Kolumba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolumba – żeńska forma imienia Kolumb, pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „gołębica”. Od imienia Kolumba pochodzi też zdrobnienie Kolumbula.
Nosiło je kilka świętych, w tym Kolumba z Sens. Występuje też jako imię męskie u mnichów klasztorów iroszkockich.

Kolumba, Kolumba opat z Hy, Kolumba z Iony, Kolumban Starszy cs. Prepodobnyj Kołumba, igumien Ionskij (ur. 7 grudnia 521 w Gartan, hrabstwie Donegal, zm. 9 czerwca 597 na wyspie Iona) – irlandzki opat i misjonarz, jeden z dwunastu apostołów Irlandii, święty Kościoła katolickiego i anglikańskiego, prawosławny święty mnich. Niektóre Kościoły protestanckie uznają go za bohatera wiary. Luteranie i anglikanie zaliczają go do odnowicieli Kościoła.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Kolumba imieniny obchodzi 9 czerwca, 10 stycznia, 3 marca, 20 maja, 17 września, 24 września i 31 grudnia.

Znane osoby noszące imię Kolumba: święci i błogosławieni

 • św. Kolumba, opat Hy – w wersji polskiej nazywany także Kolumbanem Starszym (w odróżnieniu od św. Kolumbana Młodszego)
 • bł. Kolumba Marmion (1858-1923) – irlandzki mnich benedyktyński, znany również jako Kolumban Józef Marmion
 • święte i błogosławione
 • bł. Kolumba Gabriel – założycielka Zgromadzenia Benedyktynek od Miłości
 • bł. Kolumba z Rieti – zakonnica i mistyczka
 • św. Kolumba Kim Hyo-im – koreańska męczennica
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kolumban (imię)
 • Sainte-Colombe (Doubs)
 • Sainte-Colombe (Rodan)
 • Sainte-Colombe-sur-l’Hers
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: 'Księga imion i świętych'. T. 3: H-Ł. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 504. ISBN 83-7097-464-3.
 • Sainte-Colombe – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Rodan. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Kolumby.Kolumban Młodszy (ur. ok. 540 roku w irlandzkiej prowincji Leinster, zm. 23 listopada 615 roku we włoskim Bobbio) – opat, misjonarz, uznawany przez Kościół katolicki świętym, jeden z pomniejszych patronów Irlandii. Zapoczątkował działalność misyjną Kościoła iryjskiego w Europie. Kodyfikator prawa klasztornego iryjskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Św. Kolumba Kim Hyo-im (ko. 김효임 골룸바) (ur. 1814 r. w Bamseom, Korea – zm. 26 września 1839 r. w Seulu) – męczennica, święta Kościoła katolickiego.
  Sens – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia, w departamencie Yonne; siedziba podprefektury departamentu.
  Kolumban — imię męskie pochodzące od celtyckiego imienia Koloman nawiązujące do łac. Columba (gołębica - będąca symbolem Ducha Świętego).
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Kolumb - imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa columba oznaczającego "gołębia". Nosiło je kilku świętych.

  Reklama