• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolumbia  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA, hiszp. Sistema Económico Latinoamericano y del Caribe) – organizacja międzynarodowa powołana w 1975 roku, której głównym celem jest wspieranie współpracy gospodarczej i społecznej krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Siedziba organizacji znajduje się w Caracas w Wenezueli.
  Gospodarka[ | edytuj kod]

  PKB na mieszkańca – 11100 dolarów amerykańskich (w 2013 roku, według parytetu siły nabywczej).

  Uprawia się kawę (3 miejsce na świecie po Brazylii i Wietnamie), wydobywa się ropę naftową, jest tu również najwięcej szmaragdów na świecie.

  Mapa lokalizacyjna Kolumbii
  Palmira
  Palmira
  Leticia
  Leticia
  Pasto
  Pasto
  Apartadó
  Apartadó
  Neiva
  Neiva
  Bogotá
  Bogotá
  Buenaventura
  Buenaventura
  Cucuta
  Cucuta
  Cartagena
  Cartagena
  Yopal
  Yopal
  El Eden
  El Eden
  Barranquilla
  Barranquilla
  Guapi
  Guapi
  Popayán
  Popayán
  Florencia
  Florencia
  Ibagué
  Ibagué
  Bahía Solano
  Bahía Solano
  Medellín
  Medellín
  Corozal
  Corozal
  Montería
  Montería
  Lebrija
  Lebrija
  Pereira
  Pereira
  San Andrés
  San Andrés
  Santa Marta
  Santa Marta
  Arauca
  Arauca
  Barrancabermeja
  Barrancabermeja
  Geographylogo.svg
  Porty lotnicze w Kolumbii

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. dane Kolumbijskiego Urzędu Statystycznego.
  2. International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2018 (ang.). [dostęp 2018-04-19].
  3. Tom 17 Ameryka Południowa. Warszawa: PWN, 2006, s. 45–47, seria: Wielki Encyklopedyczny Atlas Świata. ISBN 978-83-01-14932-1.
  4. Kolumbia. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-05-26].
  5. Nazih Richani (2002). Systems of Violence: the political economy of war and peace in Colombia. SUNY Press. s. 23–28.
  6. Richard Gott (1970). Guerrilla Movements in Latin America. Nelson. s. 516.
  7. Gary MacEoin (1971). Revolution Next Door: Latin America in the 1970s. Holt, Rinehart & Winston. s. 91.
  8. James Jeremiah Brittain, Revolutionary Social Change in Colombia: The Origin and Direction of the FARC-EP, London: Pluto Press, 2010, s. 74–76, ISBN 978-0-7453-2876-8, OCLC 656846654.
  9. Raúl A. Fernández (1979). „Imperialist capitalism in the Third World: theory and evidence from Colombia”. Latin American Perspectives 6 (1): 56.
  10. Ernest Feder (1971). The Rape of the Peasantry: Latin America’s Landholding System. New York: Anchor. s 244.
  11. Podpisano porozumienie kończące wojnę domową w Kolumbii – fakty.interia.pl.
  12. Colombia (ang.). Global Firepower. [dostęp 2014-08-25].
  13. Bushnell, David & Rex A. Hudson (2010) „The Society and Its Environment”; Colombia: a country study: 87.
  14. The World Factbook.
  15. WWL 2020 Country Dossier Colombia, Open Doors USA [dostęp 2020-06-11].
  16. Statistics and Church Facts - Total Church Membership, newsroom.churchofjesuschrist.org [dostęp 2020-06-11] (ang.).
  17. South America :: Colombia — The World Factbook - Central Intelligence Agency, www.cia.gov [dostęp 2020-06-11].
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kartel z Medellín (hiszp. Cartel de Medellín) – kartel narkotykowy utworzony na zachodzie Kolumbii i mający swoje źródła w mieście Medellín.
  Amazonia (port. Amazônia, hiszp. Amazonía, fr. Amazonie, hol. Amazoneregenwoud, ang. Amazonia) – region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, na obszarze Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej. Teren ten zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy (po portugalsku: Floresta Amazônica, po hiszpańsku: Selva Amazónica) – wilgotny las liściasty leżący na terenie dziewięciu państw: Brazylii (60% lasu deszczowego), Peru (13%, drugie po Brazylii), Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Cztery z nich noszą wobec tego nazwę krajów amazońskich. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie.
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Samolot transportowy – samolot dostosowany do przewozu towarów i przesyłek pocztowych, także duży samolot, służący do przewozu sprzętu wojskowego, oddziałów desantowych, grup rannych itp.
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.136 sek.