• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolor magii - film

  Przeczytaj także...
  Czarodziej (mag) – w mitach, okultyzmie, legendach i literaturze fantasy, osoba praktykujący magię. Żeński odpowiednik tego słowa to czarodziejka. Przykładami czarodziejów są Merlin (postać z legend arturiańskich) lub Gandalf (postać z mitologii J. R. R. Tolkiena).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Bibliotekarz Niewidocznego Uniwersytetu – fikcyjna postać ze Świata Dysku Terry’ego Pratchetta. Małpa (nie lubi być nazywany małpiszonem, reaguje najczęściej agresją) i mag na Niewidocznym Uniwersytecie.

  Kolor Magii to dwuodcinkowa adaptacja dwóch pierwszych książek Terry’ego Pratchetta czyli Kolor magii oraz Blask fantastyczny. Jest to druga po Wiedźmikołaju filmowa adaptacja serii Świat Dysku.

  Opowiada on przygody pierwszego turysty na Świecie Dysku oraz jego dość nieporadnym przewodniku magu Rincewindzie.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Rincewind przez 40 lat nauki na Niewidocznym Uniwersytecie nie był w stanie opanować nawet najprostszych form magii. Po incydencie na pogrzebie jednego z ważniejszych magów zostaje z niego wydalony. W rzeczywistości w jego głowie mieszka jedno z ośmiu zaklęć z Octavo - najpotężniejszej książki magicznej na Dysku o której krążą pogłoski, że należała do samego Stwórcy. Zbieg okoliczności, a także talent do języków Rincewinda sprawia, że zostaje on przewodnikiem dla Dwukwiata - agenta ubezpieczeniowego i pierwszego na świecie turysty, który przybył z odległego kontynentu Przeciwwagi by zwiedzić największe miasto świata - Ankh-Morpork. Za Dwukwiatem podąża Bagaż, inteligentna walizka z myślącej gruszy o morderczym nastawieniu do każdego, kto śmiałby zagrozić jego(jej) właścicielowi. Niezrozumienie przez właściciela karczmy Załatany Bęben sensu polisy ubezpieczeniowej zmuszają parę bohaterów do ucieczki z miasta. Podróżują po dysku, napotykając różnorodne mityczne postacie co skutkuje serią spotkań bliskiego stopnia ze Śmiercią. W międzyczasie na Niewidocznym Uniwersytecie toczy się walka o władzę. Narrator Brian Cox wyjaśnia, że w konkurencyjnym świecie magii droga na szczyt wybrukowana jest butami martwych czarodziei, lecz proces ten można znacznie przyśpieszyć. Głodny władzy czarodziej Ymper Trymon (Tim Curry) chce zostać Nadrektorem uczelni. Trymon zabija kilku profesorów wydziału, lecz Nadrektor - Galder Weatherwax pozostaje poza jego zasięgiem. Trymon decyduje się pozostawić go przy życiu, dopóki nie wyciągnie z niego wiedzy na temat Octavo, która zaczyna się niepokoić tym bardziej im dalej Rincewind oddala się od Ankh-Morpork.

  Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  W końcu Rincewind i Dwukwiat lądują na brzegu królestwa Krull, które leży na samej krawędzi dysku, gdzie zostają schwytani jako zakładnicy. Astronomowie i astozoologowie od lat próbują poznać płeć Wielkiego A'Tuina i budują statek kosmiczny, by rozwiązać tę tajemnicę raz na zawsze. Nieświadomi tego bohaterowie zajmują miejsca dwóch kosmonautów i na skutek zbiegu okoliczności wylatują poza krawędź. Perspektywa utraty zaklęcia zmusza Oktavo do działania. Zmusza ono A'tuina do wykonania beczki i złapania Rincewinda z powrotem „na pokład”. Obserwując działanie zaklęcia Nadrektor nieopatrznie zdradza się z zamiarem przywołania Śmierci w rytuale AshkEnte by spytać się jej o Octavo i o znaczenie dużej czerwonej gwiazdy, która pojawiła się ostatnio nad horyzontem. Mając już wszystkie kawałki układanki na właściwym miejscu Trymon zrzuca Weatherwaxa z wieży sztuk i zajmuje jego stanowisko. Gwiazda stopniowo rośnie i wzbudza niepokój w sercach mieszczan, co powoduje rozruchy. Trymon dowiaduje się od Śmierci, że wszystkie osiem zaklęć Octavo musi zostać wypowiedziane w jednej chwili by ocalić świat od zagłady. Trymon wysyła grupę najemników, by złapali Rincewinda i przywrócili magom ósme zaklęcie. W międzyczasie Rincewind i Dwukwiat sprzymierzają się z największym bohaterem na dysku - Cohenem Barbarzyńcą (87 lat, emerytowany) i ratują Bethan z rąk wykonujących krwawy rytuał druidów. Bitwa z magami wywołała u Dwukwiata śpiączkę. Rincewindowi udaje się go uratować, zabierając go z domu Śmierci, a Cohen ratuje ich oboje od Herreny i najemników. Cała czwórka płynie promem do objętego rewoltą Ankh-Morpork. Trymon gromadzi najstarszych magów i zmusza ich do uwolnienia Octavo, których zaraz po odebraniu im księgi podstępnie więzi w komnacie. Rincewind uwalnia ich i razem ruszają na szczyt wieży sztuk, by powstrzymać Trymona, który przeczytawszy siedem zaklęć zyskał moc niemal absolutną. Szczęśliwe Rincewindowi udaje się zabić Trymona i połączyć wszystkie zaklęcia na kartach Octavo. Olbrzymia czerwona gwiazda okazała się terenem lęgowym żółwi-światów. Zaklęcie Octavo spowodowało wyklucie się kilku jaj orbitujących wokół niej. Młode żółwie wraz z młodymi światami na ich skorupach wyruszają razem z A'Tuinem w podróż między gwiazdy. Narrator wyjaśnia kilka wątków. Oktawo zostaje zjedzone przez Bagaż, który zostaje podarowany Rincewindowi przez Dwukwiata. Rincewind powraca na uniwersytet, Dwukwiat wyrusza w podróż powrotną na kontynent Przeciwwagi, a Cohen i Bethan biorą ślub.

  Świat Dysku – wieloksiąg napisany przez Terry’ego Pratchetta, którego akcja toczy się w fikcyjnym świecie w kształcie dysku.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Sean Astin jako Dwukwiat
 • David Jason jako Rincewind
 • Christopher Lee jako Śmierć (głos)
 • Tim Curry jako Trymon
 • James Cosmo jako Galder Weatherwax
 • David Bradley jako Cohen Barbarzyńca
 • Laura Haddock jako Bethan, dziewica i niedoszła ofiara
 • Jeremy Irons jako Havelock Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork
 • Nicholas Tennant jako Bibliotekarz
 • Karen Shenaz David jako Liessa, Pani Smoków
 • Liz May Brice jako Herrena, bohaterka
 • Terry Pratchett jako Astrozoolog #2
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kolor magii w bazie IMDb (ang.)
 • Kolor magii w bazie Filmweb
 • Kolor magii w Internetowej Bazie Filmowej (fdb.pl)
 • Terry Pratchett, właśc. Terence David John Pratchett (ur. 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield, zm. 12 marca 2015) – brytyjski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny’ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby sztuk teatralnych i gier komputerowych.Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sir Christopher Frank Carandini Lee (ur. 27 maja 1922 roku w Belgravii w Londynie) – brytyjski aktor i wokalista odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego i Najczcigodniejszego Zakonu Szpitala św. Jana z Jerozolimy. Został zapisany w księdze rekordów Guinnessa jako aktor z największą ilością zagranych ról. Najbardziej znany z występów w horrorach wytwórni Hammer Film Productions oraz ról Sarumana z filmowej trylogii Władca Pierścieni i hrabiego Dooku z Gwiezdnych wojen.
  Film telewizyjny (znany również jako film TV) – pełnometrażowy film fabularny lub dokumentalny, wyprodukowany na zlecenie lub przez samą stację telewizyjną.
  Ankh-Morpork – fikcyjne miasto, największa aglomeracja Świata Dysku, zamieszkiwana przez wszelkie gatunki żyjących na Dysku istot rozumnych. Najsławniejszą i najstarszą dzielnicą są Mroki.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  David John Bradley (ur. 17 kwietnia 1942 w Yorku) – brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, występował w roli Argusa Filcha w filmach o Harrym Potterze i jako Walder Frey z serialu Gra o tron. Wystąpił też jako pierwszy Doktor w serialu Doktor Who.
  Wiedźmikołaj to dwuodcinkowa adaptacja książki Terry’ego Pratchetta o tym samym tytule, wyprodukowana przez The Mob, pokazana w telewizji Sky One i Sky HD (w High Definition), w Boże Narodzenie 2006. Jest to pierwsza nieanimowana adaptacja książki z serii Świata Dysku.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.802 sek.