• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kombajn rolniczy

  Przeczytaj także...
  Case IH – amerykańska firma, jeden z największych na świecie producentów maszyn rolniczych, z siedzibą w Racine. Ma sieć ponad 4000 dealerów i dystrybutorów, która działa w ponad 160 krajach. Case IH jest własnością firmy CNH Global, kontrolowaną przez włoską firmę Fiat Industrial.Jabłoń domowa (Malus domestica Borkh.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Jest to gatunek który powstał w wyniku samoczynnego krzyżowania dwóch dziko rosnących na Kaukazie jabłoni - Malus pumila Mill. oraz Malus sylvestris Mill., a następnie w wyniku działań hodowlanych człowieka uzupełnionego o geny kilku innych naturalnie występujących w Azji i Europie gatunków. Należy do najbardziej popularnych w uprawie drzew owocowych w strefie klimatu umiarkowanego.
  Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum L.), często nazywana borówką amerykańską – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, ale rozprzestrzenił się w naturalnym środowisku także w Japonii, Nowej Zelandii i w niektórych rejonach Europy (Wielka Brytania, Holandia). W wielu krajach, również w Polsce, jest uprawiany.
  Kombajn zbożowy Claas Lexion 570, zespół żniwny 7,50 m z laserowym pilotem
  Zbiór buraków cukrowych za pomocą kombajnu
  Kombajny do zbioru marchwi

  Kombajn rolniczy (z ang. to combine – łączyć) – maszyna rolnicza służąca do zbioru roślin uprawnych, wykonująca jednocześnie pracę kilku wcześniej używanych maszyn lub maszyny i brygady roboczej.

  Ziemniak, kartofel, psianka ziemniak (Solanum tuberosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa ”ziemniak” odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych, z powodu których gatunek jest uprawiany na masową skalę. Roślina wywodzi się z Andów, gdzie udomowiono ją ok. 8 tysięcy lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, w ciągu następnych stuleci stał się integralną częścią wielu kuchni z całego świata. Obecnie jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną (po pszenicy, ryżu i kukurydzy).Burak (Beta L.) – rodzaj roślin, należący w różnych systemach klasyfikacyjnych do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Gatunkiem typowym jest Beta vulgaris L..

  Przykłady kombajnów[ | edytuj kod]

 • kombajn zbożowy – kosi i młóci, czyli wykonuje prace jakie dawniej wykonywała kosiarka, żniwiarze (żniwiarka), następnie po zwiezieniu zboża z pola, młocarnia.
 • kombajn ziemniaczany – pełni funkcję kopaczki ziemniaków – wykopuje bulwy z redlin oddzielając je od łętów.
 • kombajn do zbioru buraków – jednocześnie ogławia buraki z liści rozdrabniając je, wykopuje korzenie oczyszczając je, gromadzi korzenie w zasobniku.
 • kombajny do zbioru roślin sadowniczych (głównie jagodowych) i warzyw, np. kombajny do zbioru malin, porzeczek, agrestu, borówki, ogórków, cebuli, marchwi i kapusty. Na niewielką skalę stosowane są kombajny do zbioru wiśni i jabłek.
 • Istnieją również wyspecjalizowane kombajny rolnicze przeznaczone do siewu lub sadzenia różnych gatunków roślin uprawnych (drzew owocowych, truskawek itp.), a także do wykonywania niektórych zabiegów agrotechnicznych, np. zbieracz kamieni, który usuwa kamienie leżące na powierzchni pola oraz znajdujące się w glebie (konstrukcja nieco podobna do kombajnu ziemniaczanego).

  Porzeczka (Ribes L.) – rodzaj krzewu z rodziny agrestowatych. Należy tu ok. 150 gatunków występujących na obszarach o klimacie umiarkowanym na całej półkuli północnej. 6 gatunków rośnie dziko w Polsce. Gatunkiem typowym jest Ribes rubrum L..Gomsielmasz (ros. Гомсельмаш; błr. Гомсельмаш, Homsielmasz; ang. Gomselmash) – białoruski producent maszyn rolniczych pod marką Palessie z siedzibą w Homlu.

  Nowoczesne kombajny rolnicze mogą być sterowane w pełni automatycznie. Obecnie stosuje się jeden z czterech systemów: automatyczne prowadzenie LPS (Local Positioning System), automatyczne prowadzenie GPS (Global Positioning System), mapowanie plonu oraz telemetrię.

