senacie II kadencji. Powstał na jesieni 1992 i funkcjonował do końca kadencji (tj. do 31 maja 1993), wchodząc w skład koalicji popierającej rząd Hanny Suchockiej.
  Monika Wielichowska (ur. 4 października 1973 w Nowej Rudzie) – polska polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm VI i VII kadencji.
  Tadeusz Jacek Zieliński (ur. 1 czerwca 1966 w Katowicach) – polski prawnik, działacz ekumeniczny, poseł na Sejm II i III kadencji.
  Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe (SKL) – polska centroprawicowa, konserwatywna partia polityczna, działająca w latach 1997–2003 (od 2002 jako Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe – Ruch Nowej Polski) i od 2007.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.779 sek.