• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koloroa

  Przeczytaj także...
  La edad de oro (pl. "Złoty wiek") – hiszpański program telewizyjny nadawany w latach 1983-1985, związany z madryckim ruchem kulturowym la movida madrileña. Prowadzącą program była Paloma Chamorro, a występowali w nim artyści związani z movidą, m.in. Pedro Almodóvar (w duecie z Fannym McNamarą), i Alaska, a także inni artyści tego ruchu (malarze, muzycy, fotografowie, projektanci, rysownicy itp.). Częścią programu były także występy i koncerty na żywo.Barbara Allende Gil de Biedma znana jako Ouka Lele lub Ouka Leele (ur. 29 czerwca 1957 w Madrycie) – hiszpańska fotografka, projektantka okładek, współpracowniczka pisma „La Luna de Madrid”. Jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña, nazywana jego królową.
  La movida madrileña (pl. „ruch/scena/hulanka madrycka”) – hiszpański ruch odnowy kultury i obyczajowości, który rozpoczął się w Madrycie pod koniec lat 70. XX wieku, po śmierci generała Franco i upadku jego dyktatury. Nazwa movida stanowi prześmiewcze nawiązanie do Movimiento Nacional – partii generała Franco.

  Koloroa – hiszpański awangardowy film krótkometrażowy, nakręcony w technice wideo przez malarzy El Hortelano i Ceesepe i fotograficzkę Oukę Lele w okresie madryckiej movidy. Trwał 26 minut i bazował na estetyce telewizyjnego programu informacyjnego.

  Koloroa nakręcona była w estetyce surrealistycznej. Włączono do niej też inne dzieła sztuki np. filmy z fragmentami happeningu, jaki El Hortelano i jego partnerka Ouka Lele przygotowali z okazji pierwszej wystawy El Hortelano zorganizowanej w galerii René Metrása w Barcelonie oraz fotografie Ouki Lele.

  El Hortelano, właśc. José Alfonso Morera Ortiz – hiszpański rysownik, ilustrator i malarz związany z ruchem La movida madrileña.Fundació Joan Miró – muzeum sztuki współczesnej poświęcone Joanowi Miró, zlokalizowane na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie.

  Film wyświetlono w 1981 roku w barcelońskiej Fundació Joan Miró. Wyemitowano go także w związanym z movidą programie La edad de oro, madryckim klubie Rock-Ola, w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía oraz zagranicznych stacjach telewizyjnych (m.in. w Niemczech, USA, Holandii i Japonii).

  Ceesepe, właśc. Carlos Sánchez Pérez (ur. 1958 w Madrycie) – hiszpański malarz, rysownik i reżyser związany z ruchem artystycznym la movida madrileña. Rysował dla czasopism madryckich i barcelońskich, tworzył także komiksy, murale oraz plansze i plakaty do filmów, a także okładki płyt i reklamy. Współpracował często z malarzem znanym pod pseudonimem El Hortelano. Jego pseudonim pochodzi od jego inicjałów (ce-ese-pe).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Weronika Bryl: Madrycka „movida” jako ruch kulturowy. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2008, s. 157. ISBN 978-83-7177-526-0.
  2. Weronika Bryl: Madrycka „movida” jako ruch kulturowy. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2008, s. 158. ISBN 978-83-7177-526-0.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.765 sek.