• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Komórki Rewolucyjne

  Przeczytaj także...
  Palestyńczycy – część arabskich mieszkańców byłego brytyjskiego terytorium mandatowego Palestyny, obecnie skupionych na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy - tworzących Autonomię Palestyńską. Pozostała część - to tzw Arabowie izraelscy, zamieszkujący w Izraelu. Nazwa Palestyńczycy/ Filastyni pochodzi od indoeuropejskich Filistynów, zasiedlających w starożytności wąski, nadmorski pas ziemi, obejmujący Strefę Gazy i jej północne przyległości z miastami Aszdod i Aszkelon. Poza nazwą semiccy Palestyńczycy i niesemiccy Filistyni nie mają jednak ze sobą nic wspólnego.Pustynia – teren o znacznej powierzchni, pozbawiony zwartej szaty roślinnej wskutek małej ilości opadów i przynajmniej okresowo wysokich temperatur powietrza, co sprawia, że parowanie przewyższa ilość opadów. Na gorących pustyniach temperatury sięgają do 50 °C (najwyższa zanotowana temperatura to 57,7 °C), nocą zaś dochodzą do 0 °C, charakterystyczne są dla nich też znaczne amplitudy dobowe temperatury, stały deficyt wilgotności oraz silne nasłonecznienie.
  Miejska partyzantka – typ taktyk partyzanckich, które rozwinęły się w drugiej połowie XX wieku, w celu prowadzenia walki zbrojnej w terenie zurbanizowanym. Ten typ walki był często wykorzystywany do walki rewolucyjnej, antykolonialnej lub antyrządowej. Stworzenie terminu "miejska partyzantka" przypisuje się brazylijskiemu rewolucjoniście Carlosowi Marighelli w drugiej połowie lat 60. XX wieku, ale podobne metody walki byłe stosowane też wcześniej. Początkowo miejska partyzantka była stosowana do walki przeciw latynoamerykańskim juntom wojskowym, ale z czasem zaczęła być stosowana przez europejskich rewolucjonistów (np. Frakcja Czerwonej Armii, ETA czy Czerwone Brygady) i organizacje narodowo-wyzwoleńcze (np. w Algierskiej wojnie o niepodległość).
  Symbol używany przez Komórki Rewolucyjne

  Komórki Rewolucyjne (niem. Revolutionäre Zellen, w skrócie RZ) – działająca w latach 1973–1995 zachodnioniemiecka organizacja terrorystyczna określająca sama siebie mianem partyzantki miejskiej.

  Historia[]

  Była jedną z zachodnioniemieckich grup terrorystycznych powstałych na przełomie lat 60. i 70. Początkowo ustępowała Frakcji Czerwonej Armii i Ruchowi 2 Czerwca, co zmieniło się w drugiej połowie lat 70., gdy przez pewien czas uznana została za najbardziej niebezpieczną grupę niemiecką. Pierwszego zamachu dokonała 16 listopada 1973 roku. Celem Komórek padła siedziba koncernu ITT w Berlinie Zachodnim. Zamach miał według jego organizatorów zwrócić uwagę na udział tejże korporacji w chilijskim zamachu stanu. W 1975 roku grupa kobiet z Komórek Rewolucyjnych dokonała ataku bombowego na Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe, po tym jak poparł on przepisy zaostrzające prawo aborcyjne. Po akcji grupa wydała oświadczenie „Revolutionärer Zorn” (z niem. Rewolucyjny Gniew), w którym podzieliła swoje akcje na trzy grupy – „akcje antyimperialistyczne”, „akcje przeciwko filiom, establishmentowi i współpracownikom syjonizmu w Republice Federalnej Niemiec” oraz „akcje wsparcia walk prowadzonych przez robotników, kobiety i młodzież, a także atakowanie i wymierzanie kary ich wrogom”.

  Frakcja Czerwonej Armii (niem. Rote Armee Fraktion, w skrócie RAF), zwana też Grupą Baader-Meinhof – zachodnioniemiecka, skrajnie lewicowa organizacja terrorystyczna, ideologicznie odwołująca się do maoizmu, marksizmu i nowej lewicy. Działała od początku lat 70. do 1998 roku, kiedy to ogłosiła swoje samorozwiązanie.Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.