  Ważniejsi producenci[ | edytuj kod]

 • Bizon-New Holland
 • Case IH
 • Caterpillar
 • Claas
 • Clayson
 • Deutz-Fahr
 • Dronningborg
 • Fendt
 • Fiatagri
 • Fortschritt
 • Gomsielmasz (ros. Гомсельмаш)
 • Jenisej
 • John Deere
 • Laverda
 • Massey Ferguson
 • MDW
 • New Holland
 • Rostsielmasz (ros. Ростсельмаш)
 • Sampo
 • Budowa kombajnu zbożowego: 1-nagarniacz, 2-zespół (podzespół) tnący, 3-podajnik ślimakowo-palcowy, 4-przenośnik,, 5-chwytacz kamieni, 6-bęben młócący pochyły, 7-klepisko, 8-wytrząsacze, 9-podsiewacz, 10-wentylator wialni, 11-sito wstępne, 12-sito dokładne, 13-podajnik kłosowy, 14-kłosy do powtórnego omłotu, 15-przenośniki zboża, 16-zbiornik ziarna, 17-rozdrabniacz słomy, 18-kabina operatora, 19-silnik, 20-przenośnik śrubowy


  Laverda S.p.A. – jedna z największych włoskich firm, która od 130 lat zajmuje się produkcją kombajnów rolniczych, została ufundowana przez Pietro Laverda w 1873 roku w San Giorgio di Perlena (prowincja Vicenza), ale od 1905 roku z siedzibą w Breganze, gdzie od ponad sześćdziesięciu lat znajduje się główna siedziba firmy, wraz z fabryką. Na stan obecny zajmuje 50% grupy Argo i AGCO. Łączna powierzchnia terenu firmy w Breganze rozciąga się na 220.000 metrów kwadratowych, z których 60.000 to teren zabudowany, w którym jest zatrudnionych średnio 450 pracowników, z czego 68% jest zatrudnionych na dwóch liniach produkcyjnych: kombajnów rolniczych i transportatorów teleskopowych (wykupionych przez marki Landini i McCormick). Aktualnie firma prezentuje 4 gamy produkcji i 18 modeli: są to serie M Special Power, LCS, REV orez seria Autolivellanti.Rostsielmasz (ros. Ростсельмаш; ang. Rostselmash) – rosyjski producent maszyn rolniczych z główną siedzibą w Rostowie nad Donem. Przychód firmy w 2005 roku wynosił 400 milionów dolarów. Był sponsorem klubu piłkarskiego FK Rostsielmasz (od 2003 FK Rostów). Obecnie jest holdingiem, w skład którego wchodzi 13 przedsiębiorstw produkujących sprzęt pod markami Rostsielmasz, Versatile i Farm King.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rolnictwo precyzyjne w kombajnach zbożowych, Omłot bez trzymanki. Rolniczy Przegląd Techniczny. [dostęp 2013-10-13].
  Warto wiedzieć że... beta

  Fendt – niemiecki producent ciągników i maszyn rolniczych. Jest częścią AGCO Corporation. Został założony w 1937 roku przez Xaver Fendta i zakupiony przez AGCO w 1997 roku.
  Kombajn ziemniaczany – maszyna rolnicza, kombajn rolniczy przeznaczony głównie do zbioru ziemniaków. Kombajn umożliwia kopanie ziemniaków, oddzielanie bulw od gleby, łęcin, kamieni i innych zanieczyszczeń oraz gromadzenie bulw w zbiorniku maszyny lub ich transportowanie bezpośrednio na jadący obok zestaw transportowy. Kombajny do zbioru ziemniaków mogą być wykorzystywane do zbioru niektórych warzyw: marchwi, buraków ćwikłowych, cebuli, pietruszki.
  Maszyna – w najogólniejszym znaczeniu cybernetycznym – wszelki układ względnie odosobniony, w jakim zachodzi przekształcanie (transformacja) zasilenia lub informacji. Określenie to obejmuje zarówno układy fizyczne naturalne (w tym organizmy żywe), jak i urządzenia techniczne oraz pewne obiekty abstrakcyjne.
  Malina - grupa gatunków z rodzaju Rubus L. wyróżniana zwyczajowo ze względu na czerwoną barwę owoców i łatwość ich odpadania od dna kwiatowego (pozostałe gatunki noszą zwyczajową nazwę rodzajową jeżyna). U różnych odmian uprawnych owoce mogą być koloru od czarnego i purpurowego, przez czerwony, żółty, do białawego.
  Żniwiarka - maszyna rolnicza do koszenia zboża lub trawy, kosząca i odkładająca koszone rośliny, tak by umożliwić następny przejazd maszyny bez przejazdu maszyny po skoszonych roślinach.
  Sadzenie – czynność agrotechniczna w sadownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, polegająca na umieszczaniu sadzonek drzew, krzewów lub roślin w ziemi na obszarze przeznaczonym pod sad, plantację, park, zalesienie lub odnowienie lasu. Sadzonki przeznaczone do sadzenia są wcześniej wyjęte z gleby w szkółce lub z samosiewu.
  Siew – umieszczanie materiału siewnego w łożu siewnym na zalecanej głębokości i w odpowiednich odstępach, z jednoczesnym przykrywaniem go warstwą ziemi. Siewowi towarzyszą często dodatkowe czynności uprawowe ułatwiające równomierne i wysokiej jakości wschody, takie jak: wyrównywanie, dociskanie lub spulchnianie roli, wykonywanie bruzdki siewnej, dociskanie nasion lub przykrywanie ich warstwą ziemi, wyrównywanie lub profilowanie gleby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.968 sek.