• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolzam

  Przeczytaj także...
  Autobus szynowy (potocznie szynobus) – lekki wagon silnikowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. W porównaniu z tradycyjnym pociągiem (lokomotywa + 1-2 wagony) o podobnej pojemności charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych – zwykle drugorzędnych – szlakach. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi. Dla zwiększenia pojemności pociągu szynobusy można łączyć ze sobą. W przypadku wyposażenia w odpowiednio mocny zespół napędowy i odpowiednie sprzęgi (mechaniczny, hamulcowy, elektryczny), szynobus może ciągnąć zwykłe lub odpowiednio dostosowane do niego konstrukcyjnie (np. wyposażone w kabinę maszynisty) wagony doczepne. Sporadycznie budowane są także zespoły trakcyjne o konstrukcji typowej dla szynobusu, złożone z dwóch lub trzech wagonów (zwykle 1-2 wagony napędzane i 1 doczepny, w kabiny maszynisty wyposażone są wówczas tylko końcowe wagony).Drezyna – rodzaj lekkiego pojazdu szynowego, używanego zwykle przez służby utrzymania szlaku do prowadzenia nadzoru, przewozu materiałów i narzędzi, transportu drużyn roboczych. Dawniej drezyny miały napęd ręczny, a ich niewielki ciężar umożliwiał zdjęcie z toru w dowolnym miejscu, obecnie w użyciu są drezyny o napędzie spalinowym. Najczęściej drezyna składa się z kabiny, umożliwiającej jazdę kilku osób, i skrzyni ładunkowej, są też konstrukcje przypominające mikrobusy. Do drezyn można stosować różnego rodzaju doczepy – np. do przewozu szyn. W Polsce opracowano i produkowano drezyny oparte na konstrukcji samochodu osobowego marki Warszawa i opracowano Mitor oparty na mikrobusie Żuk. Podobne przeróbki wykonywano także w innych krajach, np. Czesi mieli swoją drezynę na bazie samochodu osobowego Škoda 1202, w ZSRR używano drezyn przebudowanych z mikrobusów UAZ 450.
  Połączenie spawane – rodzaj złącza powstającego w procesie fizycznym łączenia materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Stosowane np. do łączenia metali (głównie stali) i tworzyw sztucznych. Przy spawaniu zwykle dodaje się spoiwo spawalnicze, tj. stapiający się wraz z materiałem rodzimym materiał dodatkowy, wypełniający spoinę.
  Autobus szynowy Regiovan (SA109)

  Kolzam (Kolejowe Zakłady Maszyn Kolzam Spółka Akcyjna) – producent taboru kolejowego z Raciborza, został wykupiony przez węgierską firmę Mavex Rekord. Obecnie zajmuje się modernizacją oraz naprawą pojazdów kolejowych.

  Zakłady Kolzam wywodzą się z Warsztatów Naprawczych Taboru Kolejowego, które powstały przy stacji kolejowej w Raciborzu w 1858 roku. Od 1895 zarząd nad warsztatami przejęła Dyrekcja Kolei w Katowicach. Po II wojnie światowej zakłady zmieniły profil działalności wprowadzając blacharstwo, kuźnictwo, spawalnictwo i naprawę maszyn kolejowych. W 1973 rozpoczęto produkcję urządzeń do mechanizacji napraw taboru kolejowego (urządzenia do prostowania pudeł wagonów, myjnie wagonów, urządzenia pomiarowe) i specjalnych pojazdów szynowych (drezyny spalinowe, wozy pomiarowe i do prac torowych), a w 1984 mikrobusów i autobusów szynowych. Produkty zakładów były eksportowane do wielu krajów Europy i Azji.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Tabor kolejowy – pojazdy kolejowe przystosowane do kursowania samodzielnie lub w składzie pociągu, przeznaczone do przewozu osób i rzeczy lub służące do prac remontowo-budowlanych i ratunkowych.

  Najbardziej znane produkty firmy:

 • drezyna WM-10 oraz jej liczne modyfikacje
 • mikrobus szynowy MS-W-01
 • autobus szynowy:
 • SN81
 • SA104
 • Regiovan
 • SA107
 • SA109
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Baron, J.: 125 lat kolei żelaznych 1856-1981, Rybnik 1981
 • Baron, J.: Rybnicka kolej wczoraj i dziś, Rybnik 1986
 • Keller Dawid, Kloch Bogdan, Soida Krzysztof, Wieczorek Edward: Koleją z Katowic do Raciborza, Wydawnictwo Betezda Rybnik 2006, 256 s., ​ISBN 83-923322-1-0
 • Grabiec Aleksandra, Kloch Bogdan, Keller Dawid (red.): 150 lat kolei w Rybniku, [w:] Zeszyty Rybnickie nr 5, Rybnik 2007, 102 s.
 • Sput, Piotr: Z dziejów górnośląskiej kolei żelaznej. 160 lat linii Racibórz-Chałupki, Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW Grzegorz Wawoczny Racibórz 2007, 48 s., ​ISBN 83-89802-31-7​, album
 • Kolzam WM-10 – seria wózków motorowych produkowanych m.in. w zakładach Kolzam w Raciborzu. Drezyna może współpracować z przyczepą PWM-10 o masie własnej 4,1 t i ładowności 10 t.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Warto wiedzieć że... beta

  Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  MS-W-01 – spalinowy mikrobus szynowy produkowany przez Kolzam. Używany do transportu pracowników zajmujących się naprawą i remontami torów kolejowych. Może holować platformę szynową typu PP-W-01.
  Pojazd kolejowy – pojazd dostosowany do poruszania się na własnych kołach po torach kolejowych, np. lokomotywa, wagon, drezyna.
  Blacharstwo - dział rzemiosła obejmujący wytwarzanie i naprawę przedmiotów z blachy i krycie dachów blachą. Współcześnie kojarzone głównie z blacharstwem pojazdowym, czyli z naprawą uszkodzonej karoserii samochodowej.
  Kolzam SPA-66 (seria SN81) – dwuczłonowy autobus szynowy eksploatowany przez Przewozy Regionalne, wcześniej Polskie Koleje Państwowe, produkowany w latach 1988–1990 przez Kolzam Racibórz.
  Kolzam RegioVan – rodzina normalnotorowych autobusów szynowych produkcji polskiej, wytwarzanych w zakładach Kolzam w Raciborzu w latach 2003–2005 oraz 2011–2012 przez Fablok w Chrzanowie. Kolzam łącznie wyprodukował: dwa egzemplarze jednoczłonowe (SA107 – typ 211M) oraz 10 dwuczłonowych (SA109 – typ 212M), jedenasty dwuczłonowy regiovan został wyprodukowany przez Fablok. Nie wyprodukowano żadnego egzemplarza trójczłonowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.599 sek.