  Od co najmniej 1975 roku nawiązała kontakty z fedainami palestyńskimi i grupą skupioną wokół Ilicha Ramíreza Sáncheza, znanego bardziej pod pseudonimem „Carlos”. Sojusz z grupami palestyńskimi zaowocował podziałem grupy na „część europejską” i „część niemiecką”. „Część europejska” była frakcją bardziej radykalną, która zrezygnowała z zasad stosowanych pierwotnie przez organizacje (w tym unikanie ofiar śmiertelnych) i skupioną głównie na „walce z syjonizmem”. W 1976 roku wraz z komandem Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny dokonała w Paryżu porwania samolotu. Porywacze udali się do położonego na pustyni lotniska w Benghazi, Airbus zatankował 42 tony paliwa, i wieczorem, o 21:50 wystartował do Entebbe, w Ugandzie, której władze udzieliły wsparcia porywaczom. Terroryści żądali uwolnienia 40-u palestyńskich bojowników więzionych przez Izrael, oraz 13 innych więźniów przetrzymywanych w innych państwach. Rząd Izraela odrzucił żądania porywaczy i przeprowadził Operację Entebbe mającą na celu odbicie zakładników. Operacja okazała się sukcesem wojsk izraelskich, którym udało się odbić pasażerów w walce z siłami LFWP, Komórek i ugandyjskim wojskiem. W 1977 roku organizację opuściła grupa kobiet, która utworzyła odrębną organizację. Przyjęła ona nazwę Czerwona Zora, niemniej jednak niektóre członkinie tej grupy dalej uczestniczyły w akcjach Komórek. 11 maja 1981 roku Komórki Rewolucyjne zabiły ministra gospodarki Hesji, Heinz-Herberta Karry’ego.

  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.Uganda – państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty.

  Przypisy

  Pucz w Chile, do którego doszło 11 września 1973 roku, był jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii tego kraju. Jego skutki mają do dziś silny wpływ na politykę chilijską i obecny stan tego państwa.Port lotniczy Bengazi-Benina - międzynarodowy port lotniczy położony 19 km na wschód od centrum Bengazi, w miejscowości Benina. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Libii po lotnisku w Trypolisie. Port lotniczy jest drugą siedzibą Buraq Air i Libyan Airlines.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.
  Federalny Trybunał Konstytucyjny (FTK, niem. Bundesverfassungsgericht, BVerfG, dosł. Federalny Sąd Konstytucyjny) – sąd konstytucyjny Republiki Federalnej Niemiec. Jest strażnikiem niemieckiej konstytucji (Grundgesetz) będąc zarazem organem konstytucyjnym oraz częścią sądownictwa z dziedziny prawa konstytucyjnego. Ma siedzibę w Karlsruhe w Badenii-Wirtembergii.
  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. Popular Front for the Liberation of Palestine, PFLP) – założona w 1967 roku najstarsza polityczno-militarna organizacja palestyńska. Ma charakter świecki, łączy ideologię marksistowsko-leninowską z arabskim nacjonalizmem, na arenie międzynarodowej najściślejsze związki z Syrią. Przez USA i Unię Europejską został uznany za organizację terrorystyczną. Najważniejsi przywódcy: Georges Habasz, Wadi Haddad (obaj prawosławni chrześcijanie), Abu Ali Mustafa i Ahmed Saadat.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Entebbe – miasto w Ugandzie. Miasto było siedziba rządu Protektoratu Ugandy, zanim państwo uzyskało niepodległość w 1962 roku. Znajduje się tu Port lotniczy Entebbe, największe w Ugandzie lotnisko zarówno cywilne, jak i wojskowe, najbardziej znane z dramatycznego ratowania 100 zakładników porwanych grupę oporu LFWP. W Entebbe również znajduje się State House – biuro i siedziba prezydenta Ugandy.
  Ilich Ramírez Sánchez, pseudonim Carlos (ur. 12 października 1949 w Caracas, w Wenezueli) – jeden z najbardziej znanych terrorystów, zwany przez prasę Szakalem. Współpracował z wieloma organizacjami terrorystycznymi. W latach 80. XX w. był najbardziej poszukiwanym przestępcą świata. Schwytany w 1994, obecnie odsiaduje karę podwójnego dożywotniego pozbawienia wolności we Francji, w więzieniu Clairvaux, w Ville-sous-la-Ferté, 15 km od Bar-sur-Aube, w departamencie Aube w płn.-wsch. Francji.
  Aborcja (łac. abortus lub abortio – poronienie, wywołanie poronienia) – zamierzone i przedwczesne zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej, np. działań lekarskich, w j. łacińskim abortus provocatus. Przeważnie w efekcie dochodzi do śmierci zarodka lub płodu (łac. nasciturus).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.