• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Komarówka - obwód brzeski

  Przeczytaj także...
  Włodawa (Tomaszówka) (ros.: Влодава, Vlodava) – stacja kolejowa we wsi Tomaszówka w rejonie brzeskim obwodu brzeskiego na Białorusi. W czasie zaboru rosyjskiego i II Rzeczypospolitej powiązana komunikacyjnie i handlowo z oddaloną o 5 km Włodawą oraz terenami na zachód od Bugu.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Piotr Iljicz Klimuk, biał. Пётр Ільіч Клімук, ros. Пётр Ильич Климук (ur. 10 lipca 1942 w Komarówce, rejon brzeski, Białoruska SRR) – generał major lotnictwa Armii Radzieckiej i generał pułkownik lotnictwa Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, kosmonauta radziecki. Z pochodzenia Białorusin; Lotnik Kosmonauta ZSRR.

  Komarówka (biał. Камароўка, Kamaroŭka, ros. Комаровка) – wieś na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w rejonie brzeskim w sielsowiecie Tomaszówka, położona nad Bugiem na wprost polskiej miejscowości Suszno.

  W okresie międzywojennym miejscowość należała początkowo do gminy Przyborowo w powiecie brzeskim województwa poleskiego. Według spisu powszechnego z 1921 r. wieś Komarówka i spisana wraz z nią osada leśna Dąbrowa liczyły w sumie 52 domy. Mieszkało tu 341 osób: 172 mężczyzn, 169 kobiet. Pod względem wyznania dominowali prawosławni (316), ponadto żyło tu 21 rzymskich katolików i 4 żydów. 325 osób deklarowało narodowość białoruską, 12 – polską, a 4 – żydowską. W 1928 roku wraz z całą gminą Przyborowo weszła w skład gminy Domaczów.

  Narodowy Bank Republiki Białorusi (biał. Нацыянальны банк Рэспублікі Беларусь, Nacyjanalny bank Respubliki Biełaruś, ros. Национальный банк Республики Беларусь, Nacyonalnyj bank Riespubliki Biełaruś) – centralny bank państwowy Białorusi z siedzibą w Mińsku.Gmina Przyborowo dawna gmina wiejska istniejąca do 1928 roku w woj. poleskim II Rzeczypospolitej (obecnie na Białorusi). Siedzibą władz gminy było Przyborowo (645 mieszk. w 1921 roku ).

  W miejscowości urodził się Piotr Klimuk, kosmonauta radziecki i białoruski. Tutejszą szkołę średnią ukończył również Piotr Prakapowicz, przewodniczący Narodowego Banku Białorusi w l. 1998-2011 (chodził z Klimukiem do jednej klasy – absolwenci 1958/59). Tradycje tej szkoły kontynuuje szkoła średnia w Tomaszówce, powstała z połączenia szkół w obu miejscowościach (1970).

  Powiat brzeski – powiat województwa poleskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Brześć nad Bugiem. W skład powiatu wchodziło 22 gminy wiejskie, 1 miasto i 2 miasteczka.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Obecnie w Komarówce istnieje przystanek na trasie między stacjami Kolei Białoruskich: Brześć CentralnyWłodawa (w Tomaszówce).

  Zobacz też[]

 • Komarówka
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Komarówka na mapie rezerwatu biosfery "Nadbużańskie Polesie"
 • Komarówka na mapie rejonu brzeskiego
 • Rozkład jazdy i zdjęcia z przystanku kolejowego w Komarówce
 • Suszno – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w gminie Włodawa. Leży przy drodze nr 816Białorusini (biał. беларусы, biełarusy, ros. белорусы, biełorusy) – naród wschodniosłowiański zamieszkujący głównie tereny dzisiejszej Białorusi oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Rosję, Ukrainę, Kazachstan, Łotwę i Litwę. Znaczne diaspory znajdują się również w USA, Izraelu, Kanadzie, Brazylii i Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Domaczewo (początkowo gmina Domaczów) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1939 roku w woj. poleskim (obecnie na Białorusi). Siedzibą gminy było miasteczko Domaczewo (początkowo jako Domaczów) (1504 mieszk. w 1921 roku ).
  Komarówka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim, w gminie Sosnowica nad Jeziorem Cycowym (Komarowskim).
  Obwód brzeski (biał. Брэсцкая вобласць, Bresckaja wobłasć) – obwód Białorusi leżący w jej południowo-zachodniej części przy granicy z Polską i Ukrainą. Stolicą utworzonego w 1939 obwodu jest Brześć.
  Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
  Piotr Piatrowicz Prakapowicz (biał. Пё́тр Пятро́віч Пракапо́віч, ros. Пётр Петро́вич Прокопо́вич, Piotr Pietrowicz Prokopowicz; ur. 3 listopada 1942 w Kozłach lub Równem) – białoruski inżynier i polityk, w latach 1990–1995 deputowany do Rady Najwyższej Białoruskiej SRR/Rady Najwyższej Republiki Białorusi XII kadencji; w latach 1997–1998 członek Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji; w latach 1996–1998 wicepremier Białorusi; w l. 1998-2011 przewodniczący zarządu Narodowego Banku Republiki Białorusi.
  Wyznanie – określenie grupy religijnej wewnątrz większego prądu religijnego (w literaturze protestanckiej obecne jest także zapożyczone z języka angielskiego określenie denominacja). Termin zbliżony do pierwotnego znaczenia słowa sekta – bez współcześnie, powszechnie mu nadanego, pejoratywnego zabarwienia.
  Sielsowiet Tomaszówka (s. tomaszowski, biał. Тамашоўскі сельсавет, ros. Томашевский сельсовет) – sielsowiet na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w południowo-zachodniej części rejonu brzeskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.